אתר "אפטיל וורקס" שמפרסם את עצמו בהרבה מקומות מושך אליו במיוחד בימים אלה מחפשי עבודה, חיילים משוחררים וגם אוכלוסיות אחרות. מי שרוצה, משלם תשלום חד פעמי של 200 שקלים כדי להיכנס למאגר של עשרות משרות. אלא שכל האנשים שדיברנו איתם לא מצאו שם ולו משרה אחת, ואם העזו להתלנון על כך ברשתות החברתיות – הם קיבלו מכתב התראה לפני תביעה בעשרות ומאות אלפי שקלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כך עובדת השיטה באתר – הגולשים נרשמים למשרה מסוימת שהם רואים באתר. לאחר מכן חוזרים אליהם ואומרים להם שהמשרה לא רלוונטית, אבל שהם יוכלו להירשם למאגר חיפוש שיש בו עשרות משרות שמתחדשות מדי יום בעלות חד פעמית של 200 שקלים.

אלא שמהרגע הזה אותם גולשים לא מוצאים שום משרה, כך לפי אנשים רבים שדיברנו איתם. אם הם העזו לשאול בפייסבוק אם גם מישהו אחר נעקץ, כי ככה הם חשו, להפתעתם הם קיבלו מכתב התראה לפני תביעה בסכומים של 500 אלף ש"ח, 70 אלף ₪, ועוד, סכומים לא קטנים.

אחת הנפגעות, רוני, סיפרה לנו: "דיברתי עם הבן אדם, אמרתי לו שאין שם משהו רציני. הוא פשוט חסם אותי. אז ניסיתי להזהיר אנשים. ואז יש קבוצה של עבודות מהבית אז פשוט כתבתי שם שיזהרו שזו נוכלות, לא קיללתי. רק אמרתי שיזהרו מ"אפטיל וורקס" שזו ממש נוכלות. ואז קיבלתי את המכתב התראה. זה ממשל מלחיץ הם שלחו לי על 79 אלף ואני עם ילד ותינוק".

מלבד המשרות שלא מוצאים אותן, באתר קיים מצג שווא נוסף מטריד במיחוד. באתר מוצגים אנשים שלכאורה ממליצים על השירות ואומרים שמצאו דרכו עבודה. אלא שהתמונות של אותם אנשים מופיעות באתר תמונות חינמי. מדובר במצג שווא - משרות כאילו הן קיימות, ואנשים ממליצים כאילו הם קיימים.

סרגיי בינקין הוא מנהל האתר, לצידו עובד גם יניב עמר שהורשע בעבר בטרור רשתי. סרגיי הגיע להגיב לידיעה באולפן. "אני אישית מעלה את המשרות של העבודה מהבית, כל המשרות אמיתיות אני בודק שהן לא פיקטיביות", אמר. "יש פה 5 נתבעים שכתבו במשך חודשיים וחצי מאות פוסטים של לשון הרע נגד האתר, כשחלק מהם אפילו לא נכנסו לאתר לפי המערכת".

"הם לא פנו למייל של האתר", הוסיף. "אני לא התחייבתי לאף אחד לשום עבודה. יניב עמר לא הורשע בטרור רשתי, והוא המשווק של האתר". כשעימתנו אותו עם העובדה שאף גולש לא קיבל הצעת עבודה אמר: "תראי לי פנייה אחת של שירות לקוחות". בנושא התמונות הגיב: "כשהאתר נבנה זה מה ששמנו, אז שכחנו לעדכן את זה"