פרסום ראשון: ראש המוסד יוסי כהן יעמוד בראש משלחת ישראלית שתצא בתחילת השבוע הבא לאבו דאבי. המשלחת צפויה להיפגש עם צמרת השלטון של איחוד האמירויות. במסגרת הפגישה ככל הנראה ייחתם הסכם הנורמליזציה וכן יתואם מפגש בין מנהיגי המדינות בעוד שבועות אחדים. ראש המוסד יוסי כהן הדגיש לפני כשנה את ההזדמנויות של ישראל באיזור המפרץ: "המוסד מאתר כיום הזדמנות נדירה, אולי ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון - להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אתמול התקשרו בכירים לשעבר במערכת הביטחון לברך את ראש המוסד על חלקו בהשגת ההסכם. "לא חשבתי שאתרגש כך, קצת כמו נער", אמר כהן, "אמש היה ערב מרגש מאוד למוסד. התפקיד שלנו במוסד הוא לא רק למנוע התדרדרות למלחמה או לסכל פיגועי טרור נגד ישראל, אלא גם לזהות הזדמנויות שונות לשלום ברחבי האזור, ולפעול בכל הכוח כדי לקדם אותן. זה מה שעשינו, וזו תחושת סיפוק אדירה לכל עובדי ועובדות המוסד שעסקו במלאכה החשובה הזו ותרמו לקידומו של ההסכם. אני גאה בהם".

יוסי כהן ובנימין נתניהו
ראש המוסד יוסי כהן ורה"מ בנימין נתניהו | צילום: חיים זך לע"מ, פלאש 90

בכנס הרצליה הבינלאומי בשנה שעברה, נשא כהן דברים ורמז על הכיוון המסתמן: "המוסד נועד להגן על ישראל מסכנות המלחמה, אך יש לו בעיניי תפקיד לא פחות חשוב. לזהות הזדמנויות לשלום. ויותר מכך, ליזום מהלכים היכולים לקדם שלום".

"שלום הוא ערך נעלה, ואת עקרונות הלחימה שלנו, הכוללים תעוזה, יצירתיות וחתירה למגע - אנחנו מיישמים גם במערכה על השלום", אמר כהן, "כדי להעצים את היכולות שלנו במשימה החשובה הזו ובעת הזו, וניצול מנופי השפעה מדיניים, הקמנו מנהלת המתמקדת בתחום המדיני-אסטרטגי, ונועדה לקדם אותו בכל האמצעים המגוונים העומדים לרשות המוסד. המוסד מאתר כיום הזדמנות נדירה, אולי ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון, להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל".

אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו רשמית על הסכם נורמליזציה היסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות שבמפרץ הפרסי - הסכם שהושג לאחר מגעים ממושכים בין שתי המדינות בתיווך ממשל טראמפ בארה"ב. התמורה לכינון היחסים - ויתור על תוכנית הריבונות. יועצו הקרוב וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, חשף: "סיכוי טוב שבימים הקרובים מדינה נוספת תחתום על הסכם עם ישראל".