בהמשך למחדלים הבריאותיים בבתי האבות בישראל, שהפכו למוקדי התפרצות, הוציאה היום (שני) הנהלת בית האבות הבולגרי שבראשון לציון מכתב למשפחות הדיירים בו הודיעה להם שמספר דיירים נדבקו בנגיף ואף שניים מהם נפטרו. במכתב שנשלח הצהירה ההנהלה כי היא נוקטת בכל הצעדים הדרושים על פי הנחיות משרד הבריאות שמסרב לבצע בדיקות לכל הדיירים והצוותים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עד כה, נעשו בדיקות רק לחלק מהשוהים במקום, אולם כעת ביקשה הנהלת בית האבות ממשרד הבריאות לבצע בדיקות קורונה לכלל הדיירים והעובדים שכן כעת הם נמצאים בסיכון גבוה מאוד. משרד הבריאות מצדו ובדומה למחדלים בבית האבות "נופים" בירושלים ו"משען" בבאר שבע, כתב: "לאחר קבלת התוצאות של הבדיקות שנעשו עד כה, יתקבלו החלטות ממשרד הבריאות לגבי המשך הבדיקות".

במכתב קראה ההנהלה לבני המשפחות להצטרף למאבק לבדיקת הדיירים והעובדים: "אנו קוראים גם לכם בני המשפחות להצטרף למאבק של איגוד בתי אבות והדיור המוגן לקרוא לממשלה, משרד הבריאות והבטחון, לערוך בדיקות הקורונה לקשישים ולצוותים".

בית אבות נופים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
בית אבות "נופים" בירושלים היה אחד ממקודי ההתפרצות | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

הנהלת בית האבות הבולגרי הודיעה למשפחות הקשישים על 6 מקרי הידבקות בתוך המוסד, ששניים מהם הסתיימו במותם של הדיירים. על אף התוצאות הטרגיות, רק חלק מהדיירים עברו בדיקות לגילוי הקורונה ובהנהלה כתבו כי פנו בבקשה לבצע בדיקות מקיפות לכולם, אך סורבו עד לקבלת התוצאות של הנבדקים הראשונים.

בשיחה שקיימנו עם נכדו של אחד מדיירי בית האבות הבולגרי בטרם התגלה כי דיירים מתו, הוא סיפר על הפחד וחוסר הוודאות לגבי המצב: "אחת מהעובדות, שעבדה במחלקה של אחד החולים, עובדת גם בבית אבות אחר", הוא מספר. "סיכוי סביר שהיא הביאה את זה לשם, אני לא יודע. הקטע הוא שגם עובדת אחרת, העבירו אותה ממחלקה שהתגלו בה חולים, למחלקה אחרת. אף אחד לא עושה בדיקות".

הנכד מספר גם שההתנהלות של אותו בית אבות היא התנהלות שנויה במחלוקת: "אני מאוד עצבני על ההתנהלות של הבית אבות. התחושה שלי זה שהם כאילו משחקים שם בחיי אדם. אני בטוח שהרבה אנשים מקבלים את אותה תחושה. אנחנו לא יודעים מה הולך בבתי האבות, בעזרת השם הכל יעבור, אבל הפחד של אמא שלי, זה שהכל יעבור בשלום ואז ההנהלה תתנכל אליהם".

בהקשר לכך פנה ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך לשר הביטחון בבקשה: "דאג לבדיקות קורונה בבתי אבות שבהם יש חשש להדבקה במחלה". למרות בקשת העירייה, משרד הבריאות נמנע מלאשר בדיקות לכל דיירי בתי האבות הללו.