הסגר נכנס לתוקפו היום (שישי) בשעה 14:00 - המשטרה והאזרחים סיימו מוקדם יותר את ההיערכויות האחרונות לקראת החג ותקופת הסגר, שייארך כשבועיים לפחות. עם כניסת הסגר לתוקף, נרשמו עומסי תנועה בכבישי הארץ ובהם בכניסה לבירה ירושלים, באר שבע וכן באיזור נוף הגליל ונצרת. בשעות האחרונות נרשמה פעילות גבוהה בכרטיסי האשראי בבתי העסק השונים. למרות זאת ובניגוד גמור לתמונות מאתמול, הבוקר הסופרים ברחבי הארץ דווקא לא היו מלאים והקונים שמרו על קור רוח. במשטרה הדגישו שיפעלו למנוע התקהלויות ויציאה למרחב הציבורי בניגוד להנחיות: "נגביר את הפעילות".  

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

 

עומס בכבישים בפתיחת הסגר (צילום: נתיבי ישראל‎)
עומס בכבישים עם כניסת הסגר לתוקף | צילום: נתיבי ישראל‎
מ"מ מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, התייחס לכניסת הסגר. "החל מהצהריים בשעה 14:00 המשטרה מיישמת את החלטות הדרג המדיני, השוטרים פרוסים ברחבי הארץ, המטרה היא להצליח", הדגיש כהן, "אלפי שוטרים פרוסים בערים. אני קורא לאזרחים להישמע להנחיות, רק ביחד ובמטרה משותפת, ננצח את הנגיף. כולנו מצפים שהציבור יסתכל על המצב באחריות אישית ובערבות הדדית, יש להסתכל על המצב בצורה רחבה ולא אישית ולא לנסות לעקוף את הסגר".

במהלך ביקורת במחלף חמד אמר: "האזרחים צריכים לראות את זה מתוך ראייה רחבה כדי לשמור על בריאותם. אני מודע לשיח בנושא ההגבלות, אבל אני מאמין בציבור - המשטרה חיה בתוך האוכלוסיה המקומית ואנו בטוחים כי ישמרו על ההנחיות. מי שלא יעשה זאת נפעל באמצעי האכיפה".

בועז גולדברג, סגן ראש אגף התנועה במשטרה, עדכן אותו: "בצפון הארץ ובדרום המצב דליל, במרכז יש פקקים. אנחנו לא מתעסקים יותר מדי עם הנהגים ומתמקדים בהסברה. מקווה שתוך שעה וחצי המצב בכבישים יתאזן". מוטי כהן אמר בתום הסקירה: "סך הכול ההתרשמות היא חיובית, השוטרים עושים עבודה טובה".

"עיקר הפעילות המשטרתית תתמקד בפיקוח ואכיפת התקנות והגבלות התנועה שהוטלו ע"י הממשלה בכל רחבי הארץ", הודיעו במשטרה. 7,000 שוטרים נפרסו ברחבי הארץ במטרה לאכוף את ההנחיות. במחוז תל אביב למשל, יוקמו עשרות מחסומי דרכים, לצד סיורים בערים ובכניסות אליהן, במטרה למנוע התקהלות ויציאה אסורה של האזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות. בצפון, נסגרו כל חופי הכנרת עם כניסת הסגר לתוקפו. 

אכיפת המשטרה עם כניסת הסגר לתוקף
אכיפת המשטרה עם כניסת הסגר לתוקף
מפקד מחוז משטרת ירושלים, דורון ידיד ושוטרי משטרת ירושלים הגיעו לשוק מחנה יהודה כדי לוודא שכל העסקים הלא חיוניים סוגרים את שעריהם כנדרש בשעה 14:00. יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, עברה בין העסקים כדי לאחל שנה טובה ולהעביר את הוראות המשטרה לסוחרים שמשתפים פעולה וחלקם מתחילים בהליך הסגירה כבר עכשיו.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שהשבוע הכה על חטא על התנהלותו בסגר הראשון, פרסם הודעה וקרא לציבור להישמע לסגר. "ברגעים אלה, כשנכנס לתוקפו הסגר ואנו מתכנסים בבתינו, עשרות אלפי שוטרים ושוטרות פרוסים ברחבי הארץ, עבורנו. כדי לדאוג לביטחון האישי שלנו. לבריאותנו", כתב. 

"שוחחתי עם מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן, שממלא את התפקיד כבר תקופה ארוכה כל כך ללא תואר רשמי אך בכל הכוח, המקצועיות והנחישות הנלווים לניסיונו ולתבונתו", הוסיף הנשיא. "הודיתי לו ודרכו לכל שוטרי ישראל על פעילותם המסורה והנחושה למעננו. תודה לכם השוטרים והשוטרות, חג שמח ושנה טובה!" 

