"השמיים לא באמת נפתחים": בוועדת הקורונה של הכנסת התנהל היום (שני) דיון על מתווה פתיחת השמיים שאמור לצאת לדרך בעוד שישה ימים - אלא שיו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, תקפה את המתווה המוצע של משרד הבריאות לאחר שהבינה שהוא כולל רק תיירים ישראלים שיוצאים מהארץ ולא נותן מענה לכ-200 אלף עובדי ענף התיירות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ד"ר אשר שלמון ממשרד הבריאות דיווח בוועדה כי "יש חולה אחד ביום מבין כל האנשים שנכנסים למדינה בכל יום" ואילו יו"ר הוועדה ח"כ שאשא-ביטון השיבה: "כל מה שאנחנו מדברים כאן עכשיו כל מה שחיכינו לו וציפינו לו מדבר רק על אזרחים ישראלים?". 

"אז כל הדיון הזה בעלמא, אנחנו מדברים רק על ישראלים, אנחנו לא יודעים מה גורל המכרז של המעבדה (לבדיקות קורונה), אין לנו נתוני הדבקה - כל הדיון הזה הוא בעלמא!", הוסיפה. "אז אל תגידו שהשמיים נפתחים כי הם לא והתעופה לא באמת נפתחת ואנחנו עובדים פה על עצמנו". 

ועדת הקורונה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא-ביטון | צילום: דוברות הכנסת

"אני לא רואה פה שום בשורה", האשימה יו"ר הוועדה. "אני מרגישה אכזבה גדולה. אנחנו לא נמצאים בדיון הקודם אלא הרבה אחורה". 

באשר ללחצים לקבל נתונים ושמות של מדינות שאליהן ניתן יהיה להגיע אמר פרופ' שלמון: "אם נסתכל על הקריטריונים נכון להבוקר: איטליה, בריטניה, לטביה, יוון וכו' - חלקן מקבלות באופן מוגבל ישראלים וחלקן לא מקבלות ישראלים בכלל".

מהדיון בוועדת הקורונה עולה כי ההבטחה לפתיחת השמיים בשבוע הבא רחוקה מאוד מהמציאות ושלמעשה מדובר ב"בלוף" ובתוכנית שאין בה בשורה משמעותית. רוב המדינות הירוקות עדיין לא מסכימות לקבל ישראלים, והמתווה שנוסח לא כולל כניסת תיירים לישראל.

"המתווה הזה הוא אחיזת עיניים וזריית חול בעיני כולנו", אמר יו"ר מטה עתיד התיירות, גיל חובב. "זו מדיניות חרטה. לא אומרים כלום, אין נתונים, משרד הבריאות והאוצר מגמגמים ושולחים מסרים שהכל טוב. יש מעל ל-200 אלף מובטלים ובחל"ת, ובענף התיירות מאבדים יותר ויותר את הביטחון. איבדו לגמרי את אמון הציבור! פשוט בושה, זלזול בציבור וחוסר אכפתיות".

עד 24 שעות לתשובה של בדיקת קורונה לפני שטסים

בדיון פורט המתווה המוצע של משרד הבריאות לפתיחת השמיים שאמור לצאת לדרך החל מ-16 באוגוסט, יום ראשון הקרוב. מדובר במתווה חד-צדדי שבו ישראלים יוכלו להיכנס ולצאת מישראל ללא חובת בידוד וחובת בדיקות. "אנחנו לא דורשים בדיקות, אך מאידך יכול להיות שמדינות אחרות ידרשו בדיקות", אמר ד"ר שלמון.

"אנחנו ניתן פתרון על בסיס המשאב הלאומי: לא יהיה מצב שישראלי שירצה לנסוע למקום מסוים, לא יוכל לנסוע היות ואין בדיקה", הדגיש. "אני חושב שאפשר יהיה להגיע ל-24 שעות לתשובה לבדיקה. אוזכרו מדינות אירופאיות רבות ומדינות עם תחלואה מאוד נמוכה כמו ניו זילנד וטייוואן. יש יותר מעשר מדינות, המטרה היא לא לצמצם אלא להכניס את כל המדינות שעונות על הקריטריונים".