שר המשפטים אבי ניסקורן הודיע היום (רביעי) שיביא הצעת חוק ממשלתית לתיקון חוק הפונדקאות שתבטיח את שוויון הזכויות בהורות - עד סוף השנה. את הודעתו הוא פרסם בחשבון הטוויטר שלו לפני הדיון בכנסת בהצעתו של ח"כ עידן רול בגרסתו לחוק הפונדקאות. גנץ הוסיף וכתב: "הבטחנו ונקיים". החרדים מצננים את ההתלהבות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

 "כדי לסיים את האפליה יש לקדם תיקון בחוק הפונדקאות בצורה מקצועית ואחראית, ולא בהצעת חוק פרטית. לכן, בכוונתי להביא הצעת חוק ממשלתית בהסכמה שתבטיח שיוויון זכויות בהורות עוד ב-2020", צייץ ניסנקורן. 

דקות לאחר מכן צייץ יו"ר כחול לבן גנץ גיבוי להצהרתו של ניסקורן: "שוויון זכויות מלא. להורים ולמי שרוצים להיות הורים".

סגן השר מאיר פרוש מיהדות התורה הבהיר את עמדת המפלגה: "על פי ההסכם בין יהדות התורה לליכוד, הליכוד יטיל ווטו על חקיקה שיש בה שינוי מהסטטוס קוו. חבל לקלקל יחסים בין חלקי הקואליציה על כותרות שאין בהם ממשות".
 
בשלב ההצבעה בקריאה טרומית של חוק הפונדקאות, השר אמיר אוחנה הצביע בעד חוק הפונדקאות של יש עתיד-תל"ם. גם שר הרווחה שמולי וח"כ איתן גינזבורג, כולם חברי הקהילה הגאה, הצביעו בעד. 
 
הראל סקעת, עידן רול (צילום: instagram)
ח"כ עידן רול עם משפחתו | צילום: instagram
ח"כ עידן רול מיש עתיד אמר במליאה: "בני גנץ, לך יש ארבעה ילדים - עבורי זה היה עולה שני מיליון שקלים. מיקי חיימוביץ' - לך יש שני ילדים - זה מיליון שקלים עבור זוג גאה. עומר ינקלביץ' - לך יש חמישה ילדים - זה שניים וחצי מיליון שקלים". הוא גם כתב בטוויטר: "מחכה להבטחה הראשונה שתקיימו".

תגובות נוספות להכרזתו של ניסנקורן לא איחרו לבוא. יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד כתב: כשלא יודעים מה לעשות אז מתחילים לשקר. אין לכם מה ללמוד לגבי החוק הזה כי הוא עבר כבר. אני העברתי אותו. העברנו אותו בממשלה ב-2014. אחר כך הוא הגיע הנה לקריאה ראשונה והכנסת הצביעה בעד. חוק הפונדקאות, זה חוק שלנו. אנחנו שמנו אותו על שולחן הכנסת והעברנו אותו ואתם הצבעתם היום נגד".

 יו"ר מרץ ניצן הורוביץ הגיב גם הוא בספקנות:

על זה אמא שלי אומרת: קודם יצמח לי אקליפטוס ביד לפני שהממשלה הזו תביא חוק לשיוויון בהורות ללהט״בים. 

היום נערך בכנסת דיון בהצעת חוק פרטית של חברי הכנסת יאיר לפיד ועידן רול, הנועדה לאפשר לבני זוג או לגבר יחיד להתקשר עם אישה לשם הולדת ילד. כצפוי ההצעה של לפיד ורול לא עברה. השרים אמיר אוחנה ואיציק שמולי, המשתייכים לקהילה הגאה, וכן ח"כ איתן גינזבורג הצביעו בעד - בניגוד לעמדת הממשלה. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר נזף בהם ואיים בסנקציות.  

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי הטיל ספק בנחיצות של הפלת ההצעה היום:"כחול לבן והליכוד צפצפו היום על מאות אלפי חברי הקהילה הגאה שבסך הכל ביקשו את הזכות הבסיסית להקים משפחה, כפי שהורה בג"צ. אנו רושמות ורושמים לפנינו את התחייבותו של שר המשפטים אבי ניסנקורן לתקן את האפליה בחוק ממשלתי עד סוף שנת 2020. לא ברור מדוע היה דחוף להפיל הצעת חוק אם במילא הכוונה היא לקדם את הנושא בחקיקה".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים מסר בתגובה: "מברך את השרים אמיר אוחנה ואיציק שמולי ואת הח"כ איתן גינזבורג שהצביעו בעד תיקון חוק הפונדקאות, כפי שראוי ומצופה! עם זאת, מצער שכנסת ישראל שוב מפגינה ניתוק מוחלט מהציבור. ב-2020 בלתי נתפש שהמשפחות שלנו שוב מוכרזות כסוג ב'. לא נשלים עם המציאות ההזוייה הזאת, עד לשיוון זכויות והזדמנויות מלא."

אווירה עצרת גאווה (צילום: עמרי סילבר)
עצרת הגאווה השבוע בכיכר רבין | צילום: עמרי סילבר

רק לפני שלושה ימים דחה ניסקורן, שעומד בראש ועדת השקים לענייני חקיקה, את הדיון בהצעה לתיקון חוק הפונדקאות, לפיה החוק יכלול גם בני זוג מקהילת הלהט"ב. ההתנהלות של ח"כ ניסנקורן עוררה תהיות רבות, על רקע ההתחייבות המפורשת שנמצאת במצע כחול לבן.