כבר ארבע שנים רצופות מסרב ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק להסביר עבור מה קיבל למעלה מ-2 מיליון דולר מקרן וקסנר בשנים 2004, 2005 ו-2006, בזמן היותו אזרח פרטי, לאחר שעזב את הפוליטיקה ולפני ששב אליה. גם קרן וקסנר סירבה עד כה לפרט מדוע שילמה לברק סכומים כאלו. במסגרת תחקיר אודות הקרן, שישודר במלואו במהדורת סוף השבוע, תיחשף העסקה בין ברק לבין הקרן האמריקנית. הערב (חמישי) אנו חושפים חלק מפרטי התחקיר סביב העסקה, שבה ברק התחייב לכתוב 2 מחקרים עבור הקרן בתמורה לתשלום האמור.   

המחקר הראשון שהתחייב ברק לכתוב עוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואילו המחקר השני עוסק בתחום המנהיגות. מהתחקיר עולה כי את המחקר הראשון סיים ברק לכתוב והוא סופק במלואו לקרן לטובת בוגריה בארצות הברית. לעומת זאת, המחקר השני, שעוסק במנהיגות, לא סופק לקרן. ברק כתב אך ורק את תקציר המחקר, אך הוא הפסיק את העבודה בשלב מאוד מוקדם - ככל הנראה בגלל שובו לחיים הפוליטיים, לקראת מינויו לתפקיד שר הביטחון ב-2007.

מכיוון שהועבר לברק תשלום עבור שני מחקרים ולבסוף סופק רק מחקר אחד, בקרן וקסנר נערכו אז דיונים האם לדרוש מברק החזר כספים - אך לבסוף הוחלט שלא לתבוע החזר מברק. מן הצד השני, ברק לא הציע להחזיר חלק מהסכום שקיבל.

הצהרת הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הרמטכ"ל אביב כוכבי, מבוגרי קרן וקסנר | צילום: החדשות 12, החדשות12

במסגרת כתבת התחקיר שתשודר בסוף השבוע, תיחשף לראשונה גם קרן וקסנר עצמה - קרן המלגות של המיליארדר האמריקני לזלי וקסנר. הקרן מממנת לימודים לתואר שני במינהל ציבורי באוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית, לבכירי השירות הציבורי בישראל. כיום יש כבר למעלה מ-500 בוגרים בשתי תוכניות שונות של הקרן. בין הבוגרים ניתן למצוא את הרמטכ"ל אביב כוכבי, האלוף במיל' נועם תיבון, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, בכירים בפרקליטות, בשב"כ ובמוסד.

הקרן: ג'פרי אפסטין פוטר כבר ב-2007

בשנים האחרונות הרבו גורמי ימין לתקוף את קרן וקסנר בטענה שזו קשורה לכספו של הפדופיל ואיש העסקים ג'פרי אפסטין. בנוסף, גורמים בימין טוענים כי הקרן משפיעה על עיצוב התודעה של בכירי השירות הציבורי בישראל עם אוריינטציה שמאלנית.

הנהלת קרן וקסנר ביקשה לעשות סוף לשמועות ולרמיזות על הקשר בינה לבין ג'פרי אפסטין. הקרן הדגישה כי אפסטין, שהיה מנהל ההשקעות של הקרן האמריקנית ומורשה חתימה במשך 15 שנים, פוטר כבר ב-2007 עם חשיפת החשדות הראשוניים נגדו, וכי הכסף שמממן את הבכירים הישראלים מקורו אך ורק במיליארד וקסנר ולא באף אחד אחר.

בזמן הקרוב אמור בג"ץ לדון בבקשת מפלגת הליכוד להורות ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את העברת הכספים מהקרן לאהוד ברק.

תגובת אהוד ברק: "בתקופה הנידונה עסק ברק כאדם פרטי במחקר וייעוץ לגורמים רבים. פרי עבודותיו הוא קניינם ואין באפשרותו להגיב מעבר לכך. לכל אחד ברור עכשיו שעלילת השוחד והפלילים שניסו חסידי נתניהו להדביק לברק מתנפצת כאן לרסיסים. נכשל שוב ניסיון נואש של הליכוד להכפיש בהאשמות שווא את ברק, שמבקר בחריפות את רה"מ".