ראשי העדה הדרוזית איימו הבוקר (ראשון) כי יפתחו בשביתת רעב החל משבוע הבא, בתאריך 14 ביוני וישביתו את הרשויות המקומיות, זאת על רקע מחסור בתקציב השנתי לרשויות המקומיות הדרוזיות וחוק קמיניץ. בעקבות הכתבה שפורסמה ב"מהדורה המרכזית", ביקר שר הפנים אריה דרעי במאהל המחאה בירושלים והודיע כי הוא מתכוון להסדיר את הנושא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

משבר התקצוב ותוכנית החומש לרשויות הדרוזיות הסתיימה ב-2019, ואילו התקציב הזמני בסך 202 מיליון שקלים עליו סוכם עם ראש הממשלה בסוף דצמבר - מתעכב. במשרד ראש הממשלה טוענים שמעל 100 מיליון כבר הועברו למשרדים הרלוונטיים אך ראשי המועצות אמרו כי הכסף לא הגיע. המצב הקשה של הרשויות עורר את העדה למחאה שהחלה לפני מספר שבועות.

בנוסף לכל אלו - חוק קמיניץ שמחמיר באופן משמעותי את הענישה על עבירות תכנון ובנייה, מגביל את היתרי הבנייה ומאפשר הריסת מבנים בלתי חוקיים ללא משפט - עורר את הזעם בעדה. 

"אני מתכוון להסתער על בעיית התכנון ביישובים הדרוזים", אמר השר דרעי בביקור במאהל המחאה. "בשנה שעברה הובלנו החלטת ממשלה לשנת 2019 שבה תקציבים רבים, ומשרד הפנים כבר ביצע את רוב ההחלטה עד כה וכעת הרשויות הדרוזיות קיבלו עוד 20 מיליון שקלים כסיוע בגין משבר הקורונה".

השר דרעי הקריא למובילי המאבק סעיף שהוא מביא לאישור הממשלה, לפיו יוזרם מיידית התקציב שאושר כבר ליישובים ובתוך 60 יום מכינון הממשלה תאושר תוכנית חומש לרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות. 

את השר קיבלו ראש העדה הדרוזית, מואפק טריף, יו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות וראש מועצת סאג׳ור, ג'אבר חמוד. בנוסף נכחו בפגישה סגן שר הפנים יואב בן צור ומנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן. טריף הביע תרעומת בפני שר הפנים על המחסור התקציבי לשנה הקרובה וכן ביקש לבטל את חוק קמיניץ. לדבריהם, הם מעוניינים בהחלטת ממשלה שתיתן מענה לצרכים של הרשויות והחברה הדרוזית.

הפגנות בכנסת לקראת השבעת הממשלה ה-35
הפגנת הדרוזים בכנסת. ארכיון

יו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, ג'בר חמוד: "אנחנו מעריכים את נכונותו של השר דרעי ומצפים לראות תוצאות, לא נסתפק בהבטחות. אם תוכנית החומש לא תאושר בשבועיים הקרובים, ניפגש ב-22.6 בהפגנת ענק של זעם וכאב שכמוה לא הייתה".

השר דרעי התייחס גם לתוכנית חומש: "תהיה בוודאי תכנית אך יש צורך להעביר את תקציב המדינה קודם לכן. בהחלטת הממשלה שעולה היום, יש סעיף שביקשתי להכניס ובמסגרתו הממשלה מנחה להכין תכנית חומש לחברה הדרוזית. משרד הפנים יעשה ככל יכולתו לסייע לרשויות הדרוזיות ואני מודה לכם על שיתוף הפעולה עם המשרד".