יומו הראשון של הסגר אחרי החג הורגש בכל רחבי הארץ: כ-40 מחסומים הוצבו בכבישים ויצרו פקקי תנועה אדירים. בעקבות הביקורת על עומסי התנועה, מהמשטרה נמסר כי השוטרים נערכים להמשך אכיפת הסגר אך באופן "נושם" יותר. היום (שלישי) יתכנס קבינט הקורונה כדי לדון באפשרות להחמיר את ההנחיות על הציבור ובצל סוגיית האכיפה - מנכ"ל משרד הבריאות אמר בראיון במהדורה המרכזית שעד סוף השבוע צפויים להיות בישראל כ-800 חולים קשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול ראש הממשלה נתניהו אמר: "מאז שקיבלנו את ההחלטה על הסגר יש עלייה תלולה במספר החולים הקשים ולכן מחר בקבינט הקורונה נדון בצעדים נוספים. כעל מי שזלזל בהנחיות או גרוע מזה - שדילל אותן בכנסת, שלא ישאל איך התחלואה עלתה שלא יבוא בטענות. הסיבה לתחלואה היא התקהלויות ואי עטיית מסכה".

האכיפה החלקית והסגר המחורר שנראו בימי החג ואפילו אתמול - אפשרו לציבור להפר את ההנחיות בתירוצים שונים ומשונים, והדבר הביא את מקבלי ההחלטות לדון בהחרפת צעדי הסגר. בשלישי קבינט הקורונה צפוי להתכנס ולהחליט האם להדק עוד יותר את הסגר. המהלכים שיובאו לדיון הם צמצום העבודה במגזר הפרטי והמשך סגירת מערכת החינוך, כשגם שאלת האכיפה בבתי הכנסת ובהפגנות נמצאת על השולחן. ההערכה כי בשל הקשיים הפוליטיים שעלולים להיווצר - ההחלטות החדשות ייכנסו לתוקף רק אחרי יום כיפור.

חילוקי הדעות בצמרת מקבלי ההחלטות

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי משרד הבריאות טוענים כי יש לעלות מדרגה נוספת בהגבלות, אך הפרויקטור רוני גמזו סבור כי יש לתת הזדמנות לסגר במתכונתו הנוכחית. מתווה בתי הכנסת: לפי שעה, בתי הכנסת לא ייסגרו ומתכונת הקפסולות תימשך. הישיבה היום לא צפויה להביא להגבלות חדשות על בתי התפילה והמלצתו של גמזו צפויה להתקבל.

ראש הממשלה נתינהו והפרויקטור רוני גמזו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ראש הממשלה נתניהו וגמזו | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, התייחס לעלייה בתחלואה ולעומס האדיר שמורגש בבתי החולים בריאיון במהדורה המרכזית: "המילה קו אדום אינה אומרת שנפסיק לאשפז, הוריתי היום לפתוח בכל בית חולים עוד מחלקה. היום מערכת הבריאות בישראל נותנת טיפול מהטובים בעולם המערבי, ככל שיהיו יותר חולים קשה רמת הקשב עלולה לרדת והדבר הזה אינו רצוי".

"נתקשה לתת טיפול כשנגיע ל-800 חולים קשים"

"הוספנו מיטות בשביל שאת החולים נוכל לאשפז ויש עוד מחלקות שאמורות להיפתח", הוסיף פרופ' לוי. "השאלה היא רמת הטיפול ומה 'ישלמו' חולים אחרים שנדרשים לטיפול. ללא ספק, ככל שיעלו החולים מעל 800 חולים קשה והקשב של הצוות יצטרך להיות מופנה לכל החולים, אנחנו נתקשה לתת טיפול ראוי".

סגר, משטרה, שוטרים, כביש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
פרופסור חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: משרד הבריאות)
פרופסור חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: משרד הבריאות

הפקקים העצומים שסתמו את כבישי הארץ גררו ביקורת ציבורית רבה באשר לאופן האכיפה של המשטרה. בשל כך, במשטרה הפיקו לקחים, החליטו להסיר חלק מהמחסומים ובכך יהפכו את הסגר למעט יותר "נושם ומדלג". לקראת היום, הודיעו במשטרה כי לא יהיו פקקי ענק כפי שהיו אתמול אך המחסומים ישובו והאכיפה עדיין תתבצע. במשטרת ירושלים הדגישו: "נמשיך לתשאל אנשים ולאכוף את הסגר".