אלפים הפגינו אמש (שבת) שוב נגד הממשלה והעומד בראשה בירושלים, בתל אביב, בקיסריה ובשורת מוקדים נוספים ברחבי הארץ. מוקד המחאה המרכזי - מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, שם הפגינו 15 אלף איש שגם יצאו לצעדה ברחובות באזור. הפגנות נוספות התקיימו בגן צ'רלס קלור בתל אביב ומול מעונו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה. עשרות אלפים מחו בכ-270 צמתים וגשרים ברחבי הארץ זה השבוע השישי ברציפות, במסגרת מחאת "הדגלים השחורים". ההפגנה בירושלים פוזרה לבסוף ללא שימוש בפרשים או במכתזיות - 12 מפגינים נעצרו בחשד להפרת סדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יותר מעשרת אלפים מפגינים צעדו מכיכר פריז לרחובות הסמוכים לו וחזרו אל הכיכר. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן ומפקד מחוז ירושלים דורון ידיד הגיעו למוקד ההפגנה. מאות שוטרים גלויים וסמויים התפרסו באזור כיכר פריז בירושלים וברחובות שבהם עברה תהלוכות המפגינים, שיצאה ב-22:30 במסלול שתואם עם המשטרה מראש. הרחובות בן מימון-עזה עד כיכר פריז, צומת כיכר פריז, קרן היסוד, קינג ג'ורג' ורחוב אגרון נחסמו לתנועה.

בשעות הלילה המאוחרות פונו אחרוני המפגינים, ללא שימוש במכת"זיות או בפרשים - זאת בניגוד להפגנות קודמות. בסך הכול נעצרו בירושלים 12 מפגינים בחשד לעבירות הפרת סדר, תקיפת שוטר והפעלת רחפן.

ההפגנות בבלפור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ההפגנות בבלפור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ההפגנות בבלפור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ההפגנות בבלפור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר השעה 23:00, פנו מארגני מחאת "הדגלים השחורים" למשטרה בבקשה לאפשר את המשך המחאה לאורך הלילה. "אנו נמצאים באירוע חסר תקדים", טענו. "עשרות האלפים שגדשו הערב את הבירה לא מוכנים לקבל את המצב שבו נאשם בפלילים מרסק את החלום שעליו נבנתה המדינה. מאות אלפי מובטלים, דור שלם מרוסק כי הנאשם עסוק במשפט שלו. לא נקבל מצב שבו הנאשם ממשיך לרסק את המדינה, נחזור שבוע אחר שבוע עד שהמושחת יתפטר".

מפגינים בגן צ'ארלס קלור
מפגינים בגן צ'ארלס קלור

מוקד הפגנות נוסף היה בגן צ'ארלס קלור בתל אביב, שם התאחדו ארגוני העצמאיים יחד עם השחקנים והמסעדנים למחאה משותפת תחת הכותרת "נאבקים על הלחם". בשלב מסוים יצאו כמה עשרות מפגינים ממתחם פארק צארלס, החלו לצעוד בתהלוכה ברחובות תל אביב ואף חסמו כבישים באזור. ההפגנה הסתיימה בשעות הלילה בכיכר רבין, בליווי צמוד של המשטרה וללא עצורים.

מפגינים בגן צ'ארלס קלור
מפגינים בגן צ'ארלס קלור
מפגינים בגן צ'ארלס קלור
מפגינים בגן צ'ארלס קלור

מהמשטרה נמסר כי "על אף שהתהלוכה לא תואמה מראש כנדרש על פי חוק, המשטרה מלווה את התהלוכה ומאבטחת אותה. המשטרה מצפה מציבור המשתתפים בתהלוכה להישמע להוראות המשטרה ולהימנע מהפרת הסדר הציבורי, וכן לשמור על תקנות שעת חירום של משרד הבריאות". במקביל, קבוצת אומנים ואנשי תרבות הגיעו להפגין מול ביתו של שר התרבות חילי טרופר ביישוב נס הרים. השר יצא אל המוחים.

ההפגנה בקיסריה (צילום: N12)
ההפגנה בקיסריה | צילום: N12
ההפגנה בקיסריה (צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90)
ההפגנה בקיסריה | צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

עשרות גם הפגינו בתל אביב, מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. 2 מפגינים נעצרו, אחת מהם היא הפעילה שפי פז מ"החזית לשחרור דרום תל אביב". בנוסף, החרימה המשטרה ציוד הגברה שגרם ל"רעש בלתי סביר", כך לדברי המשטרה. לפני מעצרה ריססה פז גרפיטי על הרצפה: "דם יהודי אינו הפקר".

המפגינות בירושלים נותנות פרח לנהג המכת"זית (צילום: המוחים בבלפור)
המפגינות בירושלים נותנות פרח לנהג המכת"זית | צילום: המוחים בבלפור

"בזמן שבבלפור מאות אנשים המשיכו להפגין על אף דרישת המשטרה לסיים את ההפגנה, מול ביתה של אסתר חיות המשטרה עצרה את שפי פז ודורון אברהמי", נמסר מהחזית לשחרור דרום תל אביב. "שוב הוכח שדין אחד לימין ודין אחר לשמאל".

הפגנה נוספת התקיימה מחוץ לביתו הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה. כאלף אנשים הגיעו למקום וטענו שנחסמו על ידי המשטרה.

מפגינים הגיעו גם לעשרות גשרים וצמתים, כולל צומת שער הנגב - שם נדקר לפני שבוע אחד המפגינים ונפצע קל. "יצאנו בקריאה לעצור את האלימות ברחובות וברשתות החברתיות", אמר יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג'. "אין פסול בהפגנות מכל צד, הן מעשה דמוקרטי של חופש הביטוי. ביקורת - כן; אלימות, איומים והסתה - לא. כבר נחצו קווים אדומים וקיים חשש אמיתי מפני הידרדרות נוספת בגילויי האלימות".

