הסגר - והאבסורד: נותרה עוד כיממה וחצי לפני תחילת הסגר, ועדיין לא הועברה למשטרה רשימה מדויקת של ההנחיות. במשטרה מצהירים בריש גלי שלא יצליחו לסתום את כל החורים במדיניות הסגר המסתמנת. הקשיים המשמעותיים באכיפה: שליטה בתנועת האזרחים לאחר חג ראש השנה, בתי הכנסת וחופי הים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במשטרה לא מסתירים את מורת הרוח על העובדה שעד עכשיו לא הועברה הרשימה המדויקת של התקנות שעל בסיסן אמורה להיקבע מדיניות האכיפה המשטרתית. למשל, התקנה המורכבת שמסתמנת לבתי הכנסת - מורכבת ביותר ולכן אין סיכוי שתיאכף בקפדנות כפי שהיא מנוסחת כעת. 

משטרה קורונה סגר עוצר מסכות (צילום: דוברות המשטרה)
האם המשטרה תצליח לאכוף את ההנחיות? | צילום: דוברות המשטרה

בנוגע למחסומים, בערב החג ובימי החג יוקמו מחסומים רבים מאוד, התנועה בכבישים תוגבל ויינתנו קנסות רבים. אך מיום שני, מרגע שאנשים רבים יורשו לצאת לעבודה – לא יהיה עוד ערך בהקמת מחסומים ובהגבלת התנועה שעליה דובר.

בנוגע לחופי הים, ספק רב אם יוצבו שוטרים בחופי הים וימנעו מהאנשים שיבצעו פעילות ספורטיבית בסמוך, כמו הליכה או ריצה, מלהיכנס למים ולטבול. קצין בכיר וותיק במשטרה התייחס הערב לסגר המתקרב ואמר: "אל תצפו מאיתנו, המשטרה, לסתום את כל החורים במדיניות הסגר הזו שיוטל במדינה".

מוחים חרדים מתעמתים עם כוחות המשטרה בירושלים (צילום: מחאת החרדים הקיצוניים)
הפגנת חרדים בירושלים, ארכיון | צילום: מחאת החרדים הקיצוניים
במקביל, הוגשו אמש (רביעי) למשטרה מספר בקשות לקיום הפגנות בריכוזי חרדים ברחבי הארץ. בדרך זו מנסים, ככל הנראה, אלפי חרדים לעקוף את הסגר ומגבלות התנועה. מהמשטרה נמסר: "הוגשו מספר בקשות להפגנות ברחבי הארץ, ואלו יבחנו כמקובל".

"הסגר לא יוריד את התחלואה"

ציטוטים שהודלפו מוועדת השרים המצומצמת שהתכנסה שלשום (שלישי) מעידים על פסימיות קיצונית לגבי תוצאות הסגר. שר הבריאות אדלשטיין, שסירב לבקשות להחריג ענפים נוספים מהסגר עד הרגע האחרון, אמר אתמול לשרים את המשפט הבא: "קיימתי התייעצות עם כל הגורמים הבכירים, רובם ככולם בעלי תארים מתקדמים ומומחים בתחום, ושאלתי האם יש סיכוי שנוריד את התחלואה בתנאים אלו? לצערי הרב לא מצאתי מישהו אחד אופטימי".

שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: פלאש/90 )
שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: פלאש/90

באותו דיון דיבר גם הפרויקטור גמזו, שניסה להסביר לשרים למה הוא בכל זאת התעקש על סגירת מערכת החינוך כבר מחר, ומדוע כל יום חשוב מבחינתו. "הכפלנו את עצמנו בשבועיים", אמר להם. "יש פה התפרצות. למה שתהיה התפרצות בחולון? בראשון? למה שזה יקרה? מה הסיבה? איך שאתה לא הופך את זה - מערכת החינוך עשתה לנו תרגיל".