  

מפקד מחוז ירושלים במשטרה בסיור בשוק מחנה יהודה (צילום: רון ירקוני יחסי ציבור)
מפקד מחוז ירושלים, דורון ידיד, בסיור בשוק מחנה יהודה | צילום: רון ירקוני יחסי ציבור
במקביל, קיים הבוקר שר הביטחון בני גנץ הערכת מצב לקראת כניסת הסגר במפקדת אלון בפיקוד העורף. במסגרתו, אישר השר את הסיוע של פיקוד העורף ב-30 יישובים, שבהם יסייע הצבא בביצוע בדיקות קורונה על סמך הפניות מקופות החולים וחקירות אפידמיולוגיות - זאת במטרה למקד את המאמץ ביישובים ספציפיים שבהם עלתה התחלואה.

חניון ריק בביל"ו סנטר (צילום: N12)
חניון ריק בביל"ו סנטר | צילום: N12
צריך להפוך להיסטוריה. תשלום גיהוץ (צילום: 123RF)
כ-7,500 עסקאות בדקה | צילום: 123RF
בנוסף, קיבל גנץ עדכון על מערך קטיעת שרשראות ההדבקה שצפוי להיות מוכן בשבועות הקרובים. כבר בשבוע הקרוב צפוי המערך לגדול על פי התוכניות. במקביל, יתוגבר המאמץ לפינוי למלוניות בשבועות הקרובים על רקע הסגר, תקופת החגים והחזרה הצפויה מאומן.

הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
יעקב ויגדור, מנהל סניף 'בית הדפוס' של רמי לוי | צילום: N12
הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
הכנות אחרונות לסגר | צילום: N12
בתוך כך, שירותי הבנק האוטומטיים (שב"א) דיווחו הבוקר על פעילות גבוהה בכרטיסי אשראי. בשלוש השעות בין 8:00 ל-11:00 הבוקר גיהצו הישראלים בסכום כולל של יותר מ-300 מיליון שקל. קצב העסקאות הממוצע בזמן זה עמד על כ-7,500 עסקאות בדקה. הדקה העמוסה ביותר הייתה 10:58 הבוקר, שבה נרשמו במערכות שב"א למעלה מ-10,400 עסקאות בכרטיסי אשראי. אתמול בשעות העומס, בין 11:00 ל-15:00, גיהצו הישראלים בסכום כולל של יותר מ-660 מיליון ש"ח וקצב העסקאות עמד על כ-8,000 עסקאות בדקה בממוצע. 

הסופרים ריקים: "אין פאניקה"

"היום האווירה די רגועה, אנשים כבר עשו את הקניות לחג ועושים רק השלמות", אמר ל-N12 יעקב ויגדור, מנהל סניף 'בית הדפוס' של רמי לוי בירושלים. "הציבור למד את הלקח מהפעם הקודמת שאין מה להיבהל ולכן אין מחסור במוצרים, המדפים בחנות מלאים וכך גם המחסנים. בערב החג בשנה שעברה הייתה כאן אווירה אחרת והפעם זו אווירה של סגר, כולם קצת בדיכאון. לאנשים קשה מאוד עם הגזירה שאי אפשר לעשות את החג עם המשפחה ואני מקווה שנעבור את זה בשקט ונצליח להוריד את התחלואה". 

הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
נחום קדמי, לקוח בסופר | צילום: N12
הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
הכנות אחרונות לסגר | צילום: N12

נחום קדמי, שהגיע לקניות בסופר, סיפר שאת עיקר הקניות לחג הוא כבר עשה. "הגעתי לעשות השלמות: את הבשרים כבר קנינו בשבוע שעבר ונשאר לי קצת מוצרי חלב, מעדנים וחלות", אמר ומתח ביקורת על ההחלטה להטיל סגר. "את החג נעביר בבית עם המשפחה הגרעינית. התחושה היא 'זיפט'. כל אחד מהמשפחה נמצא במקום אחר ואנחנו לא נפגשים. אני לא מבין למה הטילו את הסגר - אתה רואה שבבית כנסת מותר עשרות בני אדם ואני לא יכול ללכת לחגוג עם המשפחה שלי. זה לא הגיוני - אם מותר בבית כנסת 50 איש בקפסולה למה אני לא יכול ללכת למשפחה שלי?". 

הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
אלי לוי, לקוח בסופר | צילום: N12
הכנות אחרונות לסגר (צילום: N12)
הכנות אחרונות לסגר | צילום: N12

"הגעתי לסופר לקנייה אחרונה אבל אני רגיל גם מהשנים הקודמות שבבוקר החג הסופרים פחות עמוסים כי כולם כבר סיימו עם הקניות", סיפר אלי לוי. "למדנו מהסגר הקודם שאין מה להיות בפאניקה והפעם הסגר הוא יותר רגוע. אשתי תישאר עם הילדים בבית שילמדו בזום וצריך להתרגל למצב".

_OBJ

_OBJגם לוי תיאר תחושות קשות בגלל הסגר: "לצערי נחגוג במשפחה הגרעינית בלבד עם אשתי והילדים. למרות שההורים שלי גרים בשכונה שלנו, לא נחגוג ביחד. מאוד קשה לנו להשאיר את ההורים לבד, בדרך כלל אנחנו רגילים לקיים ארוחות חג מאוד גדולות ושמחות".

עמליה דואק, ענבר טויזר, כרמל ליבמן, ברהנו טגניה, לי אברמוביץ', גל חן ופוראת נסאר השתתפו בהכנת הידיעה.