פרסום ראשון: חברה ישראלית צפויה להודיע רשמית מחר (רביעי) כי השלימה בהצלחה ניסוי פרה-קליני בתרופה חדשה לקורונה. מדובר בתרופה שפותחה במיוחד עבור טיפול במצוקה נשימתית מסכנת חיים בחולי קורונה ודלקת ריאות, שהיא סיבת המוות השכיחה ביותר מהנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חברת "בונוס ביוגרופ" ביצעה לאחרונה ניסוי בחיות מודל וצפויה לדווח מחר כי הניסוי הצליח וכי לאחר מתן התרופה נראו הריאות בחיות המודל כבריאות. התרופה פותחה בהליך מהיר שאושר על ידי משרד הבריאות וכעת החברה תציג את התוצאות למשרד הבריאות בדרך לקבלת אישור לניסוי בחולים אנושיים בקורונה. 

הריאות מתנקות - כך נראות תוצאות הניסוי (אינפוגרפיקה: בונוס ביוגרופ)
הריאות מתנקות - כך נראות תוצאות הניסוי | אינפוגרפיקה: בונוס ביוגרופ

נגיף הקורונה עובר דרך רסיסי רוק, חודר למערכת הנשימה של האדם ויכול להוביל בחלק מהמקרים לדלקת ריאות קשה, תסמונת מצוקה נשימתית חריפה ואי ספיקה נשימתית. כשמתפתח זיהום בריאות, מערכת החיסון מרכזת כמות גדולה של תאים המקשים על הריאות למלא את תפקידן. כאשר פעילות היתר של מערכת החיסון גורמת לעלייה בכמות של חלבון שנקרא ציטוקין, מדובר במצב מסכן חיים שמכונה - סערת ציטוקינים. מצבים אלה עלולים לגרום למים לחדור לריאות ולהציף אותן.

התרופה החדשה שנקראת "MesenCure", מורכבת מתאי גזע הנקראים תאים מזנכימליים, אשר נלקחים מרקמת שומן של תורם בריא. התאים מועברים לחולה בעירוי לדם, מגיעים אל רקמות הריאה ושם הם אמורים להפחית את הדלקת ולעזור לשקם את הרקמה. בניסוי הצליחה התרופה להפחית 47% מכמות הנוזל בריאות של חיות המודל.

יזמי התרופה לקורונב מחברת בונוס ביוגרופ (צילום: בונוס ביוגרופ)
יזמי התרופה לקורונה, מימין לשמאל: ד"ר דרור בן דוד, ד"ר שי מרצקי וד"ר תומר ברונשטיין | צילום: בונוס ביוגרופ

"התרופה עשויה להוות אופציה מצילת חיים עבור מליוני מטופלים", משוכנעים בחברה. ד"ר שי מרצקי, מנכ"ל החברה מסר ל-N12: "'בונוס ביוגרופ' עוסקת בפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך לחידוש רקמות, עם פרוץ מגפת הקורונה בעולם, החברה הבינה את הפוטנציאל הגלום בתאים המזנכימליים בהם היא מתמחה מאז היווסדה וביכולת הייחודית שלה לסייע למערכת החיסון להתגבר על הדלקת במערכת הנשימה ומאפשרת לריאות הפגועות להשתקם. אנחנו גאים להימצא בחזית המדע העולמית במאמץ המשותף לכולנו בכדי לנצח את הקורונה".

"בונוס ביוגרופ" היא חברת ביוטק ישראלית שמפתחת טכנולוגיות של הנדסת רקמות ורפואה תאית. בשנים האחרונות היא השלימה ניסוי קליני בשתל עצם שמפותח במעבדה מתאי גזע של הזקוק להשתלה. החברה מפתחת את הטיפולים הרפואיים במעבדותיה שבחיפה.