במכתב להנהלת פרקליטות המדינה, כתב היום (ראשון) היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט שיחליף את ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. זאת, לאחר שהשופט מני מזוז הורה למנוע את הארכת כהונתו של אלדד – ואסר על מינוי ממלא מקום אחר לפרקליט המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב שנשלח להנהלת הפרקליטות כתב היועמ"ש כי הוא יישא באחריות הניהולית והמקצועית בפרקליטות, בעוד הניהול המקצועי והארגוני ייעשה על ידי המשנים לפרקליט המדינה – כל אחד בתחום אחריותו. כך, ההכרעות של המשנים לפרקליט המדינה יהיו מחייבות, ובמקרה של מחלוקת יכריע היועץ.

בפתיחת דבריו כתב: "הפרקליטות תשוב לפעול באופן בו נוהלו הדברים לאחר סיום תפקידו של פרקליט המדינה הקודם, בתקופה בה משרת ממלא המקום לא הייתה מאוישת".

עוד הוסיף היועץ, כי המשנים לפרקליט יביאו בפני היועץ את הנושאים הרגישים ככל שימצאו לנכון, וכי המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד נורית ליטמן, היא שתנהל את ההיבטים הניהוליים במשבר הקורונה. הסיכום התבצע בתיאום עם המשנים לפרקליט המדינה, לאחר הערכת מצב שקיימו בפורום מצומצם.

מנדלבליט ודן אלדד המיועד למ
עו"ד דן אלדד - והיועץ המשפטי לממשלה | עיבוד: לע"מ

"הימים הללו מציבים לפתחנו אתגרים גדולים", כתב היועץ. "במישור הלאומי, במישור העבודה שלנו בפרקליטות, וגם לכל אחד מאיתנו במישור האישי. אני מלא הערכה לעובדי פרקליטות המדינה שגם בימים המאתגרים הללו ועלים ללא הרף לטובת המדינה ולמען שלטון החוק".

ביום חמישי האחרון פרסם שופט העליון מני מזוז צו זמני למניעת הארכת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, שכהונתו הסתיימה באותו לילה. מזוז גם הורה על מניעת ממלא מקום אחר עד למתן החלטה אחרת.

שר המשפטים אמיר אוחנה החליט לקרוא לביטול ההחלטה - ולפסילת השופט מזוז מהדיונים. החלטת בג"ץ התקבלה על רקע עימות מתמשך בין מנדלבליט, שלא תמך במינוי הזמני של אלדד לתפקיד, לבין אלדד עצמו.