מוקדם יותר השבוע ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, הביא פתרון יצירתי לקיום אירוע עם מאות משתתפים בכיכר ספרא – והערב (רביעי) נערך האירוע הראשון במסגרת המיזם. אלא מתברר שהאירוע שמתקיים בקפסולות - הינו לגברים בלבד. בתיעוד שצילמה כתבת N12 ענבר טויזר, נראים מאבטחי האירוע מבקשים ממנה לעזוב את המקום. מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר באירוע בעל אופי דתי. באירוע היו גם נשים, ואם הסדרן טעה לחשוב שאין להכניס נשים, הרי שמדובר בטעות ואנו מתנצלים על כך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המאבטחים שהוציאו את כתבתנו מהמקום אמרו לה: "אין כניסה לנשים כי זה אירוע של חרדים". עוד הם אמרו לה: "זה אירוע לבחורי ישיבות. הכניסה היא לגברים בלבד". האירוע שהתקיים בכיכר ספרא הוקדש לתנועת ש"ס לרגל פתיחת תפילות אלול והשתתפו בו כמה מאות מתושבי העיר. בעבר היו כמה וכמה פסיקות משפטיות כנגד הדרת נשים באירועים שמקיימות רשויות מקומיות והחוק בישראל אוסר על הדרת נשים ועל הפרדה מגדרית באופן כללי.

לפני יומיים פורסם כי בעקבות הנחיית משרד הבריאות שלפיה ניתן לקיים אירועים במרחב הפתוח -  הנחה ראש העיר ירושלים, משה ליאון, לאמץ בכיכר ספרא מודל מיוחד, שמנצל את המבנה הארכיטקטוני של הכיכר. על פי המודל, יוקמו במקום במות מיוחדות, וכל במה תכלול קפסולות של 20 איש, וכך יוכלו להתקיים במקום אירועי תרבות פתוחים.

הקפסולות היו אמורות לאפשר את קיומן של הופעות אומנים ירושלמים שמיועדות לכל המשפחה, אך למרות זאת האירוע הערב היה לגברים בלבד. הפרויקט הזה הוא האחרון בסדרת אירועי תרבות שיזמה עיריית ירושלים תחת הנחיות התו הסגול, וביניהם - משאיות השמחה, אירועי 'בר סימנטוב' בברים בעיר, הקרנות סרטים על מבני ציבור, פסטיבל אאוטליין לאיור ומילים, ומגוון אירועי תרבות נוספים.

עו"ד עינב בר כהן, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת התעוררות, אמרה: "לא ייתכן שבשנת 2020 עיריית ירושלים בראשות משה ליאון תדיר נשים ותקיים אירוע תרבות בכיכר העיר שנשים לא מורשות להיכנס אליו. משה ליאון, שהבטיח להיות ראש העיר של כולם, מוכיח פעם אחר פעם שלא התכוון לכך באמת. אפנה מחר ליועץ המשפטי של העירייה כדי שיבחן את הטענות הקשות שעלו הערב על נשים שלא הורשו להיכנס לאירוע. אנחנו בהתעוררות נמשיך לפעול לכך שירושלים תהיה של כולם, אחרת היא פשוט לא תהיה ירושלים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר באירוע בעל אופי דתי של בני ישיבות שמתחילים לימודים לאחר 'בין הזמנים'. באירוע היו גם נשים, וההרשמה, לאור הקורונה, הייתה מראש לכולם. במידה וסדרן טעה לחשוב שאין להכניס נשים, הרי שמדובר בטעות ואנו מתנצלים על כך".