באילת נאבקים על תיירות הפנים: על רקע הכניסה המחודשת של ישראל לסגר, הבוקר (שני) הציגו בעיר תוכנית מקיפה שתאפשר הגעה של נופשים לעיר בהתאם להנחיות הקורונה, זאת בתום שלושת שבועות הסגר הצפויים. בכוונת העירייה להפעיל מערך בדיקות מקיף, כמו זה שנעשה לישראלים הטסים לחו"ל – וזאת במטרה להמשיך את השגרה בעיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מטרת המתווה ששלח ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, לראש הממשלה, היא להגן על עיר התיירות הגדולה בישראל מפני המגפה ומפני התרסקות כלכלית חסרת תקדים, הצפויה בעקבות הסגר הנוסף, ולשמור עליה נקיה. על הפי המתווה יערכו בדיקות קורונה מהירות לנופשים ולעובדים בתחום המלונאות בעיר, זאת תוך תגבור משמעותי של מערך החקירות האפידמיולוגיות, הגברת הפיקוח והאכיפה העירונית ותגבור הכוח המשטרתי.

אילת לא ממריאה (צילום: בצלאל רובין)
מנסה להיאבק בעוד משבר כלכלי | צילום: בצלאל רובין

על פי הצעת המתווה, אילת תבצע בדיקות סקר שוטפות יומיות ושבועיות קבועות לעובדי ענף התיירות הבאים במגע עם תיירים. הסקר לעובדים צפוי להתחיל כבר במהלך השבוע הקרוב. כמו כן עיריית אילת תציב 6-8 תחנות לבדיקות מהירות לנוסעים ברכב, שימוקמו בתחנות עצירה לאורך הכבישים בדרך לאילת, זאת ברגע שתאושר פתיחת העיר בשאיפה לקראת חג הסוכות.

אלו עיקרי התוכנית של אילת:

הטסים לאילת ייבדקו עוד לפני המראתם בטרמינל בנתב"ג, והאורחים המגיעים לעיר יחויבו למסור את תוצאות הבדיקה במחסום בכניסה לעיר. בנוסף, הבדיקה תעשה רק לנבדק אחד בכל תא משפחתי המגיע לאילת. עוד מדגישים בעיר כי אורחים שיעברו את שתי הבדיקות ויתגלו חולים, ישלחו חזרה לבידוד על פי כללי משרד הבריאות.

בתי מלון על חוף הים באילת (צילום: משה שי, פלאש 90)
בתי המלון יפעלו לפי התו הסגול | צילום: משה שי, פלאש 90

על מנת להבטיח ככל האפשר את אמינות התוצאות, כל נבדק שיימצא חיובי יהיה חייב לעבור בדיקת PCR מהירה בבית החולים יוספטל. בכדי לתגבר את יכולת בית החולים בעיר לבצע את מספר הבדיקות המבוקש, יסופק מכשיר נוסף לבדיקת PCR מהירה עם תוצאות בתוך שעה.

ההנחה במתווה היא שייעשו כ-3,000 בדיקות בכל יום בעיר, מתוך הערכה כי כ-2% לכל היותר מבין הנדבקים יימצאו חיוביים. המשמעות היא שבעיר חוזים כי בכל יום ימצאו כ-60 בני אדם חיוביים. בעירייה מבהירים כי בתי המלון בעיר יפעלו בהתאם לכללי התו הסגול המחמיר - תפוסה של 35% בחדרי האוכל, הגבלת התקהלויות, 7 מ"ר בבריכה ושאר ההוראות על פיהן פועלים בתי המלון כעת.

בדיקת קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
כל תייר מתבקש בבדיקה בדרך לעיר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כדי להקל על הישראלים שרוצים להגיע לעיר, לכל תייר יתאפשר להציג אישור על תוצאות בדיקת קורונה שלילית שהתבצעה עד 48 שעות לפני ההגעה לאילת. אישור כזה יחסוך את הצורך בבדיקה בכניסה לעיר. כמו כן, תיירים שחלו בקורונה והבריאו יוכלו להציג אישור על כך וייכנסו לעיר ללא בדיקות.

"לא נשב בחיבוק ידיים ונראה את העיר גוססת"

ראש העיר הלוי פנה לראש הממשלה בבקשה לאמץ את התוכנית לאחר שזו תאושר במשרד הבריאות. לדבריו, "העיר אילת ספגה את המכה הקשה ביותר בסגר הראשון, ולא תוכל לשרוד משבר כלכלי נוסף. סגר נוסף צפוי להביא לקריסתם של עוד מאות רבות של עסקים בעיר".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי (צילום: משה שי , פלאש 90)
ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי | צילום: משה שי , פלאש 90

"אין אנו יכולים לשבת מנגד בחיבוק ידיים ולראות את העיר גוססת לאיטה", הדגיש ראש העיר. "גמרנו בדעתנו לפעול באופן יזום על מנת להתמודד עם המשבר ולמנוע את כניסת המגפה בשערי העיר, על מנת שהעיר על תושביה ואורחיה תחיה".