לאחר עשרות מקרי ההדבקה בנגיף הקורונה שהתגלו בבתי אבות ושישה מקרי מוות, מספר מוסדות גריאטריים החליטו כי לא יקבלו דיירים חדשים או קשישים שחזרו מאשפוז בבית חולים - אם לא עברו קודם לכן בדיקת קורונה שתאשר שהם לא נדבקו בנגיף. היום (רביעי) נודע ל-N12 שמשרד הבריאות הגיב למהלך היזום של אותם המוסדות והודיע שהוא מחייב את כל המוסדות לקבל דיירים שלא נבדקו. באיגוד בתי האבות שיגרו מכתב בהול למשרד הבריאות ואיימו: "אם נצטרך - אנחנו מתכוונים להגיע עד בג"ץ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה העצמאית של המוסדות לא התקבלה בעין יפה במשרד הבריאות, והוא בתורו הודיע להם כי הם מחוייבים לקלוט את הקשישים מתוקף מכרז "האשפוז הסיעודי" (אשפוז בקוד) - מכרז שמאפשר לבתי אבות ולמוסדות גריאטריים לקלוט דיירים במחיר מסובסד על-ידי המשרד. בנוסף לכך, איים משרד הבריאות כי כל מוסד שלא יציית להוראה - יהיה צפוי לקנס כספי. 

החשש שעומד מאחורי החלטת המנהלים שלא לקבל דיירים ללא בדיקת קורונה הוא שדייר חדש עלול להדביק את הצוות המטפל ואת שאר הדיירים במוסד - שגם כך נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה במיוחד לקורונה. "לא יכול להיות שהמוסדות הגריאטריים, המצויים ברובם על סף קריסה כלכלית, יחויבו בימים אלה להיות 'נבל ברשות החוזה' ולקבל באופן עיוור ואוטומטי - 'כי החוזה מחייב'", נאמר במכתב ששלח עו"ד אילן בומבך, למשרד הבריאות, בשמו של "א.ב.א - אגוד בתי אבות ודיור מוגן".

בית אבות נופים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במכתב הדגיש עו"ד בומבך את הסכנה שקיימת בהוראה הגורפת: "אם זוהי עמדתו הרשמית והמוצהרת של משרד הבריאות, הרי שהמשרד מסכן כיום, ביודעין, את כלל הקשישים הסיעודיים התמימים, שייאלצו לחלוק כעת את מקום האישפוז עם מי שעלול, בהסתברות גבוהה, להימצא כנשא של נגיף הקורונה".

רוני עוזרי, יו"ר אגוד בתי אבות ודיור מוגן, הוסיף: "מדובר בהתנהלות שערורייתית של משרד הבריאות - להלך אימים על בתי אבות ולאיים עליהם בזמן שהוא עצמו מוציא הוראות התגוננות מפני הקורונה". הוא הוסיף: "היעלה על הדעת שבית אבות יקבל דייר חדש או דייר קשיש שהיה בבית חולים מבלי לבצע לו בדיקות קורונה 'כי ככה כתוב במכרז'? במשרד הבריאות עסוקים בניירת ובהוראות בזמן שאנחנו עסוקים בשמירה על שלומם וחייהם של הדיירים והצוותים". 

תגובת משרד הבריאות: "נושא הקשישים באירועי הקורונה מקבל התייחסות נקודתית ומרוכזת במאמץ הלאומי לבלום את ההתפרצות, ויעבור לטיפול צה"ל ומשרד הביטחון".