יממה לסגר והמשטרה נערכת לאכיפתו: 7,000 שוטרים ו-1,000 חיילים יוצבו במחסומים, בכניסות לערים, בצירים הבין-עירוניים, ובתוך הערים, ויוודאו שהציבור עומד בהנחיות. כוחות שיטור שיסיירו בתוך הערים יבדקו את הנהגים ובמידת הצורך יחולקו קנסות. על אף המגבלות וההנחיות החדשות, במשטרה הדגישו כי התמקדות האכיפה תהיה בהתקהלויות ופחות באנשים בודדים והבהירו: "לא נאפשר חוסר ציות בוטה".

מה מותר ומה אסור בסגר? לרשימת ההגבלות המלאה וכל החריגים לחצו כאן

שוטרים שיוצבו בכבישים יבדקו את מטרות הנסיעה של הנהגים, ובמידת הצורך יחולקו קנסות, מכוניות יוחזרו לכיוון שממנו באו ונוסעי המכונית יתושאלו. המשטרה טענה כי לא כל התקנות החדשות הגיעו למשטרה בניסוחן הסופי, ולכן יש לא מעט שאלות שנותרו פתוחות. אחת השאלות העיקריות היא מה ייעשה עם מי שיוצא מביתו לפני תחילת הסגר ומתכוון לחזור במוצאי החג או לאחר מכן, זאת מכיוון שהתקנות מדברות רק על מי שיוצא מביתו ואין התייחסות למי שחוזר לביתו. במשטרה השיבו: "זה דורש התייעצות משפטית".

בתוך כך, המשטרה פרסמה מפה של החסימות הצפויות בכבישים השונים. 38 מחסומים עתידים להיפרס מצפון ועד דרום, ושוטרים יתשאלו בהם את העוברים והשבים. 16 מחסומים יוצבו בצפון, 10 באזור מרכז הארץ ו-12 בדרום. זוהי מפת המחסומים המשטרתיים הצפויים ממחר:

אכיפת ההגבלות החדשות (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אכיפת ההגבלות החדשות | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בתי כנסת: בכל מה שקשור לבתי כנסת התקנות מורכבות ומסובכות ולכן הציפייה היא קודם כל מהמתפללים עצמם שלא להפר את ההנחיות. הגבאים בבתי הכנסת יתבקשו לתלות שלטים בכניסה ובהם המספר המותר של המתפללים באותו בית כנסת.

חופי הים: תותר פעילות ספורטיבית גם על החוף, הליכה וריצה, וגם במים. המשטרה לא מתכוונת להציב כוחות קבועים לאורך החופים אלא רק במקרים חריגים של התקהלויות.

הפגנות: כרגע אין שום שינוי בכל מה שקשור לאכיפת המגבלות, כלומר ניתן להפגין בלי הגבלה של מספר מפגינים.

עוד הוסיפו במשטרה כי עדיין לא ברורה המדיניות של הקמת המחסומים אחרי החג, וההחלטות בנוגע לאכיפה מיום שני, אחרי החג, ואילך יתקבלו רק לקראת סוף החג. ההנחיות שניתנו למפקדים: לגלות שיקול דעת והתחשבות מרביים, שכן מדובר בהגבלות קשות ובעיתוי יוצא דופן של חגים. תהיה התחשבות גם בכך. רוב השוטרים יהיו מצוידים במצלמות גוף, המשטרה תמשיך לעסוק באכיפת השהייה בבידוד.

פעילות האכיפה תיכנס לתוקף מחר (יום שישי) בשעה 14:00 טרם כניסת החג. בנוסף, תבצע המשטרה מחסומים מדלגים וסיורים בכניסה לערים ובתוכם, זאת במטרה למנוע התקהלות אסורה ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות. בנוסף יהיה פיקוח אחר פעילות תקינה של בתי עסק שהורשו לפעול, ומנגד על אי פעילות של בתי עסק שפעילותם נאסרה.

משטרה קורונה סגר עוצר מסכות (צילום: דוברות המשטרה)
משטרה קורונה סגר עוצר מסכות | צילום: דוברות המשטרה

בכדי להפריד בין מידע הקשור בקורונה למידע חירום, הוקם במשטרה מוקד 110 בו ניתן לקבל מידע ולדווח על מפרי הנחיות. "בצל המציאות המורכבת שנכפתה על כולנו, אנו מאחלים לכל בית ישראל שנה טובה וחג שמח", נמסר מהמשטרה. "רק יחד נוכל לנצח את הנגיף".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות