מתווה הסגר שאושר אתמול (ראשון) מטיל מגבלות קשות על תחומים רבים במשק וצפוי לפגוע אנושות בכלכלה הישראלית. אלא שדווקא מתווה התפילות, שאושר במיוחד לחגים – נראה מקל במיוחד. על פי המתווה, במקרים מסוימים, יוכלו עשרות רבות של אנשים להתקהל בחללים סגורים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המתווה שהוצג ואושר מתייחס לתפילה בשטח פתוח - שם יתאפשר להתפלל בקפסולות של עד 20 אנשים, ואילו במבנים סגורים ישנה חלוקה ושוני בין האזורים שמוגדרים אדומים על פי מתווה הרמזור של גמזו, וליתר חלקי הארץ.

על פי המתווה, באזורים האדומים תותר תפילה במקומות סגורים בקבוצות של עד 10 אנשים. מספר הקבוצות שיוכלו להיכנס למבנה ייקבע על פי מספר הכניסות וגודל המבנה. במבנה שיש לו עד 2 כניסות יוכלו להתפלל 6 קבוצות שונות (3 קבוצות עבור כל כניסה). עבור כל כניסה נוספת, תתאפשר הכנסה של 2 קפסולות נוספות. בנוסף, יש לשמור על התנאי של אדם אחד לכל 4 מ"ר משטח המקום.מסובך? ננסה לפשט את העניינים. בית כנסת או בית תפילה שנמצא באזור אדום, בגודל של 800 מ"ר ו-2 כניסות, יוכל להכיל 60 מתפללים ב-6 קבוצות. לעומת זאת, אם באותו מבנה היו 4 כניסות – 100 מתפללים יוכלו להיכנס בפעם אחת.

באזורים שאינם אדומים, יוכלו להתכנס מתפללים במקומות סגורים בקבוצות של עד 25 אנשים. מספר הקבוצות, כמו באזורים האדומים, ייגזר ממספר הכניסות למבנה – בכל כניסה תותר כניסה של 2 קפסולות. גם כאן, המגבלה כוללת שמירה על מרחק של 4 מ"ר בין אדם לאדם במבנה.

אם עדיין, גם אחרי ההסבר הזה, המתווה מרגיש לא ברור ולא לגמרי מובן מה מותר ומה אסור, ניתן רק לדמיין מה יעבור בראשו של שוטר, שיצטרך להגיע לאכוף את ההנחיות ולספור את מספר הכניסות במבנה. השלכה נוספת של המתווה היא החלטה של בתי הכנסת שלא לאפשר לנשים להגיע לתפילות החגים, משום שהן "מבזבזות" קפסולה ומונעות מהגברים להגיע לתפילה.