על רקע ההגבלות שאמורות לצאת לדרך בשורת יישובים ערבים וחרדים, במסגרת תוכנית הרמזור של הפרויקטור גמזו - בחברה הערבית מנסים לבלום את התחלואה ולצמצם אירועים משפחתיים וחתונות. ראש מועצת בית ג'ן: "מדובר בהחלטה קשה ואמיצה - מסר של דוגמה אישית". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שורת אירועים בחברה הערבית צומצמו או בוטלו לאחרונה, זאת בעקבות החלטה שלקחו רבים ממנהיגי החברה הערבית וכן האזרחים עצמם, שהצהירו שהם מעוניינים לקחת אחריות ולהראות לדבריהם את "הצד האחר" של החברה הערבית. 

דוגמה אחת היא ראש המועצה המקומית משהד, יישוב הסמוך לנצרת, שהחליט לצמצם את החתונה של בנו ולקיים אותה רק בקרב המשפחה הגרעינית. משפחה נוספת מכפר מיסר בצפון, נקטו בצעד דומה וצמצמו את החתונה של בנם הרופא - שתתקיים רק בקרב המשפחה הגרעינית.

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם בכפר בית ג'ן קיבלו אתמול החלטה דומה בקרב המשפחות של חתן וכלה שהיו אמורים לחגוג בקרוב את חתונתם. הם הודיעו שלא יצמצמו את החתונה - אלא ידחו את האירוע עד למועד לא ידוע. זאת בהודעה משותפת עם ראש המועצה, בנימוק שהם לוקחים אחריות בעקבות העלייה בתחלואה בקורונה במגזר.

"האבא של החתן והאבא של הכלה החליטו בתיאום מלא לדחות את החתונה לאור המצב הקיים בבית ג'ן", הסביר ראדי נגם ראש מועצת בית ג'ן, "ומפה אני רוצה להעביר מסר גם לפרופסור גמזו, גם לקבינט הקורונה, גם לכל מי ששומע אותי עכשיו - החלטה כזו, אני יודע שהיא קשה, היא אמיצה, אבל היא החלטה שאמורה להוות דוגמה אישית לכל מי שיש לו חתונה בדרך".

אתמול הוחלט בסופו של דבר לבטל את הסגר שהיה אמור להיות מוטל על הערים האדומות. במקום זאת, יוטלו עליהן הגבלות בלבד: בין השעות 19:00 ל-5:00: הגבלת תנועה עד 500 מטרים מהבית, למעט לצורך הצטיידות במזון וצרכים רפואיים, מסחר ועסקים שאינם חיוניים יפעלו רק עד השעה 19:00, מערכת החינוך תיסגר למעט הגנים והחינוך המיוחד, ובמהלך היום לא תוגבל התנועה ותותר כניסה ויציאה מהעיר.

היום יקבעו השרים במשאל טלפוני באילו יישובים יחולו ההגבלות, וזו הרשימה המסתמנת: בוקעאתא, מעלה עירון, פוריידיס, כפר קאסם, אלעד, בית שמש, כסרא-סמיע, רכסים, ערערה, עין מאהל, בני ברק, אבו סנאן, טירה, ג'לג'וליה, לקיה, ג'ולס, ריינה, ג'ת, ביתר עילית, יפיע, באקה אל-גרביה, נתיבות, אום אל-פחם, מודיעין עילית, כפר מנדא, אשקלון, קלנסווה, זמר, דאליית אל-כרמל, כפר ברא, בועיינה-נוג'ידאת, נצרת, כפר קרע, אשדוד, עספיא, אילת, טייבה, שדרות, עמנואל, כוכב יאיר, שפרעם וקריית יערים.