ראש המוסד יוסי כהן התייחס בריאיון נדיר למאמצים שהשקיע בתיווך הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין. "זה כמו חלום", אמר, "ישבתי בקהל ואמרתי - זה באמת קורה". בנוגע לאפשרות שיצטרף לחיים הפוליטיים אמר שהוא עדיין לא החליט. על האפשרות של חתימת הסכמים עם מדינות ערביות נוספות: "אני מאמין שיש עוד מדינות בדרך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

"אני עוד לא החלטתי – עוד חזון למועד", הצהיר כהן בנוגע לאפשרות שיצטרף לחיים הפוליטיים לאחר שיסיים את תפקידו בעוד תשעה חודשים. ראש המוסד התייחס לחתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין. "יש כאן שבירה מסוימת של תקרת הזכוכית שנהוגה בינינו לבין מדינות ערב", אמר, "מדובר על שנים של מגעים שמנוהלים באופן מאוד מאוד עדין, לטוות יחסים עם מדינה שאין לנו יחסים פורמליים דיפלומטיים או בכלל". 

יוסי כהן ובנימין נתניהו (צילום: חיים זך לע"מ, פלאש 90)
צילום: חיים זך לע"מ, פלאש 90

"המטרה של הארגון שבראשו אני עומד כרגע היא תמיד להגיע למצב שבו אנחנו מנהלים יחסים ברבדים שונים", הסביר כהן, "הם יכולים להיות בהתחלה יחסים כלכליים, יחסי מסחר, יחסים של הדדיות בהבנת האירועים הביטחוניים – הזירתיים והכלליים. ולאט לאט בסוף אני חושב שהמטרה של כולנו היא להגיע ליחסים פורמליים עם מדינות ערב". 

כהן הסביר איך בחריין הצטרפה גם היא להסכם השלום עם ישראל. "חייבת להיבנות מערכת של אמון הדדי בינינו לבינם, עם הגשה מאוד מאוד נכונה, גם של הצד הבילטרלי בין ישראל לבין המדינות האלה, וכמובן של החיבוק והדחיפה המאוד מסיבית והנכונה של נשיא ארה"ב". כהן שיתף בתחושות לאחר שבחריין הסכימה לחתימת ההסכם עם ישראל: "נהדר. חלום, דבר מרגש מאוד – אני מסתכל, יושב שם בקהל ואומר – באמת זה קורה". 

נתניהו, טראמפ, הסכם שלום, בחריין, איחוד האמירויות, ישראל
נתניהו, טראמפ, הסכם שלום, בחריין, איחוד האמירויות, ישראל
כהן התייחס לאפשרות של חתימת הסכמים דומים עם מדינות נוספות. "אני מאמין שיש עוד מדינות בתוך המפרץ הפרסי שעוד תבואנה במגע פורמלי עם מדינת ישראל, ויש גם מדינות מחוץ למפרץ הפרסי שעדיין לא מחזיקות בקשר דיפלומטי פורמלי עם מדינת ישראל, שיכולות גם הן להצטרף". בנוגע להצטרפותה של סעודיה עוד לפני סיום כהונתו של כהן, הוא אמר כי הוא מעריך שיכול להיות מצב כזה והוא מצפה לו.