עימותים בהפגנה בירושלים - בשלב מוקדם של המחאה: המחאה נגד הממשלה והעומד בראשה נמשכה גם אמש (שבת) מול מעון ראש הממשלה בבלפור ומחוץ למעון הפרטי בקיסריה. החל משעה 23:00 החלו כוחות המשטרה במקום בפינוי המפגינים מכיכר פריז. ההפגנה פוזרה לקראת השעה חצות, ללא שימוש במכת"זיות או פרשים, 30 מוחים נעצרו בסך הכול. תת ניצב במשטרת ירושלים: "מאיימים ומסיתים נגדנו, אם זה יהפוך למפגן שנאה נגד המשטרה - לא נירתע". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המוחים שהחלו לצעוד מגשר המיתרים שבכניסה לירושלים לכיכר פריז, התעמתו לאורך הערב עם השוטרים במקום. עשרות בני אדם נעצרו הערב בהפגנות בחשד להפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים. המשטרה ביקשה מהמפגינים להתרכז בכיכר פריז, והחלה בפינוי בכוח של כמה מהמפגינים שהסתיים לקראת חצות. משטרת ירושלים דיווחה על 30 בני אדם שנעצרו במהלך הערב. 

התהלוכה התקיימה למרות שהצועדים לא קיבלו לכך אישור מהמשטרה. שוטרים ניסו להזיזם מצירי התנועה, ואלו מנגד הגיבו באלימות. הצעדה התבצעה דרך שדרות שז"ר, שדרות בן צבי והרחובות בצלאל, בן יהודה וקינג ג'ורג'. עשרות שוטרים בהם גם מפקד המחוז דורון ידיד, פרשים ושתי מכת"זיות נערכו אל למול המפגינים ברחוב קינג ג'ורג' אולם לא נעשה בהם שימוש.

בתיעוד שהגיע לידי חדשות N12 נראה סגן ניצב ניסו גואטה, קצין אג"מ מרחב ציון, מכה בעוצמה ובאלימות רבה מפגינים. על פי עדי ראיה הקצין והשוטרים במקום התנפלו על המוחים בכוונה לנתבם לרחוב אחר, אך לפי המשטרה מי שהחלו את התקיפה הם המפגינים עצמם. בתנועת "הדגלים השחורים" קראו "לפיטוריו המיידים של סגן ניצב גואטה" בעקבות הסרטון המטריד.

תת-ניצב עופר שומר, מפקד מרחב ציון במשטרת ירושלים, התייחס למקרה ואמר: "מבדיקה ראשונים שעשינו עם ניסו גוואטה, לטענתו הוא הותקף על ידי שני מפגינים שגם הסירו לו את המסיכה. הנושא ייבדוק בהמשך".

תת ניצב שומר התייחס גם לעימותים האלימים בין המוחים למשטרה: "היום נערכה תהלוכה בלתי חוקית בכניסה לעיר בה השתתפו כ-1600 איש. המשטרה צריכה להיערך לזה מכיוון שזה רגיש ולצערי למרות שהודענו למפגינים הם החלו להפר את החוק בצורה בוטה, קיללו וגידפו את השוטרים לאורך הדרך וחסמו את הכביש. המפגינים רמסו את החוק ברגל גסה הערב. ביצענו מעצרים במהלך הערב ופיזרנו אותה תוך שימוש בכוח סביר".

"משתמשים בשמות הפרטיים של שוטרים", אמר שומר. "מאיימים נגדנו ומסיתים נגדנו. שוטר קיבל אגרוף בראש ושוטר אחר חטף אבן. זה דבר שלא ראינו עד עכשיו. אנשים צריכים לקחת אחריות ולהבין אם זה יהפוך למפגן שנאה נגד המשטרה - המשטרה לא תירתע".

הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים

סמוך לשעה 22:00 עדכנה המשטרה על שוטר שנפצע קל מיידוי אבן אל עבר שוטרים סמוך למעון ראש הממשלה. המשטרה כרזה למפגינים להפסיק השימוש בכלי הרעש בהתאם להחלטת בג"ץ ולהתרכז במתחם המחאה. המשטרה מסרה כי לא תאפשר כל יציאה של מפגינים לתהלוכה נוספת.

בעקבות האלימות המשטרתית כלפי המפגינים, מתנועת "קריים מיניסטר" נמסר: "משטרת בלפור בהנהגת דורון ידיד היא משטרה פוליטית בריונית שלוקחת שוב את החוק לידיים. אחרי ה'מפגן' בחמישי הכל ברור - הנאשם חסר התמיכה משתמש בשוטרים כקו ההגנה האחרון שלו. זו הכרזת מלחמה על המחאה ועל חופש הביטוי. האלימות לא תרתיע אותנו. עשרות האלפים שהגיעו הערב לבלפור ולכל הארץ לא יעצרו עד שהנאשם שריסק את הכלכלה ואת הדמוקרטיה יילך".

הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים

עם תחילת ההפגנה צעדו המוחים מגשר המיתרים שבכניסה לירושלים לכיוון כיכר פריז, סמוך למעון ראש הממשלה. ההוראה שקיבלו השוטרים בשטח הייתה לפנות את המפגינים ולא לאפשר לצעדה להתקיים, וכך אכן היה. כאשר הגיעו הצועדים לכיכר פריז, נודע לאלו שהפגינו שם על המעצרים והפינוי בכוח שהתבצע כלפי הצועדים ולכן רבים נעמדו על הגדר שמפרידה בין המחאות ודרשו לחבור לחבריהם.

משטרת ירושלים לא אישרה למארגני ההפגנות ליד מעון ראש הממשלה לקיים הערב תהלוכה במתווה שביקשו, מגשר המיתרים, דרך כמה מהרחובות המרכזיים של ירושלים ועד לכיכר פריז. המשטרה הציעה מתווה חלופי שנועד לצמצם את הפגיעה הצפויה בשגרת חיי התושבים בעיר, אך המארגנים לא הסכימו לקבל את ההצעה.

הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים

במשטרה הסבירו כי לא ניתן לקיים את התהלוכה במתווה שדרשו המפגינים, זאת בשל "פגיעה במרקם חיי השגרה של תושבי העיר ומבקריה, שכן מדובר בציר הכניסה והיציאה הראשי של העיר".

החל מהשעה 18:00 עמדו מפגיני "הדגלים השחורים" בצמתים רבים ברחבי הארץ ומחו נגד הממשלה והעומד בראשה. סמוך לשעה 19:30 תיעדו מפגינים בנתניה אדם שניסה לתקוף אותם. מפגינה בבנימינה טענה כי נהג שירד מרכב שחור שלף לעברה אקדח. במשטרה מסרו כי מדובר בנשק מפלסטיק.

הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים
הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים

הסדרי התנועה שפרסמה המשטרה לקראת ההפגנה הערב בירושלים: צומת כיכר פריז, קרן היסוד, קינג ג'ורג', אגרון ורמב"ן צפויים להיחסם בעקבות המחאות. כמדי שבוע, הפגנה נוספת נגד הממשלה מתקיימת בקיסריה מול מעונו הפרטי של ראש הממשלה נתניהו.

הפגנות נגד נתניהו (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנות נגד נתניהו | צילום: מחאת הדגלים השחורים
ההפגנות בירושלים
ההפגנות בירושלים

במשטרה הבהירו השבוע כי בכוונתם לאכוף את החלטת בג"ץ מאתמול כלשונה, כלומר החל מ-21:30 ייאסר כל שימוש באמצעים שגורמים לרעש ובהם תופים רמקולים צפצפות וזמבורות. עד השעה 23:00 יותר רק לנואמים להשתמש במגפונים או ברמקולים.