בעלי המסעדות קיבלו בדאגה את הידיעות על המגבלות החדשות שאושרו היום (שני) על בתי העסק. הם מזהירים: משמעותן של המגבלות היא סגירה - אנחנו זקוקים לסיוע. בתוך כך, הנתונים מעידים כי מספרי ההזמנות במסעדות צנחו דרמטית בתוך שבועיים, ושיעורם ירד בעשרות אחוזים.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השף טום אביב אמר ל-N12: "שמעתי הבוקר שרוצים להגביל כניסה למסעדות ל-20 איש, אחרי ההחלטה ההזויה שבכלל נשקלת להכניס רק 50 איש. קודם כל במילה אחת כסת"ח. אם אתם רוצים - תסגרו אותנו לגמרי ותפצו אותנו".  

אביב המשיך: "לתת למסעדה לפתוח עם הגבלה של 20 איש זו בדיחה שלא שמעתי כמוה ואני בטוח שיושבים שם כמה שרים בוועדה, כאלה שבעד, ומתים מצחוק - תראו איך סגרנו להם את המסעדות אבל לא נשלם להם שקל. שקל לא נשלם להם". 

"ואז באמת נהיה רעבים", הזהיר השף. "ואז אדון צחי הנגבי אולי יחזור בעצמו, השר בלי תיק הזה שצריך לצאת לחל"ת או אדון ביבי עם ההחזרי מס שלו. להכל יש כסף. אבל למה לא לעשות עלינו סיבוב? אנחנו תמיד הראשונים להידפק והאחרונים לחזור. אז אין חדש תחת השמש ונצטרך לשרוד את זה. אם זה באמת יעבור אני לא יודע כמה אמונה תהיה לי במערכת יותר. זה שובר. פשוט שובר". 

נועם לוי, יו"ר הסתדרות האולמות וגני האירועים, ובעל האולם "קמילו" אמר: "מדינת ישראל הודיעה לנו שאולמות האירועים נסגרו. 50 איש זה מספר נחמד למילה סגירה אבל בואו נגיד את האמת אולמות האירועים לא יכולים לעבוד על כמויות של 50 אורחים המבנה לנו שונה לגמרי. לצערי הרב אולמות האירועים וגני האירועים נסגרים בטווח המיידי ועד להודעה חדשה שלדעתי זה גם ייקח המון זמן". 

איציק חנגל, בעלי מסעדת פאסטל, אמר: "אם ההחלטה הזו של הממשלה תתקבל זו שערורייה והמשך ניהול המשבר הזה בצורה כושלת. אני אאלץ לשלוח כ-100 עובדים הביתה אנחנו לא נוכל לשרוד לא עם 50 ולא עם 20 סועדים, אין לזה הצדקה. זו שוב התנערות זה לתת לנו לדמם במקום לסגור אותנו ולהגיד תקבלו פיצוי תחזיקו מעמד עד שיעבור זעם. אני לא מבין את ההחלטה הזו".

נתונים של אתר ההזמנות "Ontopo" מראים ירידה חדה במספר ההזמנות למסעדות בימים האחרונים. בהשוואה לסוף השבוע של 18.6 ירדו מספרי ההזמנות בעד 30%. ביום חמישי חלה ירידה של 15%, בשישי של 20% ובשבת נרשמה ירידה של 30%, כאמור בהשוואה ללפני שבועיים בלבד. גם הנתון לפני שבועיים נמוך בכ-30%-20% מבימים כתיקונם. אחוז הביטולים בסוף השבוע האחרון עמד על 23%. 

באיגוד המסעדות מסרו: "החלטת מממשלת ישראל היום, היא למעשה צו סגירה לתעשיית המסעדות בישראל. ממשלת ישראל כשלה בשלושת החודשים האחרונים בהיערכות לגל נוסף של הידבקויות ונכשלה כישלון קולוסאלי, בדומה לתחילת המשבר, בטיפול בהיבט הכלכלי. ההחלטה להגביל את כמות הקהל לחמישים איש, ללא התייחסות לגודל העסק, מבטאת היסטריה ואין לה הצדקה בריאותית לאור נתוני ההידבקות הזעירים במסעדות".

"לדאבוננו, אנחנו נאלצים להסיר אחריות לגבי 150 אלף עובדינו האהובים, שממשלת ישראל תצטרך למצוא עבורם פתרון. אנחנו חרדים לגורלם של מעל 10,000 יזמים בתחום, שיצאו בימים הקרובים לרחובות עם שק של חובות וללא כל ביטחון סוציאלי, עקב התנגדותה של ממשלת ישראל, להעניק לה כזה".