הבלבול בשטח נמשך - למרות ההגבלה החדשה: משרד הבריאות פרסם אתמול (שלישי) בערב הודעה שמהבוקר נסיעות באוטובוס מוגבלות ל-20 איש. הבעיה: לא הועברה על כך הנחיה לחברות התחבורה הציבורית, שהחלו לפעול כרגיל. בתוך זמן קצר פרסמו במשרד התחבורה הבהרה - שמגדילה את מספר הנוסעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בניגוד לפרסומים של משרד התחבורה אמש, ההנחיה הועברה רק הבוקר לחברות שמפעילות את הקווים ברחבי הארץ. כתוצאה מכך האוטובוסים החלו לנסוע כרגיל, בלי מגבלת הנוסעים החדשה.

חיטוי תחנת אוטובוס
חיטוי תחנת אוטובוס, ארכיון | צילום: פלאש 90

לאחר הדיווח ב-N12, הועברה הודעה למפעילים. "בוקר טוב לכולם. להלן המגבלות כפי שסוכמו עם משרד הבריאות והמל"ל - ככלל התפוסה תהיה עד 50% מהמותר ברכב. הואיל ולא לכל סוגי הרכב ישנה מגבלה ברישיון הרכב", נכתב בהודעה.

עוד פירטו במשרד התחבורה את ההגבלות: באוטובוס עירוני - עד 32 נוסעים, באוטובוס בין-עירוני - עד 30 נוסעים ובאוטובוס מפרקי - עד 50 נוסעים. 

רגב: "נתוני התחלואה העולים מחייבים שינויים"

השרה רגב הודיעה כי משרד התחבורה יפעיל פיקוח על שמירת הוראות הבריאות במתווה החדש - וציינה כי הפעלת האוטובוסים בהיקף של 50% תפוסה אושר עם משרד הבריאות והמל"ל, כפי שהנחתה הממשלה. "על פי הסיכום באוטובוסים יישארו מזגנים פועלים וחלונות פתוחים היכן שניתן", נמסר. "משרד התחבורה יקיים פיקוח על שמירת ההוראות על ידי הנוסעים ותהיה הקפדה על עטיית מסכות וריחוק בין הנוסעים".

עוד ציינו במשרד התחבורה כי קווי התחבורה הציבורית יסיימו פעילותם במהלך ימי השבוע בשעה 22:00. הקווים יפעלו עד כניסת השבת בימי שישי ויחזרו לפעילות במוצאי שבת. "הצלחנו בעבודה מאומצת לשפר את מודל הפעלת האוטובוסים שהוצע", אמרה השרה רגב. "נתוני התחלואה העולים מחייבים שינויים ואני קוראת לציבור להפגין סבלנות והבנה ולשמור על כללי ההתנהגות והריחוק כדי למנוע הדבקות".

עוד אמרה: "הנחיתי להוסיף עוד כלים לרשת האוטובוסים כדי למנוע שיבושים הצפויים בעקבות הגבלת התפוסה. אני קוראת למשרד האוצר להגיע להבנות מהירות עם מפעילי התחבורה הציבורית. תודה והערכה מיוחדת לנהגי האוטובוסים, לבעלי החברות, לאנשי רכבת ישראל וכלל החברות במשרד התחבורה, שנמצאים בחזית העשייה וההתמודדות מול נגיף הקורונה".

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית, שמייצג את רוב נהגי האוטובוסים במדינה, מסר בתגובה: "הגיע הזמן שנהגי האוטובוסים יתעסקו אך ורק בתפקידם והוא לנהוג ותו לא. אנו קוראים לראשי משרד התחבורה להעמיד סדרנים אשר יעשו סדר באוטובוסים, יגבו את כספי עלות הנסיעה ויאפשרו לנהגים להיות אך ורק מובילי דרך".

"נהגי האוטובוסים חייבים לשמור על תפקידם הראשוני והוא נהיגה בבטחה", נמסר. "הגיע הזמן לטפל בכך בטרם הלחץ והאלימות באוטובוסים יחזרו בגלל מגבלות על כמות הנוסעים. לא יעלה על הדעת שאנו לא יודעים מה קורה. ארגון נהגי האוטובוסים בישראל יחד עם ההסתדרות הלאומית ימשיכו להיות אלה שמחוללים שינוי היסטורי עבור ציבור הנהגים והנוסעים".

ביום שני אישרה הממשלה את המלצת משרד הבריאות לאפשר נסיעה באוטובוס של עד 20 אנשים, אך אפשרה לשרה רגב לנסות ולשנות את מספר הנוסעים בהסכמת שר הבריאות וראש המל"ל. באותה ישיבה הוחלט גם שהנסיעה תתבצע עם חלונות פתוחים - וללא מזגנים, זאת כדי לנסות ולצמצם את סכנת ההדבקה.

אתמול סיכמה השרה רגב עם שר הבריאות יולי אדלשטיין שהאוטובוסים ימשיכו לנסוע עם מזגנים פועלים. "המחשבה על סגירת המזגנים הייתה גזרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה", אמרה השרה רגב, שהודיעה שהנחתה את אנשי משרדה לגבש מתווה יחד עם המועצה לביטחון לאומי ומשרד הבריאות להפעלת האוטובוסים בצורה בטוחה. 

ההחלטה גררה ביקורת רבה הן בקרב הציבור וגם בקרב חברות התחבורה הציבורית. "אני שמחה על הבשורה לנוסעים ולנהגים שיוכלו להשתמש בנוחות באוטובוסים", אמרה אתמול השרה רגב עם פרסום ההחלטה. שעות לאחר מכן תועדה רגב בטקס באשקלון, שבו הודתה: "אנחנו כאן לא בדיוק לפי ההנחיות".