המפגינים בכיכר פריז חוסמים את הכביש (צילום: N12)
המפגינים בכיכר פריז חוסמים את הכביש | צילום: N12
מחאת הדגלים השחורים בגשר ההלכה (צילום: מיכל גרסטנר)
מחאת "הדגלים השחורים" בגשר ההלכה | צילום: מיכל גרסטנר

אירוע חריג נרשם בצומת שדרות כאשר שלושה חשודים נעצרו על ידי המשטרה בחשד שהתיזו מים על מפגינים. שוטרים שהיו בקרבת מקום זיהו את הרכב עם החשודים, תושבי באר שבע בשנות העשרים לחייהם, ועצרו אותם בצומת שער הנגב. זמן קצר לאחר מכן, נעצר חשוד נוסף, בשנות ה-20 לחייו, לאחר שקילל וירק על מפגינים בצומת אשקלון. בהמשך הוא גם התפרע בזמן שהמשטרה ניסתה לעכב אותו.

באירוע סמוך לגשר ההלכה, טענו מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" שהותקפו בגז מדמיע על ידי מספר אנשים על אופנוע. ‎במשטרה מסרו שלא הוגשה תלונה בנושא. "אופנוענים עברו וריססו עלינו גז פלפל - זה צורב בנשימה, בעיניים ובעור", אמרה אחת המפגינות. "אני מניחה שהיו בסביבות 200-150 מפגינים. לא כולם הבחינו בהם. הם עברו עם האופנוע וריססו כלפי מטה, לא בפנים. אני הבחנתי בהם, רוב האנשים לא ראו, אבל כולם הרגישו".

מחאה נגד הממשלה בגשרים ברחבי הארץ (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
מפגינים במחלף תל-קשיש | צילום: מחאת הדגלים השחורים
מחאת הדגלים השחורים בעמק יזרעאל (צילום: ענת חרמוני, פלאש 90)
מחאת "הדגלים השחורים" בעמק יזרעאל | צילום: ענת חרמוני, פלאש 90
מחאת הדגלים השחורים בעמק יזרעאל (צילום: ענת חרמוני, פלאש 90)
מחאת "הדגלים השחורים" בעמק יזרעאל | צילום: ענת חרמוני, פלאש 90
בצומת הגומא ליד קרית שמונה
מפגינים בצומת הגומא ליד קריית שמונה

באירוע אחר, מפגינים בגשר ביל"ו ליד רחובות דיווחו למשטרה על ניסיון דריסה במקום. במשטרה אישרו כי נעשתה פנייה למוקד 100 על האירוע החריג שהתרחש בצומת.

בתקרית נוספת בצומת מקסים עוכב דר רחוב בשנות ה-40 לחייו בחשד שהשליך אבן על מפגינים וגרם לפציעתה של תושבת נשר בת 63 באורח קל. המפגינה פונתה לקבלת טיפול במרכז הרפואי רמב"ם. מהמשטרה נמסר כי "תאפשר את חופש המחאה, אך תפעל באפס סובלנות כלפי כל גילויי אלימות".

מחאת הדגלים השחורים במחלף יגור (צילום:  מוחמד חסן)
מחאת "הדגלים השחורים" במחלף יגור | צילום: מוחמד חסן
הפגנה נגד השר אוחנה בתל אביב (צילום: תומר נויברג פלאש 90)
ההפגנה בת"א בשבוע שעבר | צילום: תומר נויברג פלאש 90

בצומת כפר שמריהו טענו מפגיני "הדגלים השחורים" כי קבוצת צעירים שעצרו במקום יצאו מרכביהם, השליכו ביצים אל עבר המוחים וקרעו שלטים. אדם בשנות החמישים לחייו אף הותקף באגרוף. מהמשטרה נמסר כי התקבל דיווח על השלכת ביצים, אך טרם הוגשה תלונה.

בשעות הערב אתמול המשטרה הודיעה שהשלימה את היערכותה לקראת המחאות. "נפעל לאפשר את קיום התהלוכה תוך שמירה על בטחון המשתתפים, אולם לא נאפשר לאף אדם להפוך אותה למפגן אלימות כלפי שוטרים, אזרחים או רכוש", הדגישו במשטרה. "התפרעויות אלימות והפרות סדר, יטופלו באפס סובלנות ובנחישות".

ההפגנות מול מעון רה"מ בבלפור (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
ההפגנה מול מעון רה"מ בשבוע שעבר | צילום: פיטוסי , פלאש 90
_OBJ

ממארגני מחאת "הדגלים השחורים" נמסר: "השבוע נחשפנו עד כמה הנאשם מוכן ללכת רחוק נגד עם ישראל בשביל האינטרסים שלו. ההסתה והשנאה שיוצאת מבלפור כלפי האזרחיות והאזרחים הם הוכחה נוספת לכך שהוא אינו כשיר לתפקיד. האלימות שיוצאת מבלפור לא תפחיד אותנו, ככל שיסיתו כך נגדל, ככל שיתקפו אותנו כך נפרוץ".

"לעם ישראל כולו מגיעה מנהיגות שעובדת למען העם - לא למען הטבות מס ולא למען גזירת קופונים מעסקאות כלי שיט וצוללות", הוסיפו המארגנים. "לעם ישראל מגיעה מנהיגות שעסוקה מבוקר עד ערב בפתרון המשבר הבריאותי כלכלי. נמשיך כל שבוע - עד שביבי יתפטר".