תפוסת הנוסעים באוטובוסים תצומצם ב-50%, אוטובסים בינעירוניים לא יפעלו בימי שישי, מוצאי שבת ובערבי ומוצאי החגים - כך הוחלט היום (שני) בישיבת הערכת מצב במשרד התחבורה לקראת הסגר המתוכנן. עוד הוחלט כי האוטובוסים העירוניים יוגבלו לעבודה בין השעות 5:00 בבוקר ל-22:00 בערב. במקביל, בצה"ל הוחלט כי לא יוטל עוצר על חיילים, וסגן שר הבריאות יואב קיש התחייב כי הורים גרושים יוכלו להעביר את ילדיהם ביניהם בזמן הסגר. כל הפרטים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ביום שישי הקרוב בשעה 14:00 ייכנס לתוקפו סגר שיימשך שלושה שבועות. כחלק מההגבלות, יאסר על אזרחים להתרחק מבתיהם יותר מ-500 מטרים והוטלו מגבלות העסקת עובדים במגזר עסקי והפרטי.  במשרד התחבורה גיבשו היום את ההנחיות למערך התחבורה הציבורית בזמן הסגר.

• שירות האוטובוסים – יפעל בתפוסה של 50% מהתפוסה בין השעות 5:00-22:00

• אוטובוסים עירוניים – יפעלו בימים א'-ה' בין השעות 5:00-22:00 ובימי שישי ומוצאי שבת על פי לוח הפעילות השגרתי

• אוטובוסים בינעירוניים – יפעלו בימים א'-ה' בלבד בין השעות 5:00-22:00. הקווים לא יפעלו בימי שישי ומוצאי שבת וערבי ומוצאי החגים

• רכבת ישראל תפעל בהתאם למודל הוואוצ'ר בימים א׳-ה׳ בשעות 5:00-22:00 ולא תפעל בימי שישי ומוצאי שבת, בערבי חג ומוצאי חג

אוטובוס בקורונה (צילום: פלאש 90)
תפוסת הנוסעים באוטובוסים תצומצם ב-50% | צילום: פלאש 90
רכבת ישראל (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
הרכבת תמשיך לפעול על פי המתווה הקיים | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

עוד הוחלט כי שירותי "באבל" וטיקטק" שפועלים באזור גוש דן יפעלו בימים א'-ה' בשעות הסדירות. כמו כן, מוניות השירות העירוניות יפעלו על פי מתווה האוטובוסים העירוניים, ומוניות השירות הבינעירוניות יפעלו על פי מתווה האוטובוסים הבינעירוניים. כמו כן, שירות האוטובוסים לאילת יופעל באופן מצומצם בהזמנת מקום מראש.

במשרד התחבורה הדגישו כי הקווים שייפעלו הם אלו שיבטיחו את ההגע הוהחזרה למוקדי התעסוק במשק ולצרכים חיוניים בלבד. קווים אחרים, בהם קווי לילה, קווי תלמידים, קווי אקדמיה ונוספים - יבוטלו. קווים שאינם מזוהים כקווים המגיעים למוקדי התעסוקה ידוללו באופן משמעותי. "תתבצע אכיפה למניעת ניצול של מערך התחבורה הציבורית לצרכים שאינם חיוניים ותוך הפרת הסגר", נמסר.

שרת התחבורה מירי רגב, הוסיפה: "ההחלטה על סגר הייתה לא קלה אבל היא כורח המציאות ותביא אותנו בסופו של דבר להורדת התחלואה על מנת להציל חיים ולהימנע מקריסת מערכת הבריאות. התחבורה הציבורית תיתן מענה לצרכי המשק בימי הסגר בהתאם למגבלות מערכת הבריאות. תודתי לאנשי משרד התחבורה, למפעילים התחבורה הציבורית, לציבור הנהגים ועובדי הרכבת, שפועלים בחזית המאמץ לשמירה על הרציפות התפקודית במשק - גם בימי הסגר בהתאם להחלטות הממשלה".

מוניות שירות של באבל דן (צילום: Via)
ימשיכו לפעול | צילום: Via

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל בירך על המתווה לצמצום מספר הנוסעים באוטובוסים: "אנו מקווים כי מערך האוטובוסים יתוגבר בהתאם לצרכי הציבור והנהגים. אסור לנו להגיע למצב בו חברות התחבורה הציבורית ישחררו נהגים לחל"ת על חשבון העומס שיווצר בתחנות. נהגי האוטובוסים נמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה וראוי שיזכו לכל התנאים שישמרו עליהם".

הורים גרושים לא יוגבלו בסגר

בתוך כך, מספר רב של הורים גרושים חששו שלא יוכלו להעביר את ילדיהם המשותפים מאחד לשני במהלך הסגר, וכעת סגן שר הבריאות הודיע כי "סוגיה זו מוסדרת ותוחרג ממגבלות התנועה שכלולות בסגר".

"ביומיים האחרונים קיבלתי עשרות פניות מהורים, ובמיוחד אבות, מודאגים בנושא העברת הילדים בזמן הסגר המתקרב", כתב סגן השר קיש בפוסט בפייסבוק. "מי כמוני יודע עד כמה השהות משותפת משמעותית לשמירה על בריאותם הנפשית של הילדים וההורים גם יחד. וידאתי שאכן סוגיה זו מוסדרת ותוחרג ממגבלות התנועה שכלולות בסגר".

 

*הורים גרושים יורשו להעביר את ילדיהם בינהם בזמן הסגר* ביומיים האחרונים קיבלתי עשרות פניות מהורים, ובמיוחד אבות, מודאגים...

פורסם על ידי ‏Yoav Kisch - יואב קיש‏ ב- יום שני, 14 בספטמבר 2020

במקביל, פיקוד העורף נערך לקראת הסגר ומעמיק את הקשר עם ראשי הרשויות המקומיות ומשרד הממשלה. עד כה הוכשרו 299 חיילים שיצטרפו למערך החקירות האפידמיולוגיות. רק ביממה האחרונה ביצעו בפיקוד העורף 1,100 חקירות אפידמיולוגיות על ידי 1,013 מתחקרים.

צה"ל מפעיל בימים אלה כ-20 מלוניות קורונה. מתוכן, 16 מלוניות החלמה, 3 מלוניות עבור שבים מחו"ל שזקוקים להיכנס לבידוד ומלונית בידוד נוספת לפי צורך משתנה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. בסך הכל שוהים במלונות 4,000 אזרחים ו-643 מבודדים.