לילה ראשון ומתסכל תחת עוצר: ב-40 ערים ויישובים אדומים ברחבי הארץ מסכמים לילה ראשון תחת עוצר, בניסיון למגר את נתוני התחלואה הגבוהים בקורונה. תושבים בבני ברק עמם שוחחנו מביעים בעיקר תחושות תסכול, וטוענים שההחלטה על סגר רק בשעות הלילה היא טיפשית ולא יעילה - וחלקם אף קוראים לפיקוד העורף לחזור ו"לשלוט" בעיר במקום העירייה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"סגר בשעות הערב אינו יעיל!", אומרת זהבית לוי, תושבת שכונת קריית הרצוג בעיר. "ביטול מערכות החינוך לילדים מתחת לגיל 9 שעל פי חוק אינם יכולים לשהות לבד בבית תוביל לאבטלה נוספת ותביא את התושבים לקריסה כלכלית ומנטלית! באילת ובירושלים סגרו שכונות ובבני ברק סוגרים את כל העיר ללא בדיקת נתוני תחלואה לפי אזור או אוכלוסיה. המהלך לא יביא להקטנת התחלואה אלא להגדלתה!". 

דוד לחמיש, הביא את ילדיו ללימודים (צילום: n12)
תושבי בני ברק תוהים עד כמה עוצר לילי הוא בכלל יעיל | צילום: n12

"אני מרגישה שהציבור משתף פעולה", מספרת תושבת העיר, "זה לא פשוט, זה נראה משונה שנותנים לאלפים להפגין ואנחנו ככה בעוצר. התחושה ברחוב היא קשה מאוד, לא בגלל הפחד, אלא שזה נראה לא יעיל. אם זה מדבק אז איך באוטובוסים נותנים צפוף מאוד? מה המטרה של הסגר הזה? מ-19:00 עד 5:00 זה מדבק ומ-5 בבוקר זה לא?". 

הבוקר לאחר העוצר הלילי  (צילום: n12)
רחובות בני ברק לאחר העוצר הלילי | צילום: n12

לתחושות התסכול הללו שותף גם תושב נוסף של העיר עמו שוחחנו, משה בירנצוויג: "זה טיפשי ביותר. בלילה סגר ובבוקר אפשר להדביק? אנשים לא מקבלים את זה. כל ההחלטות זה הכול פוליטי. אין לי אמון בממשלה הזאת. אפשר להידבק מכל דבר". 

"ראש העיר לא מתפקד, להחזיר בדחיפות את פיקוד העורף"

חלק מהתושבים בבני ברק תולים את האשמה לא רק בממשלה - אלא גם בעירייה: "הרגשתי מושפל לחזור הביתה כשניידת משטרה נמצאת בתחילת הרחוב, כאילו אנחנו עבריינים", סיפר יוני לוי שמתגורר במערב העיר. "מי שהפסיד בגדול אלה בעלי החנויות הקטנות שנסגרו ולעומתם מקורות ההדבקה העיקריים כמו אולמות וחתונות ממשיכים כרגיל. העירייה בוחרת איזה אירועים לאכוף ואיזה לא. בושה". 

הירקן עופר עקבבא לאחר העוצר הלילי (צילום: n12)
הנפגעים העיקריים הם העסקים הקטנים שנסגרים | צילום: n12

חיה מאיר, שגרה בבני ברק כבר 30 שנה, תקפה: "זו בושה וחרפה שהעירייה מנסה להראות כאילו הכל בסדר. אנחנו התושבים לא שוכחים פה איך הם לא צייצו דבר בסגר הקודם נגד שר הבריאות דאז ליצמן. יש פה כאלה שכנראה מתפרנסים היטב מהקורונה על חשבוננו תושבי העיר. בשביל מה יש ראש עיר אם הוא לא מתפקד? צריך להחזיר בדחיפות את פיקוד העורף לשלוט בעיר - ויפה שעה אחת קודם".

מרדכי פרג על העוצר הלילי (צילום: n12)
"ההדבקות מגיעות מהישיבות". מרדכי פרג | צילום: n12

מרדכי פרג סבור שנתוני ההדבקה הגבוהים בעיר מקורם בישיבות: "הבעיה של ההדבקה מגיעה משם והנתונים משפיעים על הנתונים של העיר. לא צריך רק להסתכל על נתונים אלא על מה שקורה בשטח. עשרה שכנים שלי חיים ב-75 מ"ר. אני לא פוחד על עצמי, אני שומר על עצמי בשביל ההורים שלי והקרובים שלי".