יוון וישראל הסכימו כי כ-600 תיירים ישראלים יוכלו להיכנס כל שבוע ל-4 יעדים במדינת האיים: אתונה, כרתים, סלוניקי וקורפו. כך סוכם היום (חמישי) בין שר החוץ גבי אשכנזי ושר החוץ היווני ניקוס דנדיאס שנחת מוקדם יותר לביקור בארץ. במקביל, קבינט הקורונה מתכנס כעת כדי לדון בפתיחת השמיים ולאשר את הפעלת נמל התעופה בן גוריון החל מתחילת שבוע הבא תחת הגבלות הקורונה.

לתקנות הפעלת נמל התעופה בן גוריון שצפויים לאשר השרים - לחצו כאן

התיירים שייכנסו ליוון יידרשו לעבור בדיקת קורונה לפני הטיסה ובדיקה נוספת עם נחיתתם. עד קבלת תוצאות הבדיקה השנייה, יידרשו התיירים לשהות בבידוד. בחזרה לארץ לא יידרשו הטסים לבידוד. שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי הוא מברך על החלטת יוון לאפשר תיירות מישראל ביוון בעידן קורונה.

השאלות שנותרו פתוחות:

  • למרות שהיעד כבר בשבוע הבא - מהו התאריך המוגדר לתחילת הפיילוט?
  • איך יתבצע המנגנון שיסנן ישראלים ויאפשר רק ל-600 לטוס בשבוע?
  • איך יתבצע פיקוח שהישראלים נמצאים ב-4 יעדים בלבד ביוון ולא עוברים למקומות אחרים?
  • כמה זמן יימשך הפיילוט - ומתי יאפשרו לישראלים נוספים להגיע ליוון?
  • איפה יתבצע הבידוד ביוון עד לתוצאות הבדיקה עם נחיתת התיירים?
  • כמה זמן מראש יצטרכו הישראלים לבצע את בדיקת הקורונה הראשונה לפני הטיסה?
עובד עם בגדי מיגון מפני קורונה בנתב
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לצד הברכות והאופטימיות מהצעד שמקדם את התעופה הישראלית, ישנם גורמים בחברות התעופה האומרים כי המנגנון להפעלת המתווה עוד לא סוכם: "עדיין לא ברור איך מתווה הטיסות ליוון ייושם. צריך למצוא דרך להטיל מגבלה של 600 איש. אף אחד עוד לא דיבר איתנו או הסביר לנו איך זה אמור לקרות".

במשרד החוץ מבהירים - אין עדיין תאריך יעד לתחילת הטיסות ליוון. חלק מפרטי המתווה עדיין לא סוכמו. למשל, עדיין לא הוחלט איפה הישראלים יצטרכו לחכות בבידוד בזמן שהם מחכים לתשובה לבדיקת הקורונה. כמו כן, עדיין לא הוחלט כמה זמן מראש יצטרכו לעשות את הבדיקה כאן בארץ.

"החלטה זו מבטאת את הקשר החם בין המדינות והרצון המשותף לחזור לשגרת חיים נורמלית בעידן הקורונה", אמר שר החוץ. "מקווה שמדינות אירופיות נוספות יאמצו גם הם החלטה זו". אתמול פורסמו היעדים שכנראה ייפתחו לישראלים, והיום ב-16:00 משרד החוץ צפוי לפרסם את רשימת המדינות, ואת המתווה שלפיו יפעל נמל התעופה תחת הגבלות הקורונה.

נמל התעופה בן גוריון
נמל התעופה בן גוריון | צילום: Roman Yanushevsky, shutterstock

בין התקנות למתווה פתיחת השמיים שיאשרו השרים בדיון היום:

- נוסע לא יוכל להיכנס לנתב"ג אם חום גופו מעל 38 מעלות
- הגבלה על מספר הנוסעים בכלי התחבורה שמוביל נוסעים למטוס
- נוסעים שהותרה כניסתם לטרמינל יענדו תג עם אישור כניסה
- המטוס יחוטא לפני, במהלך, ואחרי הטיסה
- השירות של הדיילות והדיילים בטיסה יצומצם למינימום הנדרש

הבוקר נפגש שר החוץ אשכנזי עם שר החוץ היווני, שנפגש גם עם ראש הממשלה נתניהו. ועד השעה 16:00 אמורים להתפרסם הפרטים המלאים לגבי מתכונת פתיחת השמיים. ארבע המדינות שאליהן יוכלו הישראלים לטוס ככל הנראה הן בולגריה, יוון, קרואטיה ורואנדה.

בכירים במשרד הבריאות אמרו אתמול, כי מסתמן שקרואטיה ובולגריה ייפתחו לכניסת תיירים ישראלים ללא בידוד.
כרגע יש דיונים סופיים בנושא. נוסף על כך, ישנם דיונים עם מדינות נוספות שטרם החליטו לפתוח את השמיים לתיירים ישראלים, בהן איטליה, דנמרק ומונטנגרו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות