פרויקטור הקורונה הלאומי פרופ' רוני גמזו פרסם היום (שישי) הודעה, ובה התייחס להחלטת בעלי העסקים השונים שהחליטו לפתוח את שעריהם בשבת הקרובה, חרף איסור הממשלה על כך בסוף השבוע הקרוב. גמזו הוסיף כי "אנחנו פועלים למתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי. אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות". זאת, לאחר שמאבקי הכוח בין גורמים שונים בממשלה מנעו את הקדמת ההחלטה על ביטול הגבלות סופי השבוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק", פתח פרופ' גמזו את הודעתו. "בקשות אלו בחלקן הגדול הן נכונות ומוצדקות. יחד עם זאת, הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומידיות".

פרויקטור הקורונה הדגיש כי "פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לבין האזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ובשליפות מהרגע להרגע". הוא קרא לכלל הציבור "להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת".

ברקע עיכוב ההחלטה על ביטול ההגבלות על החנויות והעסקים בסופי השבוע, החליטו מאות מרכזי קניות, קניונים, רשתות וחנויות כי ייפתחו לקהל בשבת הקרובה – חרף האיסור על כך בשלב זה מצד הממשלה. מדובר בשורה של חנויות ועסקים מרכזיים, שיפרו את הצו. לצד זאת, קניוני עופר מליסרון ועזריאלי הודיעו כי יפעלו על פי ההוראות ולא יפתחו את שעריהם.

לקראת פתיחת המשק
חנויות בימי קורונה | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

בתוך כך, מוקדם יותר השבוע הציג פרויקטור הקורונה החדש פרופ' גמזו את המתווה שלו למאבק בקורונה. בעיקרי התוכנית שלו – הגדלת מערך הבדיקות לכ-60 אלף בכל יום, בתוך חודשיים, ניהול ערים על פי רמות התחלואה בהן ובכך – מתן סמכויות רבות יותר לראשי רשויות "ירוקות".

"צריך לעשות חוזה חדש בינינו לבין האזרחים, יש בעיה של התערערות האמון", אמר פרופ' גמזו מוקדם יותר השבוע. "ראינו בימים האחרונים ירידה באמון - וכך המגפה עלתה. מצד הממשלה - שקיפות, מקצועיות ענייניות ושיתוף. לא ניתן יד להגבלות שאין בהן היגיון. נקטין את ההגבלות כמה שניתן. אני האחראי ואני לא אתן יד להגבלות שיפגעו בכלכלה ללא היגיון - זה החוזה החדש".