אחות הותקפה אמש (חמישי) באלימות קשה על ידי מטופל במרכז הרפואי לבריאות הנפש בבאר יעקב. בעקבות האירוע, האחים והאחיות במרכז ישבתו ביום ראשון ל- 4 שעות. האחות פונתה לבית חולים בקרבת מקום עם חבלות קשות בראשה, ועוברת בדיקות במחלקה לרפואה דחופה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האירוע התרחש אמש בשעות הערב, כאשר מטופל המאושפז בבית החולים בצו בית משפט עקב עבירות אלימות, תקף את האחות, בעט בפניה בעצמה, הפיל אותה לרצפה והמשיך לבעוט בה - עד שנבלם על ידי צוות בית החולים.

"אנחנו עובדים בעומסים כבדים ובצוותים סיעודיים מצומצמים בשל מחסור בתקנים וכח אדם", אמר אדל מזעל, אח בבית החולים באר יעקב ויו"ר ועד האחיות והאחים במקום. "אנחנו חשופים כל הזמן לאלימות מצד מטופלים ובני משפחותיהם".

לדבריו של מזעל, בניגוד לכל ההתחייבויות של משרד הבריאות לאבטחה ראויה בבתי החולים הפסיכיאטריים, יש כיום רק מאבטח אחד על 2 מחלקות, ורק בשעות הערב. "זו ממש סכנת נפשות, כפי שלצערנו הוכח הערב".

האחות שהותקפה, היום (צילום: צוות סיעוד באר יעקב)
האחות שהותקפה, היום | צילום: צוות סיעוד באר יעקב

"אנחנו מתמודדים עם אוכלוסיות קשות של המאושפזים במחלקות הרגילות של בית החולים בצווים משפטיים עקב עבירות קשות של אלימות, סמים ועבירות נוספות. זה מסכן גם אותנו וגם את המטופלים האחרים. צריך למצוא מסגרות מתאימות לאנשים הללו. הם לא יכולים להיות מאושפזים במחלקות הרגילות. הפסקת נוהל הקשירות של המטופלים מחייבת יישום אלטרנטיבה שתאפשר להתמודד עם מטופלים אלימים ולא תסכן את הצוותים הרפואיים והמטופלים במקום".

יו"ר הסתדרות האחיות והאחים אילנה כהן התייחסה גם היא לאירוע: "מחיאות כפיים ותשבחות מצד אנשי משרד הבריאות וראש הממשלה לא עוצרות את האלימות כלפי האחיות והאחים שפועלים בעומסים כבדים בתנאים בלתי אפשריים. הממשלה החדשה צריכה להפוך את ה'תשבחות' ו'מחיאות הכפיים' למשאבים ולהקצאת תקנים של אחיות ואחים, כמו גם מאבטחים שיגנו עליהם כשהם פועלים להעניק טיפול רפואי לאזרחי ישראל".

"הגיע הזמן שהאחיות והאחים יגיעו לעבודה וידעו שהם חוזרים הביתה בריאים ושלמים. האלימות כלפי הצוותים הרפואיים חייבת להיפסק ומיד!"

בעקבות אירוע האלימות הקשה, הסתדרות האחיות והאחים החליטה להשבית את המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב מהשעה 8:00 – 12:00 ביום ראשון הקרוב.

הנהלת בית החולים ביקשה לעדכן כי אנשיה נמצאים בקשר ישיר ומלא עם האחות הנפגעת ועם בני משפחתה, עוטפים אותם בחום וברגישות לאורך כל האירוע.

"הנהלת בית החולים מבקשת להבהיר כי עובדי המרכז לבריאות הנפש באר יעקב-נס ציונה זכאים לעבוד בסביבה בטוחה ומוגנת, ללא אלימות! הדרך להפחתת האלימות והגברת תחושת הביטחון בין כלל הצוותים מורכבת, מאתגרת ודורשת מעורבות ומחויבות של קובעי המדיניות וכלל ציבור המטופלים ומשפחותיהם. רק איחוד כוחות, שיתוף פעולה ויצירת מאמץ משותף של כלל השותפים יוביל לשינוי המיוחל".