פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו יגיש היום (ראשון) בבוקר רשימה של 8 עד 10 הערים האדומות ביותר, שבהן יוטל סגר. ועדת השרים לאזורים מוגבלים תתכנס ב-16:30 לאישור הסגרים על רשימת הערים האדומות שעליהן ימליץ גמזו. אמש פורסמה בחדשות סוף השבוע רשימת הערים המתגבשת. עם זאת, ייתכן שיבוצעו שינויים ברגע האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מוקד הפעילות המשטרתית יעבור החל מהיום ל-30 היישובים האדומים - עם אלפי שוטרים שיפעלו בהם. לצד זאת, בהנחה שסגר אכן יאושר ב-8 ערים אדומות לפחות, המשטרה צפויה לאכוף אותו בסיוע של חיילי צה"ל. הפעילות המשטרתית הפעם מלווה בחשש מכך שתושבים רבים בערים שבסגר יתנגדו אליו ולא ישתפו פעולה - מה שיגרור עימותים עם שוטרים.

עד לרגע זה עדיין ישנן התלבטויות קשות באשר לערים והיישובים שיוטל בהם סגר. הממונה גמזו מעוניין לעדכן את כל ראשי הערים ולהידבר איתם לפני קבלת ההחלטה - מה שמעכב את תהליך גיבוש הרשימה כיוון ולראשי הערים יש קובלנות והשגות על ההחלטות. זה מה שידוע עד כה על רשימת הערים:

ערים בהן ידרוש גמזו סגר:

- בני ברק
- אלעד
- טירה
- כפר קאסם
- אום אל-פאחם

ערים נוספות לגביהן עדיין לא הוחלט:

- סח'נין
- טייבה
- דאלית אל-כרמל
- מעלה עירון
- לקייה
- נתיבות

ערים שנמצאות בסיכון להפוך לאדומות:

- אשדוד
- בית שמש
- רהט
- טבריה
- נתיבות

ההגבלות הצפויות בערים הללו:

- הגבלת כניסה ויציאה
- הגבלת תנועה של 500 מטר
- מערכת חינוך סגורה, למעט גנים וחינוך מיוחד
- סגירת עסקים ומסחר, למעט סופרמרקטים וחנויות פארם
- צמצום תחבורה ציבורית למינימום

ההגבלות ביתר היישובים האדומים שלא ייכנסו לסגר:

- עוצר לילי: הגבלת יציאה מהבית בשעות הלילה
- ללא הגבלת תנועה במהלך היום
- ללא הגבלת כניסה ויציאה
- מערכת חינוך סגורה, למעט גנים וחינוך מיוחד
- סגירת עסקים ומסחר, למעט סופרמרקטים וחנויות פארם

בתוך כך, בטבריה החליטו הבוקר על מחאה נגד ההחלטה להתחיל את שנת הלימודים בלמידה מרחוק ולא לפתוח את בתי הספר. הורים בעיר הודיעו כי מהבוקר תופסק הלמידה מרחוק וכי תלמידים לא יצטרפו לשיעורים בזום. בנוסף מתוכננת הפגנה בעיר נגד המדיניות החדשה.

השר דרעי: "ניכנס בקרוב לסגר"

שר הפנים אריה דרעי התראיין אמש לחדשות סוף השבוע, ואמר כי אין מנוס מסגר כללי על המדינה: "אי אפשר להתחמק מהאמת - כדי לצאת מהמספרים האלה, נצטרך להיכנס לסגר כללי". הוא התייחס גם לתוכנית הרמזור, וטען: "היא לא התרופה, אלא כלי ניהול של המשבר". 

בצל המתקפות על פרופ' גמזו, דרעי הכריז כי הוא מגבה את הפרויקטור: "אני לא מיניתי אותו, אלא ראש הממשלה. אני נותן לו גיבוי כל הזמן, לא אמרתי עליו אישית שום דבר רע. משרד הפנים בראשותי עושה הכל כדי לעזור לו. הצלחתו - הצלחתי. אני מתפלל שיצליח".

בחמישי: קבינט הקורונה יכריע - האם הולכים לסגר כללי?

ביום חמישי הקרוב, למרות המודל הדיפרנציאלי של הרמזור, יתקיים דיון הערכת מצב בקבינט הקורונה לגבי האפשרות של סגר כללי, אולי אפילו לפני חגי תשרי.

בתוך כך, פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו הגיע בסוף השבוע לסיור ביישובים ערביים בצפון. ברקע העלייה בתחלואה, שבאה לידי ביטוי בעיקר בערים השייכות למגזר הערבי, גמזו הביע דאגה מהמצב המחריף והזהיר: "מאות אזרחים ערביים עשויים למות מקורונה בשבועות הקרובים". הוא התריע בפניהם: "אי אפשר להמשיך ולבלות רגיל".