התקנות להגבלת ההפגנות בזמן הסגר אמנם לא עברו בכנסת ובממשלה, אך במשטרה בכל זאת אוכפים אותן: אזרח שפנה היום (שבת) למוקד 110, מוקד המידע המשטרתי, ובירר אם הוא יכול להפגין במרחק של יותר מקילומטר מביתו, נענה בשלילה למרות שההגבלות על קיומן של תפילות והפגנות כלל לא אושרו במליאה. מהמשטרה נמסר בתגובה: "מקרים נקודתיים שבהם השוטרים פעלו תוך שיקול דעת מוטעה טופלו והנהלים חודדו בהתאם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם פנייתו של המפגין למוקד 110 הוא שאל את המוקדן: "האם אני יכול לצאת להפגין במרחק של יותר מאלף מטרים מהבית?". המוקדן המשטרתי השיב: "לא, מותר להפגין רק עד 1000 מטר מהבית". בתגובה, שאל המפגין: "אתה בטוח שאלו ההנחיות?". המוקדן המשטרתי ענה: "במאה אחוז, אתה יכול להסתכל באתר משרד הבריאות ובאתר המשטרה, זה כתוב בכל מקום".

בשלב זה הקשה המפגין על המוקדן: "החוק להגבלת ההפגנות לא עבר אתמול". המוקדן המשטרתי השיב לו: "לא יודע, זה מה שאמרו לנו להגיד". לאחר שהשיב כי זו התשובה שהוכתבה לו, ביקש המפגין מהמוקדן לערוך בירור נוסף וזה חזר אליו עם תשובה ברורה: "אסור, לפי החוק אסור".

בנוסף לכך, גם שמעון מזרחי, תושב חיפה, הגיע הערב להפגנה בבלפור וקיבל קנס של 500 שקלים: "השוטר אמר שבגלל שהגעתי בלי שלטי מחאה הוא נותן לי דו"ח. אני מרגיש שהגיעו מים עד נפש, שסוגרים את מדינת ישראל בגלל פוליטיקה ולא משיקולים בריאותיות ולכן הגעתי הערב להפגנה".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) פנה במכתב למפקדי מחוזות המשטרה בנושא ומסר בתגובה ל-N12: "לאחר שהצלחנו למנוע את הטלת המגבלות על ההפגנות, פיקוד המשטרה הוציא הוראה בלתי חוקית למנוע את ההפגנות בכל זאת. מדובר בהפרה בוטה של החוק בהוראת העבריין בנימין נתניהו שבוחר בשעת אסון לאומי להפעיל את כל מנגנוני המדינה לסיכול המחאה נגדו, במקום לטפל באסון הבריאותי, החברתי והכלכלי".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "השוטרים במחסומים הונחו לאפשר לכל אדם הגעה למחאות והמשטרה אף נערכת לקיומן בגבולות החוק ובהתאם לתקנות. לצערנו, קיימים נהגים רבים המשתמשים בתקנות לרעה בניסיון לשבש את פעילות האכיפה ולנוע לצורך שלא הוגדר כחיוני ומותר בעת הזו, מה שמחייב את השוטרים לבצע בדיקות ולהפעיל שיקול דעת היכן שנדרש. לצד זאת, מקרים נקודתיים שהועלו בהם השוטרים פעלו תוך שיקול דעת מוטעה, טופלו והנהלים חודדו בהתאם".

שוטר במחסום שהוצב באיילון בזמן הסגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
"לפי החוק אסור, זה מה שאמרו לנו להגיד". אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

זו איננה התקרית היחידה שנרשמה ביממה האחרונה סביב ההגבלות על קיומן של הפגנות: תושב רמת-השרון טען בפוסט שפרסם מוקדם יותר בפייסבוק שיצא מביתו באזור השעה 14:00 לכיוון ירושלים, נעצר במחסום המשטרתי וסיפר כי בכוונתו להגיע להפגנה מול מעון ראש הממשלה. השוטרים, כך הוא טוען, רשמו לו דוח על סך 500 שקלים, בטענה שההפגנה מתקיימת רק בערב והוא יצא מוקדם מדי.

החוק לא אושר, הערב: הפגנה בבלפור

בתום דיונים קדחתניים במליאת הכנסת, הקואליציה לא הצליחה להעביר את ההגבלות על קיומן של הפגנות ותפילות כחלק מהסגר ההרמטי שהוטל ביום שישי החל מהשעה 14:00 בצהריים, זאת לאחר שהאופוזיציה הגישה אלפי הסתייגויות לחוק ובכך עיכבה את העברת החוק.

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
התקנות לא אושרו. הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

על אף שההגבלות על חופש ההפגנה לא אושרו, הודיעו שמונה מארגוני המחאה כי יקיימו הערב בשעה 19:30 הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. לטענת המארגנים, ההפגנה תתקיים "תוך הקפדה יתרה על שמירת מרחק ועטיית מסכות". לקראת ההפגנה צפויה להגיע שיירה של אלפי רכבים אל העיר.

במשטרה הודיעו על פריסת כוחות בהפגנות במוקדים שונים על מנת לאכוף את התקנות "הנוגעות למניעת הצטופפות ושמירת מרחק של שני מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסכות פנים בכל מהלך המחאות". עוד הבהירה המשטרה כי החל מהשעה 21:30 תיאסר הרעשה ולאחר השעה 23:00 ייאסר שימוש באמצעי ההגברה.