ימים ספורים לפני כניסתה של מדינת ישראל לסגר בערב ראש השנה, המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והתנהלות הממשלה מתרחבת. בכניסה ליותר מ-400 בתי עסק בתל אביב, ירושלים ובאר שבע, שנסגרו בעקבות המשבר הכלכלי - הודבקו מדבקות עם תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והכיתוב: "נסגר בגללי". בכיכר הבימה בתל אביב הוצב מיצג מחאה אומנותי הכולל עשרות בלוני הליום - על רקע משבר האמון של הציבור בממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מתנועת הדגלים השחורים שעומדת מאחורי הפעולה נמסר: "אזרחי ואזרחיות המדינה הופקרו על ידי הנאשם לגורלם. מאות אלפי אזרחים ואזרחיות נזרקו למעגל העוני בגלל שהנאשם עסוק בענייניו שלו. ערכי הסולידריות שעליהם הוקמה מדינת ישראל הוחלפו בשוחד, מרמה, הפרת אמונים ומטוסי יוקרה. המחאה תימשך כי חייבים להחליף את נתניהו".

 

מחאת ׳נסגר בגללי׳ עם פרצופו של נתניהו על עסקים שנס (צילום: הדגלים השחורים)
מחאת ׳נסגר בגללי׳ עם פרצופו של נתניהו על עסקים שנסגרו | צילום: הדגלים השחורים

אסנת יאיר, הבעלים של PedroTLV: "בעקבות משבר הקורונה, נאלצתי לסגור עסק שהשקעתי בו 5 שנים ולשלוח 4 עובדות הביתה. ההתנהלות של ממשלת ישראל מול המשבר הכלכלי של בעלי העסקים והעצמאיים גרמה לי להבין שאין שם אף אחד שמבין מה זה להיות עצמאי, ואיזה הוצאות יש לבעל עסק עצמאי. ממשלת ישראל תחת ביבי איבדה כל סולידריות ואכפתיות, נטשו אותנו וכל אחד לגורלו".

מחאה בכיכר הבימה על חוסר האמון בממשלה ובנתניהו
מחאה בכיכר הבימה על חוסר האמון בממשלה ובנתניהו

באקט מחאה נוסף לנוכח המשבר הכלכלי-בריאותי, עשרות בלונים לבנים כיסו הבוקר את כיכר הבימה. על בלוני ההליום נכתבו בשחור הבטחות שהבטיחו ראש הממשלה והשרים, המוכרות לכל אזרח ישראלי בחודשים האחרונים. "ראש הממשלה עסוק בעיקר בספינים והצהרות חלולות, שגם הוא יודע שאין להם כיסוי", אמר יזהר (איזי) כרמון, מנהל 'המרכזים לצדק חברתי' האחראים על המיצג.

"הישגי ישראל במערכה מול הקורונה משמשים מודל למדינות רבות והעולם מסתכל עלינו בהערכה", נכתב על אחד הבלונים, בהפנייה להצהרתו המוכרת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ממסיבות העיתונאים בגל הראשון. "אקיים רוטציה עם בני גנץ", נכתב על בלון אחר. בנוסף, התנופפו בלונים שעליהם הוצגו פניו של נתניהו ונציגי המרכזים לצדק חברתי עמדו עם שלט גדול עם הכיתוב: "נמאס מהשקרים".

"התנהלות הממשלה ותהליך קבלת ההחלטות הם פארסה מתמשכת", הוסיף כרמון. "חדשות לבקרים, ראש הממשלה והשרים מפריחים לאוויר הבטחות ללא כיסוי בניסיון להרגיע את השטח, ורק מייצרים כעס וכאוס בתקופה עגומה. אף אחד כבר לא מאמין בהם".

לפני כשלושה שבועות 'המרכזים לצדק חברתי' הקימו את 'בית הקברות של הכלכלה הישראלית' בכיכר רבין, במיצג שעורר הדים והמחיש את המציאות שבה אלפי בתי עסק ועובדיהם נסגרו או נפגעו אנושות כתוצאה מהמשבר הכלכלי וחוסר המענה מצד הממשלה.

מחאה בכיכר הבימה על חוסר האמון בממשלה ובנתניהו
"הבטחות חלולות", כיכר הבימה בת"א
מיצג מחאה: בית קברות לעסקים
מיצג מחאה: בית קברות לעסקים

"אנחנו רוצים לעורר את כל חלקי העם לדרוש שינוי, לכן גם בחרנו להציג את הבטחות ראש הממשלה למגוון מגזרים", הסביר כרמון על מטרת המיצג. "המיצגים הם דרך להביע סולידאריות ולעודד ישראלים וישראליות נוספים לקחת אחריות ולפעול. בשנים האחרונות אנו פועלים בכדי ליצור תנועת שטח רחבה שתגיע לכל פינה בחברה הישראלית ותוביל לשינוי שיצמיח מנהיגות ערכית וקשובה לעם".