אם עד כה חשבנו שהידבקות בקורונה מחייבת את החולה להיות מרותק למיטה בבית החולים או לפחות לשהות בבידוד בביתו, טכנולוגיה חדשה שהגיעה כבר לישראל מאתגרת את הקונספציה הזאת. אלונקה מיוחדת המכונה "אלונקת קורונה", מאפשרת לחולה בנגיף לטוס ממדינה בחו"ל לקבל טיפול בארץ – וכל זה מבלי שהוא מפר תנאים של בידוד, ומבלי שידביק את הנוסעים במטוס. עלות האלונקה היא עשרות אלפי דולרים, ומספר חברות ביטוח כבר משתמשות בה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

איך עובדת הטכנולוגיה הייחודית? החולה המאומת שוכב במעין אלונקה אטומה. מפוח שואב אוויר מהאלונקה, מה שגורם לתת-לחץ בתאו של החולה. האוויר אותו נושם החולה נשאב אל מסנן כדי לוודא שהאוויר שנפלט לתוך המטוס - נקי מהנגיף.

"אלונקת הקורונה" (צילום: מדאסיס)
"אלונקת הקורונה" | צילום: מדאסיס
"אלונקת הקורונה" (צילום: מדאסיס)
"אלונקת הקורונה" | צילום: מדאסיס

מבצע ההעברה המורכב הזה דורש לפחות שלושה אנשי צוות, בהם רופא, פרמדיק או אחות המתמחה בטיפול נמרץ וטכנאי אלונקה שמוכשר בתפעולה. הטכנאי שמתלווה לצוות הרפואי אחראי לחטא את האלונקה באמצעות מטליות כלור. כל הצוות פועל כאשר הוא לובש ציוד מגן מלא. עם הנחיתה מתלווה אמבולנס שמפנה את החולה למחלקת קורונה באחד מבתי החולים בארץ.

עד כה חמישה ישראלים שנדבקו בנגיף הועברו ארצה באמצעות "אלונקת הקורונה", במבצע שכולל ליווי של צוות רפואי וטכנאי המפעיל את הטכנולוגיה הרפואית ומוודא שאוויר 'מזוהם' מהנגיף לא נפלט לחלל המטוס ומדביק את שאר הנוסעים.

"אלונקת הקורונה" (צילום: מדאסיס)
"אלונקת הקורונה" | צילום: מדאסיס

הטכנולוגיה נרכשה על ידי חברת "מדאסיס", שמתמחה בהטסות רפואיות ונותנת שירותים לחלק מחברות הביטוח. שווי האלונקה יחד עם הציוד הרפואי הייעודי משוער בעשרות אלפי דולרים.

משה גרוסברגר, מנכ"ל מדאסיס, סיפר: "אנחנו לא משאירים ישראלים בקצה השני של העולם בלי סיוע רפואי. קיבלנו לא מעט פניות של ישראלים שתקועים בחו"ל ורוצים לחזור לטיפול רפואי בישראל ולכן החלטנו לרכוש את הטכנולוגיה. מדובר בתהליך מורכב מאוד מבחינה לוגיסטית ורפואית, כדי שהטיסה תעבור בצורה חלקה מבחינה לוגיסטית ומבלי שנוסעי המטוס יידבקו בנגיף".