יו"ר בל"ד ח"כ מטנאס שחאדה שיגר היום (שבת) מכתב לפרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, שבו ביקר את תוכנית הרמזור, שלדבריו פוגעת בחברה הערבית. הוא מנה שורה של סיבות שבגינן המתווה אינו מתאים לערים וליישובים, שרבים מהם מוגדרים כ"אדומים". במקביל, בשיחה עם N12 עלה למתקפה נגד גמזו והממשלה: "שערוריה, רשלנות וכישלון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברקע התחלואה המשמעותית בחברה הערבית והגידול במספר המאובחנים, ח"כ שחאדה העביר את המסמך לפרויקטור. הוא תקף את המתווה של פרופ' גמזו, ואמר: "תוכנית הרמזור אשר פורסמה לאחרונה לא מתייחסת לייחודיות של החברה הערבית ואינה עונה על הדרישות כדי למגר את שיעור ההתפשטות בחברה הערבית".

שחאדה ציין שורה של סיבות שבגינן תוכנית הרמזור אינה מתאימה לאוכלוסייה הערבית, וביניהן: היעדר התאמה לצפיפות ביישובים, מחסור בבדיקות ובחקירות אפידימיולוגיות והיעדר משאבים וכלים. באשר לאירועים שמתקיימים, שעוררו ביקורת גם מצד הפרויקטור עצמו, כתב יו"ר בל"ד כי "המתווה אינו ישים בחברה הערבית".

מטאנס שחאדה (צילום: פלאש 90)
יו"ר בל"ד ח"כ מטנאס שחאדה | צילום: פלאש 90

הוא הוסיף: "כדי שהרשויות יצלחו את התפשטות הנגיף, הממשלה ומשרד הבריאות חייבים להתערב, להקים חדר מצב משותף בין הרשויות לבין משרד הבריאות, ועל הממשלה להקצות תקציבים שיתמכו ברשויות הערביות". שחאדה סיכם והזהיר: "בלי דיאלוג והתאמה – המצב בחברה הערבית ידרדר לאסון".

תורים לבדיקת קורונה במועצה האזורית מג'ד אל-כרום‎
התורים מחוץ למחתם "היבדק וסע" ביישוב מג'ד אל-כרום

בתוך כך, נרשמו במהלך היום תורים ארוכים בכניסה למתחם "היבדק וסע" במועצה האזורית מג'ד אל כרום, של תושבים רבים שרצו להגיע ולערוך בדיקות קורונה.

הפרויקטור גמזו הגיע מוקדם יותר היום לסיור ביישובים הערביים בצפון הארץ, שבמהלכו התריע מפני השלכות קשות במיוחד של העלייה בתחלואה: "מאות אזרחים ערביים עשויים למות מקורונה בשבועות הקרובים". פרופ' גמזו הסביר: "זה לא ניסיון להפחיד – זה פשוט הקורונה. אי אפשר להמשיך ככה, אי אפשר לבלות ולחיות כרגיל".