ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים התחדשו אמש (שבת), בשבוע ה-12 ברציפות, בקריאה להתפטרותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע כתבי האישום החמורים העומדים נגדו. השבוע הצטרפו למחאה בעלי עסקים ועצמאים המתנגדים להשבתת המשק בשבועות הקרובים. במהלך ההפגנה נעצרו 9 מפגינים - בחשד להפרת סדר ותקיפת שוטרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בניגוד לאירועי השבוע שעבר, התהלוכה שיצאה מגשר המיתרים הגיעה הפעם לכיכר פריז ללא אירועים חריגים. כמו כן, בהמשך למעצרו בשבוע שעבר, הגיע האומן זאב אנגלמייר בתחפושת של הדמות "שוש'קה", והתקבל בתשואות וקריאות אהדה. עשרות מסכות הנושאות הדפס של הדמות חולקו למפגינים.

זאב "שושקה" אנגלמאיר (צילום: N12)
"שושקה" בהפגנה בירושלים | צילום: N12
המפגינים חוסמים את צומת כביש בגין בירושלים (צילום: N12)
מפגינים שחסמו את דרך בגין בירושלים בתחילת הערב | צילום: N12

בשעה 21:30 דרשה המשטרה מהמפגינים לחדול מלהרעיש בכלי ההקשה, התופים והחצוצרות שהביאו עימם. "עברנו את השעה 21:30 ועל פי פסיקת בג"ץ אתם מתבקשים להפסיק להשמיע רעש", כרזו. אולם המפגינים הגיבו לדרישה בצעקות "בוז". במסגרת הוויכוח עם המשטרה על הפסקת הרעש אדם אחד נעצר.

מ"הדגלים השחורים" נמסר בעקבות התקרית: "משטרת ירושלים נוהגת בניגוד לחוק ולפסיקת בג"ץ, כשהיא עוצרת מפגין ומחרימה לו את הבידורית לפני השעה 23:00. שבוע אחרי התקיפה המינית של שוש'קה אנגלמאייר, נדמה שבכל שבוע המשטרה מחפשת איך להתנכל למפגינים. זהו חלק מהריקבון שנתניהו החדיר למדינת ישראל, אותו ואותם - ננצח".

"הסגר - הכישלון הגדול בהיסטוריה"

רועי נוימן מ"הדגלים השחורים" אמר ל-N12: "הסגר הוא הודאה בכישלון הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל. מיליארדי שקלים הולכים לפח, משפחות נהרסות, עסקים נסגרים והכל בגלל נאשם אחד שעסוק בטיסות תענוגות לארה"ב. האיום הקיומי הגדול ביותר על מדינת ישראל זה לא הגרעין האירני אלא המשך שלטונו של נתניהו".

גם השחקנית אורנה בנאי השתתפה בהפגנה ופנתה בביקורת ישירה לנתניהו: "הטלת סגר ראשון, גרמת לאלפי עסקים לקרוס ולמאות אלפים להישאר ללא פרנסה ולהגיע לפת לחם. עכשיו, באשמת אוזלת היד הפושעת שלך, הגענו לגל השני, אנשים יוצאים להפגין נגד הכישלון המטורף שלך ואתה מנסה לסגור אותם בבתים! כמה אתה ציני ביבי, כמה אין לך בושה".

ארנון מעוז, בן 41 מתל-אביב שהגיע להפגנה, סיפר: "איבדנו אמון מוחלט במערכות השלטון בישראל. אנחנו נמצאים במשבר כלכלי ובריאותי והמדינה קורסת. אני בתור עצמאי כבר אובד עצות אחרי חצי שנה ללא עבודה. הסגר יוביל אותנו לקיפאון והמטרה שלו היא פוליטית ללא כחל וסרק. משטרת ישראל ומערכות החוק בסכנה. למרות הפעילות האינטנסיבית של המשטרה כנגד המפגינים אנחנו נמשיך בכל הכוח למחות ולייצר אלטרנטיבה".

מחאת הדגלים השחורים בצומת סעד (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
מחאת הדגלים השחורים בצומת סעד | צילום: מחאת הדגלים השחורים
מחאת הדגלים השחורים בגשר הושעיה (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
מחאת הדגלים השחורים בגשר הושעיה | צילום: מחאת הדגלים השחורים

בשבוע הבא לא צפויות להתקיים הפגנות במתחם בלפור, והמארגנים אומרים שבתקופת הסגר המחאה תימשך, אך תהיה במתכונת שונה בניסיון להתאים אותה עד כמה שניתן להגבלות הסגר שעליהן יוחלט.

במסגרת ההיערכות להפגנות מסרה המשטרה: "המשטרה שבה ומדגישה כי היא פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי או לפגוע בקיומן התקין" עוד קראו במשטרה לכלל המשתתפים במחאות "להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסכות כנדרש ולשמור על ריחוק חברתי".