לאחר הביקורת על משרד הבריאות בנוגע ליעילות במניעת שרשראות ההדבקה, אושרו הערב (רביעי) איכוני שב"כ לסלולרי של חולי קורונה במתכונת מוגבלת. המהלך אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, והוא תקף למשך שלושה שבועות בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

קידום המהלך הגיע לאחר שהחקירות האפידימיולוגיות לאיתור נדבקים לא עושות את העבודה, ויש ניסיון להאיץ את הליך החקיקה. מדובר בחלק בחוק שמרגע שאושר יאפשר את התחלת הפעלת המעקבים של השב"כ על הטלפונים הסלולריים – כבר ממחר, או אפילו עוד הלילה.

שר המודיעין אלי כהן הגיב לחידוש האיכונים: "אישור החוק שיאפשר איכוני שב"כ הינו אמצעי חשוב שיסייע באיתור מוקדם של נדבקים בקורונה וקטיעת שרשרת ההדבקה. יש לציין כי השימוש בכלים יבוצע רק ברמת תחלואה גבוהה, תוך הקפדה יתרה על שמירת הפרטיות של האזרחים. מדובר בבשורה כלכלית חשובה, שכן השימוש בכלים יקטין את הצורך בסגר רחב ויאפשר טיפול במוקדי ההדבקה המרכזיים". 

ח"כ מכולנו אלי כהן (צילום: דודי וקנין, חדשות)
השר אלי כהן | צילום: דודי וקנין, חדשות

ראש השב"כ חשף: נעשה שימוש אחד בלבד בטכנולוגיה 

איכוני השב"כ שעקבו אחר מסלולם של חולי הקורונה, הופסקו ב-10 ביוני. בעבר חשף ראש השב"כ נדב ארגמן בפני קבינט הקורונה – שבוצע שימוש אחד בלבד בטכנולוגיה המיוחדת במסגרת המאבק בהתפשטות הנגיף, וכי אין בכך תוחלת. 

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ראש השב"כ נדב ארגמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות
על פי דברי ראש השב"כ, מאז 21 במאי - התאריך בו הותר לארגון לבצע את המעקבים הסלולריים – התבצע איכון אחד בלבד, לבקשת משרד הבריאות. ההבנה אליה הגיעו אז בקבינט הקורונה בפני ראשי המדינה והשרים כי אין טעם לקדם את הנושא בחקיקה ראשית בכנסת, מכיוון שהדבר פוגע באמון הציבורי וחסר השפעה משמעותית על המאבק בנגיף בישראל.

אולם כעת, עם העלייה המחודשת בתחלואה ובעקבות הקושי של משרד הבריאות לעקוב אחר החולים במסגרת החקירות האפידימילוגיות, הוחלט לחדש את הצעד. לשב"כ אושר לעשות שימוש באמצעים הטכנולוגיים, בינתיים - למשך שלושה שבועות בלבד.