אחרי חודש של כהונה אישרה אמנם הממשלה את מודל הרמזור, ואמש (חמישי) גם אישר קבינט הקורונה הטלת סגר על ערים אדומות החל מיום שני - אבל הבוקר נדמה שהבלבול ממשיך ולצדדים הבולטים בקבינט - הפרויקטור גמזו והשרים - לא ברורה כלל ההחלטה שהתקבלה אתמול. כשמוסיפים לזה את הערפל שממילא נמצאות בו הערים האדומות, שלא יודעות מה בדיוק צפוי להן ביום שני ולמי מהן, מבינים שהניהול של המשבר מוסיף להיות בעיייתי בלשון המעטה. 

באיזה צבע השכונה והעיר שלכם? אלה האזורים האדומים, הצהובים והירוקים

הרקע לבלבול מצוי בהודעה ששחרר גמזו הבוקר, תחת הכותרת "הבהרה לגבי ערים בסגר": "ההצעה אתמול בקבינט היתה על הטלת סגר על שמונה ערים עם תחלואה גבוהה במיוחד והטלת מגבלות תנועה על כל הערים האדומות. החלטת הקבינט נתנה מנדט לצוות המקצועי בראשות פרופ' גמזו להרחיב את הערים האדומות שיוטל עליהם סגר מלא ולא רק מגבלות תנועה. ההחלטה הסופית תתקבל בסופ"ש ותאושר על ידי הממשלה ביום א".

הקרב על הערים האדומות (עיבוד: יוסי זליגר ואוליבר פיטוסי, פלאש 90)
החרדים תוקפים את גמזו: "שיקולים לא ענייניים" | עיבוד: יוסי זליגר ואוליבר פיטוסי, פלאש 90
תיירות בישראל: ים המלח, ירושלים ותל אביב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
פילוח לפי ערים: איזו עיר אדומה ואיזו ירוקה? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשמעות של ההודעה היא שבמחינת גמזו - ההחלטה שהתקבלה היא להטיל סגר על 8 ערים בלבד, ואם יחליט להרחיב את הסגר לעוד כ-20 ערים - הרי שיש לו מנדט לעשות כן. 

אלא שהשרים הבינו בדיוק את ההפך: מבחינתם - הסגר יוטל על כל 30 הערים אם המשטרה תוכל לעמוד בכך מבחינת אכיפה (והמשטרה הודיעה אתמול שהיא תוכל לעשות זאת בסיוע הצבא). 

רוני גמזו
הפרויקטור גמזו
ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו בישיבה של קבינט הקורונה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ההבדל בין הטלת סגר על שמונה ערים או על 30 ערים היא דרמטית במיוחד לראשי הרשויות שנדרשים להיערך לאפשרות שעסקים בעירם ייסגרו החל מיום שני, ולהטיל הגבלות תנועה דרקוניות על תושביהם. ההחלטה אמנם תתקבל סופית רק מחר בערב ותאושר בממשלה ביום ראשון, ואולם - אם האנשים שעוסקים בהגבלות לא מספיק מהודקים על ההחלטות, מה יאמר הציבור? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות