המשטרה קיבלה ביום רביעי האחרון שורה של בקשות להפגנות חרדים שיתקיימו במוקדים שונים בצאת החג. זאת בעצם דרך מתוחכמת לחזור הביתה בסגר, בלי קנס. מוקדי ההפגנות – אזורים חרדיים מובהקים. עד כה הוזמנו כ-400 אוטובוסים - רק לבירה ירושלים, מאות אוטובוסים נוספים הוזמנו לערים אחרות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאות האוטובוסים הוזמנו כדי להוביל מפגינים חרדים לירושלים בצאת החג. ההערכה היא כי מאות אוטובוסים נוספים יובילו בדרך זאת את החרדים ליישובים אחרים שבהם גם כן ביקשו לקיים הפגנות, כאשר החשש במשטרה הוא שמדובר בניסיון לעקוף את הסגר ולאפשר חזרה לבתים עם צאת החג, לאחר שקיימו אותו בבתים אחרים. 

בירושלים מדובר בהפגנות שמתוכננות בכמה שכונות חרדיות בעיר. בשלב הזה במשטרה מבהירים שאין דרך למנוע את אותן ההסעות, שכן מדובר בטענה לגיטימית של הסעות לצורך הפגנהההערכה היא שבמוצאי החג צפויים פקקים גדולים בירושלים ובמקומות אחרים שבהם יתקיימו ההפגנות הללו.

שנאת חרדים (צילום: Yonatan SindelFlash90)
צילום: Yonatan SindelFlash90

הפגנת חרדים בירושלים (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
הפגנת חרדים בירושלים. ארכיון | צילום: יהונתן ולצר, TPS

בין היישובים שבהם הוזמנו אוטובוסים עבור הסעות להפגנות: ירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד - יישובים חרדים מובהקים. הבקשות לקיום הפגנות הוגשו גם בצפת ובית שמש. הנימוקים שהוגשו ברובם היו הפגנות נגד הסגר; למשל, בצפת הנימוק בבקשה היה בכלל לקיים הפגנה על הטיוח בפרשת אום אל-חיראן.

בקשות אלו מהוות מעין תירוץ מצוין שאף שוטר לא יכול לעמוד בפניו ומאפשר לכל אחד לצאת מתוך הגבלת 500 המטרים - מעין "פרצת בלפור" שנוצרה בסגר. למרות זאת חשוב להדגיש, ככל הנראה נראה גם הפגנות בפועל, כן קיים בשטח זעם חרדי גדול ומשמעותי, וכן אנו צפויים לראות במוצאי החג הפגנות משמעותית.