17 שעות לסגר, נתניהו מדגיש את חשיבות הצעד - ומכין את הקרקע להחמרת המגבלות בהמשך: ראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות אדלשטיין ושר האוצר ישראל כ"ץ, מסרו הערב (חמישי) הצהרות לציבור, שעות לפני כניסתו לתוקף של סגר החגים, שצפוי להתחיל מחר (שישי) בשעה 14:00. פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו לא הצטרף להצהרה ככל הנראה עקב חילוקי הדעות עם ראש הממשלה שחשפנו במהדורה

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו מוצאים את עצמנו לפני סגר שני מאז שהחלה מגפת הקורונה העולמית", פתח נתניהו את דבריו, "הסגר הזה חשוב ומתבקש ובסגר הזה נעמוד כולנו יחד. גם כשהייתי בוושינגטון עסקתי בכל רגע במשבר הקורונה, דנתי עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס על שיתוף פעולה חשוב בין ישראל וארה"ב בנושא זה". 

משטרה, קורונה, סגר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הסגר ייכנס לתוקף מחר ב-14:00. ייתכן שיוחמר בהמשך | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אחרי הנחיתה שלי בארץ", הוסיף נתניהו, "הסתערתי על המשימות שלפניי - הכלכלה והבריאות. ניתן מענקים לשימור עובדים, נרחיב את ההלוואות ואנחנו במקביל נקצץ בשכר הבכירים כי כולנו צריכים לשאת בנטל. הגל השני של הקורונה שהגיע אלינו מכה במדינות רבות בעולם, בכל מדינות אירופה שפתחו את הכלכלה". 

"קבענו שאחד הקריטריונים להגבלות יהיה דגל אדום של מערכת הבריאות - והיא הניפה אותו בשבוע שעבר", אמר נתניהו, "ולכן אנו מטילים את הסגר שיחל מחר. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי לאזן בין הצרכים הבריאותיים והכלכליים". 

"לא אטיל סתם סגר, מעריך שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את המגבלות" 

עוד הדגיש ראש הממשלה: "ביומיים האחרונים אנחנו עדים לעלייה נוספת בתחלואה וגידול בחולים הקשים ולכן קיימתי שיחה עם אדלשטיין, גמזו והמומחים ושאלתי אותם שאלה אחת: האם המצב הזה מחייב אותנו להדק עוד יותר את ההגבלות. אני מעריך שבמצב התחלואה הזה וכפי שהמליצו המומחים ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההגבלות. אדון עם גנץ והשרים בצורה אחראית. אני לא אטיל סגר סתם על מדינת ישראל ולא אהסס להטיל הגבלות אם יש צורך בכך". 

"אני לא אהסס לקבל החלטות יחד עם חברי השרים אבל יש שתי הנחיות חשובות שלא משתנות והן קובעות את המשך דרכנו - לעטות מסיכות ולמנוע התקהלויות עד שנשיג את החיסון - ובזה אין פשרות", הבהיר נתניהו. "אני מאמין שאנחנו מתקרבים ליום הזה אך זה ייקח עוד חודשים עד שנראה ונקבל חיסונים ואנחנו פועלים על מנת לקבל אותם מהר. אלה ימים של מאמץ לאומי משותף לכולנו - הבריאות והכלכלה הן בידיים שלנו". 

"עם ההגבלות שננקטו עד כה ניסינו לשטח את העקומה אבל גם לשמור על הפן הכלכלי", אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין. "עכשיו כבר ברור שזה פשוט לא מספיק. אנחנו עם נתוני תחלואה שמחייבים אותנו לעשות צעדים נוספים. יש לנו עכשיו שתי דרכים לפעול: לחפש אפשרות להתחמק מהנחיות משרד הבריאות או לשמור על הבריאות. מהמצב הקשה הזה נוכל לצאת רק יחד אם כולנו נזכור שהמאמץ הוא מאמץ לאומי".

שר האוצר, ישראל כ"ץ, שנשא אף הוא דברים, אמר שבמסגרת התוכנית הכלכלית שיביא לישיבת הממשלה בשבוע הבא, תבוצע הפחתה של שכר השרים, סגני השרים וחברי הכנסת: "הדוגמה האישית היא היסוד הראשון בערבות ההדדית".