"גמליאל טורס": בשכונה ד' בטבריה, עדיין מנסים להתאושש מהמהומה הלאומית שיצאה השבוע מאחת החצרות בסביבה. השכנים כולם מכירים את השרה גילה גמליאל ובחרו להגן עליה, לאחר שלא שיתפה פעולה בחקירה האפידמיולוגית ולא סיפרה את כל האמת. תחושתם היא שמתנכלים לשרה האהובה, והכול בשל רדיפה פוליטית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גמליאל, ששמה נקשר לא בפעם הראשונה בפרשיות ציבוריות, מתחרה באופן רציני על תואר שיאנית הטיסות של הממשלה. עדות לכך ניתן למצוא בדיווחי הטיסה של גמליאל, שבמהלך תפקידה כשרה לשוויון חברתי בין השנים 2018-2015, טסה 24 פעמים ליעדים שונים בחו"ל – שם בילתה מעל ל-120 ימים במצטבר.

במהלך קיץ 2018, טסה גמליאל לסיור עבודה שנמשך שישה ימים, ובו נכחו גם שני עוזרים של השרה, מאבטחים, וסוויטה מפנקת בבית מלון יוקרתי. רק לאחר שהוגשה בקשה לבית המשפט - נחשפו הפרטים אודות לוח הזמנים של אותו סיור עבודה, שהיה דליל ביותר.

גילה גמליאל (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
גילה גמליאל | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

לפי לוח הזמנים שהגיע לידיה של עמותת "שקוף", במהלך סיור העבודה היו לשרה שתי פגישות ביום בממוצע, כשגם הפסקת קפה ומנוחה במלון נרשמו בתוכנית. מרתה שולץ לדוגמה, נציגה של מרכז המסחר האוסטרי, נרשמה לפגישה עם גמליאל באחד הימים, אך סיפרה כי לא פגשה את השרה בסופו של דבר.

לאחר פנייה למשרד לשוויון חברתי הסתבר שלוח הזמנים המקורי נשלח ל"עדכון" - לאחר שכבר הגיע לידיהם של עמותת שקוף. לוח הזמנים החדש היה רחב יותר, שונה, ועדיין השאיר הרבה זמן פנוי לשרה, אך הפגישה עם שולץ שהופיעה בתוכנית הקודמת - נעלמה.

ומה עושים בבירה אירופית עם הרבה זמן פנוי? גמליאל הביאה כמעט את כל המשפחה להעביר איתה את הזמן. הבעל, שתי הבנות וגם הסבא והסבתא הגיעו לבלות. אומנם כולם טסו על חשבון כספם האישי, אך היה מדובר בטיסת עבודה מצידה של גמליאל, ולכן לא הגיוני שיבלו יחדיו על חשבון הזמן שבו גמליאל הייתה אמורה לעבוד.

"טיסות שרים היא סוגיה פרוצה ללא כללים"

"יכול להיות וזה לגיטימי שנציג ציבור ירצה לשלב נסיעה פרטית בתוך כמה ימים של עבודה, אבל מה הכלל אומר? כל עלות עודפת של הנסיעה הפרטית – חייבת להיות על חשבון עובד הציבור", הסביר ד''ר מתן גוטמן, לשעבר ראש מטה משרד מבקר המדינה. "הסוגיה של טיסות שרים היא סוגיה פרוצה שאין לה כללים. זה פתח לחוסר סבירות, חוסר יעילות ופגיעה בטוהר המידות".

בימים אלו גמליאל ובעלה מחלימים מקורונה בביתם בתל אביב, ובינתיים, בית הכנסת בטבריה שבו התחיל האירוע נשאר סגור. פרשת הקורונה של גמליאל אינה הפרשיה הראשונה של השרה, אך נראה שהפעם היא הצליחה להביא לזעמם של רבים מאזרחי ישראל, שציפו למעט יותר דוגמה אישית בזמן משבר הקורונה.

מלשכת השרה גמליאל נמסר בתגובה: "השרה עדיין מתמודדת עם מחלת הקורונה, וצר לנו שבחרתם להמשיך לתקוף אותה עוד בטרם החלמתה עם טענות ישנות דווקא השבוע. כל נסיעות העבודה כללו פגישות מקצועיות ומדיניות, ונעשו במסגרת המשרד ובמסגרת ייצוג הממשלה באו"ם ובזירה הבין-לאומית, והביאו להישגים כדוגמת השגת הכרה ופיצויים כספיים לאלפי ניצולי שואה מממשלת גרמניה, ומיזם להערכת היקף הרכוש שהותירו מאחור יהודי ערב ואירן. כלל נסיעות העבודה התנהלו כחוק ולפי הכללים".

תגובת אגף החשב הכללי: "לאחר דין ודברים עם מנכ"ל המשרד לשיוויון חברתי לשעבר וראש המטה של השרה, שהבהירו את נסיבות המקרה, החליט חשב המשרד לבטל את דרישת התשלום".