ישראל נערכת לסגר כללי ומהודק בפעם השנייה מאז פרץ משבר הקורונה, ואולם - הפעם חברות התעופה לא שותקות נוכח הכוונה המסתמנת לסגור את השמיים. מאחר שהנושא טרם הוכרע, חברות התעופה מפעילות לחץ רב על גורמים בממשלה על מנת לאפשר את הטיסות היוצאות והנכנסות לארץ. גורמים בכירים בחברות אלה איימו כי אם ייאסרו על הנוסעים להגיע לנתב"ג, הם יוציאו טיסות ריקות ולא ישיבו ללקוחות את הכסף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גם ארגון התעופה העולמי פנה לשרת התחבורה מירי רגב והזהיר מפני מתווה שיאפשר רק טיסות נכנסות לישראל, ללא טיסות יוצאות. לפי הארגון, מתווה שכזה עלול לגרום לחברות רבות שלא להפעיל טיסות לישראל כלל. 

"ארגון התעופה IATA, פועל לקידום התעופה הבין-לאומית במגוון רחב של תחומים. על החברות ב-IATA נמנות כ-290 חברות תעופה ביi-לאומיות מכל רחבי תבל (לרבות חברות התעופה הישראליות) המייצגות 85% מתנועת הנוסעים והמטענים הסדירה בעולם", נכתב בפנייה לרגב.

נתב"ג היום (צילום: נועה אייזנברג)
נתב"ג היום. אנשים מנסים לברוח לפני הסגר | צילום: נועה אייזנברג
נתב"ג היום (צילום: נועה אייזנברג)
צילום: נועה אייזנברג

"בחודשים האחרונים היה הארגון מעורב, יחד עם גורמים בין-לאומיים רבים נוספים, ביצירת מתווה להבטחת המשך פעילות תעופתית לצד הקורונה - כולל גם בישראל. ביממה האחרונה אנו ניזונים מהתקשורת כי ישנה כוונה לסגור את הפעילות בנמל התעופה, ולאפשר רק טיסות נכנסות. אני מבקש להבהיר כי מתווה כזה שבו יותרו רק טיסות נכנסות עלול לגרום לחברות רבות לא להפעיל טיסות לישראל, וייתכן אף כי בהמשך ולאור אי הוודאות בהפעלות הטיסות, לא יופעלו טיסות כלל למדינת ישראל".

אני מבקש גם להבהיר כי חברות תעופה אינן יכולות לפעול בקבועי זמן קצרים כל כך, והסיטואציה הזו עשויה בסופו של דבר לפגוע בקהל הנוסעים, אשר עשויים למצוא עצמם ללא אפשרות לשוב למחוז חפצם. מבקש על כן את התערבותך המידית על מנת לאפשר רציפות תפעולית באופן אשר לא יפגע בנוסעים ובחברות התעופה - אשר ממילא נמצאות במשבר החמור ביותר בתולדות התעופה האזרחית".