אתמול (חמישי) פרסמנו כי פאדי, דוגם בדיקות קורונה ב'טרם רפואה דחופה', לא הורשה להיכנס ליישוב יצהר - רק מפני שהוא ערבי. עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שלחה היום (שישי) מכתב ליחידה לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים ובו הורתה על בדיקת המקרה שפורסם ב-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פאדי, עוזר רופא בבית חולים השרון ודוגם בדיקות קורונה ב'טרם רפואה דחופה', הגיע לבדוק מטופל ביישוב יצהר - אך נבלם בכניסה ליישוב על ידי המאבטח רק מפני שהוא ערבי. "בכניסה ליישוב עצר אותי המאבטח ואמר לי שאני לא יכול להיכנס פנימה כי אני ערבי", סיפר לנו. "עניתי לו שאני רופא ובאתי לבדוק מטופלים. אנחנו בשנת 2020 ואני אזרח מדינת ישראל. כרופא אני לא מבדיל בין דת, גזע וצבע בעבודה שלי". 

המכתב של דינה זילבר נשלח לראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ולמזכיר היישוב יצהר גולן אבגי ובו כתבה: "ככל שתיאור המקרה מדויק, אז מדובר באפלייה הצורבת את הלב ועומדת בעימות חזיתי לאנושיות אלמנטרית, לעקרונות של שוויון וכבוד האדם ולערכי היסוד שלנו כחברה דמוקרטית". עו"ד אווקה זנה, ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות הוא האמון על בדיקת האירוע.

 

ח"כ משה ארבל (ש"ס) מסר בתגובה: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו. קל וחומר בערב יום הכיפורים. מיד כשהבנתי שמדובר במאבטח עובד המועצה האזורית שומרון פניתי בכתב לראש המועצה וקראתי לו לבזמן לבירור את העובד הסהרורי שפוגע בחיי אדם של תושב יצהר הזקוק לבדיקה ובכבודם של אנשי כוחות הרפואה שאינם מבדילים בין דם לדם". 

בהתכתבות טקסט בין פאדי לבין תושב היישוב שאל המטופל: "יש צפי מתי אתה מגיע ליצהר?". "לא הכניסו אותי ליצהר כי אני ערבי, אתה צריך לדבר עם קופת החולים והם יעדכנו מתי באים לדגום אותך. להדגיש שביצהר לא מכניסים דוגמים ערביים ושישלחו דוגם יהודי", ענה לו פאדי. "תודה רבה לך", סיכם המטופל את השיחה.

 

מטרם רפואה דחופה נמסר אתמול בתגובה: "בבדיקה שערכנו עולה כי תושב יצהר, בדומה לכל אזרח פרטי החפץ בבדיקת קורונה, התקשר למוקד טרם והזמין דוגם קורונה לביתו. עובד טרם הגיע ליישוב על מנת לבצע את עבודתו, אך נתקל בסירוב המאבטח להכניסו ליישוב. טרם-רפואה דחופה רואה בחומרה רבה את התקרית שבמסגרתה נתקל עובד מסור ומקצועי באפליה. מדובר בתופעה פסולה שאותה אנו מוקיעים בתוקף. עובדי טרם זכאים לעבוד בסביבה בטוחה וסובלנית על מנת שיוכלו להמשיך ולהעניק את השירות המיטבי עבור מאות אלפי מבוטחי כל קופות החולים הזקוקים למענה רפואי בכלל ובעת זאת של מגיפת הקורונה בפרט".

מהיישוב יצהר לא נמסרה כל תגובה.