החוק האוסר על טיפולי המרה שעבר אתמול (רביעי) בקריאה טרומית עורר סערה לא רק במערכת הפוליטית, אלא גם העלתה זכרונות קשים. נערים ונערות שעברו "טיפולי המרה" במהלך חייהם שיתפו היום את סיפוריהם הקשים והכואבים. שני גרבלי, שהגיעה היום לכנסת סיפרה שבשלב כלשהו לא יכלה לשאת יותר את התסכול: "שם היה נסיון ההתאבדות הראשון שלי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"חברה שלי התאבדה כתוצאה ישירה מטיפול המרה לפני שנה חודש", סיפרה שני מחוץ לכנסת היום. "לקח לי קצת זמן לא להדחיק את זה, לעכל את זה, ואתמול, כשאמרו לי שיש את האופציה בעצם לבוא ולדבר ולספר את הסיפור האישי שלנו, הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בשבילה".

הצעירים שאולצו לעבור טיפולי המרה משחזרים (צילום: החדשות12)
שני ושי בכנסת היום | צילום: החדשות12

שני הגיעה לכנסת ביחד עם שי ברמסון, יו"ר חברותא, ארגון יהודי דתי של הומואים ולסביות הפועל לקידום סובלנות וקבלה בחברה דתית בנושא נטייה מינית ושונות מגדרית. ושני ושי היה חשוב להגיע ליררושלים ולספר על מה שעברו לפני ההצבעה על החוק נגד הטיפולים.

"התפללתי כל יום לקב"ה כל יום שישנה אותי"

"אני התפללתי כל יום לקדוש ברוך הוא בבקשה שישנה אותי, וזה לא קרה" סיפר שי שעבר גם בעצמו "טיפולי המרה" כשהיה נער. "ברגע שהבנתי את זה, אז היה תסכול מאוד גדול".

גנץ ואוחנה
גנץ ואוחנה חוגגים אחרי ההצבעה, היום
ח"כים חרדים זועמים על העברת חוק טיפולי ההמרה (צילום: ערוץ הכנסת)
ח"כים חרדים זועמים על העברת חוק טיפולי ההמרה | צילום: ערוץ הכנסת

החוק בנושא עבר בקריאה טרומית והוא רואה בטיפולי המרה עבירה פלילית. החוק יאפשר שלילת רישיון של פסיכולוג שעשה טיפולים כאלה. טיפולי המרה הם טיפולים שמטרתם לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית מתוך מחשבה זו ניתנת לשינוי. לא פעם חשפנו בחדשות 12 כיצד סדנאות וטיפולים כאלה פוגעים קשות בצעירים ובתפיסה שלהם את עצמם.

"עדיף למות מאשר להיות כמוהם"

עוד סיפרה שני על החוויה שלה אצל המטפל אליו נשלחה בהיותה נערה צעירה: "בגיל 13 וחצי אני בעצם מגיעה דרך ארגון "עצת נפש" למטפל שחשבתי שהוא פסיכולוג קליני, מתברר שהוא לא. מולו אני מתחילה את התהליך שקוראים לו טיפול המרה, והכל כשר לכך - פורנו, לשלוח ילדה בת 13 וחצי לשכב עם גברים, והמנטרה שאתה שומע שלוש פעמים בטיפול זה: עדיף למות מאשר לחיות כמוהם, עדיף למות מאשר לחיות ככה".