למרות שהחורף האחרון היה מהגשומים שידענו בשנים האחרונות, וההערכות ברשות המים שבשנה הבאה ייפתח סכר דגניה לראשונה זה 25 שנה - במקורות נערכים בימים אלה גם לתרחיש שבו מפלס הכינרת ישוב לרדת. בדיוק לשם כך מקדמת החברה את פרויקט "המוביל ההפוך". הבוקר (שלישי) הושלמה התקנת שלוש משאבות הענק. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשנתיים האחרונות מונחים קווי הולכה באורך של מאות קילומטרים שיזרימו מים ממתקני ההתפלה השונים ברחבי הארץ אל הכינרת, כדי למנוע מצב שבו המפלס יירד בצורה משמעותית, מה שעלול לפגוע בין היתר באיכות המים.

הבוקר נעשה צעד משמעותי לקידום הפרויקט, כאשר עובדי חברת שח"מ מקורות השלימו את התקנתן של שלוש יחידות שאיבה ענקיות שתפקידן לשאוב את המים המגיעים ממתקני ההתפלה ולהעבירם צפונה לכוון הכינרת. יחידות השאיבה האלו יוכלו להזרים כשבעה מיליון ליטר מים בשעה.

משאבות ענק של המוביל הארצי בצומת המוביל (צילום: שח"מ מקורות)
המשאבות שהופכות את כיוון המוביל הארצי | צילום: שח"מ מקורות

"אנו גאים לקחת חלק בפרויקט כה מרכזי במדינת ישראל", אמר יצחק שאלתיאל, מנהל מפעלי יצור יחידות השאיבה בשח"מ מקורות. "כל מי שגדל בעולם תשתיות המים גדל על המיתוס של בניית המוביל הארצי, כעת אנו מרגישים שגם לנו יש סוג של מיתוס חדש עם בניית המוביל ההפוך".

העבודות, שבוצעו בצומת המוביל, יסתיימו במהלך השנה הבאה בעלות כוללת של כ-900 מיליון שקלים. התכנית אושרה בממשלה במטרה לשמור בכל מצב את מפלס הכינרת גבוה, למרות העלויות הגבוהות.