משימה בלתי אפשרית: התקנות החדשות לנסיעות באוטובוסים נכנסו היום (חמישי) לתוקפן – עם הגבלות של נוסעים וחובת עטיית מסכות – אך הנהגים יוצאים למאבק לאחר שגילו שהם אלה שאמורים לפקח על יישום ההנחיות הללו – במקביל לנהיגה. בריאיון טעון סיפר הערב (חמישי) יוני קריספין, נהג אוטובוס בעצמו ודובר ארגון הנהגים, על שגרת החיים הבלתי נתפסת של הנהגים, על הסיכון האישי שהם נוטלים, ועל כך שמשרד התחבורה בראשות מירי רגב פשוט לא מעדכן אותם בהנחיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"רק היום עלה שוטר לאוטובוס שלי, נתן 3 דוחות לנוסעים ולאחר מכן בא לבקש ממני את פרטיי", סיפר קריספין. "שאלתי אותו מה עשיתי והוא אמר לי 'איך אתה אפשרת לנוסעים להיות ללא מסכות באוטובוס?'. אמרתי לו שזאת לא האחריות שלי, הוא אמר שכן ושאני צריך לקום ולבדוק כי אני האחראי על מה שקורה באוטובוס". לדבריו השוטר רצה לתת לו קנס וגם לקח את פרטיו האישיים.

על כך שהנהגים בישראל נדרשים גם לנהוג וגם להשגיח על הנוסעים ועל המגבלות אמר: "לא רק שאנחנו צריכים להיזהר עם מה שקורה ועם כל ההתפרעויות שקורות בכבישים, גם בנוסף אני צריך להקפיד לספור את הנוסעים – מגיע למספר שאסור כבר לעלות ואני סוגר את הדלת. אנשים דופקים ומשתוללים, ואחרי שאני סוגר ונוסע מגיע אליי שוטר ואומר לי אם מישהו מוריד מסכה באוטובוס, אני יכול להסתכל כל רגע אחורה לראות?".

נהג אוטובוס עם מסיכה
נהג אוטובוס עם מסיכה

"הרסו לנו את הבריאות"

"4 נהגים כבר קיבלו דוחות של 5,000 שקל! לא 500 כמו הנוסע, 5000 דוח! זאת אומרת שכל החודש אני עובד בלי כסף, בשביל מי? בשביל שאתרכז גם בכביש וגם לדאוג מה קורה עם הנוסעים? אי אפשר לעבוד במציאות הזאת. הרסו לנו את הבריאות", הוסיף.

בריאיון סיפר קריספין שמשרד התחבורה לא מעדכן את ציבור הנהגים בהנחיות המשתנות, ושהם, מתוך אחריות אישית, מנסים להתעדכן ברשתות החברתיות. "בבוקר מודיעים לנו תיסעו בלי מזגנים, מחר תיסעו עם הכסף איתכם, תתחילו להידבק עם הנוסעים. בכל פעם אנחנו מקבלים הודעות דרך הפייסבוק – אין הנחיות ברורות, אין לנו כללים. די, נמאס לנו לעבוד בענף הזה כבר, הרגתם אותנו כבר, שחטתם אותנו! אין לנו חשק לבוא לפה לעבודה כבר".

על משרד התחבורה אמר קריספין שהוא לא מתפקד תחת מירי רגב: "אם שרת התחבורה לא תתנהג אלינו כמו שהיא התייחסה בצבא לחיילים, אנחנו החיילים שלה והיא חייבת להבין את זה שאם יש לה חיילים היא צריכה להוריד פקודות דרך המפקדים ולהיות מחוברת לשטח. לא לזרוק אותנו לכלבים, לא לשוטרים ולא לנוסעים כדי שנריב איתם. די! מאז שהיא נכנסה אנחנו סובלים בענף הזה". 

מהיום: נהגים לא ייגעו בכסף מזומן

"אם אני מוצא מקצוע אחר אני הולך מהעבודה הזאת, אני מת מפחד להיכנס לעימות עם נוסעים. אני יודע איך מתחיל הבוקר שלי ולא יודע אם אחזור הביתה בצורה בטוחה ורגועה. לא רק פיזית, גם נפשית בפנים, להגיע הביתה מרוסק, מרוסק לחלוטין עם כל מה שהם גורמים לנו ויוצרים. די", סיכם.

אוטובוס בקורונה
תמונת אילוסטרציה | צילום: פלאש 90

על רקע הכאוס שתיאר קריספין במשרד התחבורה, נראה שהנהגים מתחילים לקחת את האחריות על עצמם: יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שלח מכתב למנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה ושבו הודיע: הוריתי לכל נהגי התחבורה הציבורית שמיוצגים על ידי ההסתדרות הכללית - שלא לגעת פיזית בכסף מזומן מאף נוסע מחשש להידבקות בקורונה. מדובר בהוראה שתקפה בין היתר בחברות אגד, דן, מטרופולין והמטרונית בחיפה.

על פי ההנחיה של ההסתדרות, שהתקבלה נוכח המלצת ארגון הבריאות העולמי לצמצם מגע בכסף מזומן למניעת הפצת הקורונה ולאור פס"ד שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי בתל-אביב, הנהגים לא יגעו בכסף מזומן. חברות האוטובוסים יוכלו להתקין קופה אליה הנוסעים יכניסו את התשלום, אותה ירוקן בסוף כל יום עובד שימוגן באופן מתאים ויעביר את הכספים תהליך טיהור. הנהגים הונחו לאפשר בכל מקרה הסעתם של קשישים, ללא צורך בבדיקת התשלום שיכניסו לקופות.