מערכת החינוך תיפתח באופן הדרגתי מיום ראשון הקרוב - כך הוחלט היום (שני) בתום דיון בהובלת ראש הממשלה נתניהו. בדיון הוחלט לאמץ את המתווה של שר החינוך רפי פרץ, אבל עם הסתייגות: ביום שישי הקרוב תתקיים הערכת מצב נוספת בנוגע לנתוני התחלואה בישראל ונתוני ההדבקה בקרב ילדים, כדי לקבל החלטה סופית בנוגע למהלך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

עם זאת, ילדים שנמצאים בקבוצות סיכון - או קרוביהם שחיים איתם - לא יחזרו למסגרות. הכוונה היא בעיקר למחלות כרוניות שקשורות לכשלים במערכת החיסון: רשימה מלאה תפורסם בקרוב. כמו כן, פורום הגנים הפרטיים הודיע שגנים אלו לא יחזרו לפעולה ביום ראשון, בשל מחלוקת עם הממשלה. 

מתווה משרד החינוך לחידוש הלימודים בשלב הראשון:

- ביום ראשון הגנים, מעונות היום וכיתות א'-ג' ישובו ללימודים

- הכיתות והגנים יפוצלו ל-2 קבוצות קבועות עם צוות קבוע. 

- הלימוד לא בהכרח יכלול את כל ימות השבוע

- בגני הילדים - כל קבוצה תלמד פיזית בגן חצי שבוע, וחצי שבוע בלמידה מרחוק. קבוצה שתגיע אל יום הלימודים תתפצל לשתי קבוצות בתוך הגן, כך שכל קבוצה תכלול בממוצע עד 8 ילדים.

- אפשרות להפעלת הצהרונים באותה מתכונת עד השעה 16:00. (הצהרון יכלול עד 15 ילדים)

- בכיתות א'-ג': בכל כיתה ילמדו 15 תלמידים בממוצע. לצורך פיצול הכיתות, בתי הספר ישתמשו בכיתות הפנויות של שכבות ד'-ו' שנשארות בבית.

- הפסקות בשעות שונות כדי למנוע מפגשים בחצרות וחשיפה נוספת

- כיתות ד'-ח' נשארים בלמידה מרחוק בימים א'-ה'

- חטיבה וכיתות י' -הלמידה מרחוק תימשך במתכונת הנוכחית

- כיתות י"א וי"ב ימשיכו את הלמידה מרחוק

- מרתונים של הכנה לבגרויות ייעשו בקבוצות של עד 10 תלמידים 

- הבחינות יתקיימו בחודשים יוני - יולי 

- המבחנים ייערכו בקבוצות של עד 15 תלמידים 

- כדי להגדיל את מספר קבוצות הלימוד, תיבדק אפשרות לגייס סטודנטים להוראה ולשלב אותם בצוותים החינוכיים.

- שר הפנים והמל"ל יסכמו את המתכונת ביחס ליישובים המוגדרים "אדומים", שבהם אחוזי התחלואה וההידבקות גבוהים.

גבר מחזיק יד של ילדה (אילוסטרציה: Saklakova, shutterstock)
חוזרים גם לגני הילדים | אילוסטרציה: Saklakova, shutterstock

מעונות הגיל הרך ייפתחו גם הם: צוות השרים אישר לפני זמן קצר גם את מודל ההפעלה שהציע השר אופיר אקוניס לחזרת מסגרות הגיל הרך לפעילות ביום ראשון. על פי המודל, החזרת הפעלת מעונות היום לגילאי 0-3 תהיה זהה לגני הילדים (גילאי 3-6) ומספר הילדים בכל כיתה, לא יעלה על 15 ילדים, 60% מפעילות בשגרה. כל מסגרות הפעוטות בגילים 0-3 יוכלו לפעול בהתאם למגבלות משרד הבריאות ובכפוף להערכת המצב שתתקיים בסוף השבוע. 

אם מספר הילדים בכיתה מסוימת יחרוג ממגבלה זו, יש לפצל אותם ל-2 קבוצות ולבצע רוטציה ביניהן (יומית או שבועית) בהתאם למגבלות שקבע משרד הבריאות ובכפוף לנתונים שיוצגו לצוות השרים ביום חמישי הקרוב.

פורום הגנים הפרטיים הודיע כי 10,000 גנים פרטיים ומשפחתונים לא ייפתחו בשבוע הבא: "לא נסכים לדרישת משרד האוצר להטיל את ההפסדים הכספים שלנו על ההורים". עוד ציינו: "גם אנחנו מעוניינים בחזרה לשגרה, אך לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים. לא נחזור עד להיענות של משרד האוצר לדרישותינו לקבלת רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות ילדינו".

"הנחיתי את משרד החינוך להיערך לפתיחה מדורגת של הלימודים במוסדות החינוך והגנים החל מיום ראשון הקרוב", הודיע נתניהו, "בתנאי שנתוני התחלואה לקראת יום ראשון לא יצביעו על מגמת החמרה. ביום שישי נקיים הערכת מצב בנושא".

עוד הבהיר נתניהו את עקרונות היסוד של החזרה ללימודים: "לימוד בכיתות לימוד קטנות וקבועות, צוותי הוראה קבועים (ולא מאוכלוסיית סיכון), המשך לימוד מרחוק (עבור ילדים שאין באפשרותם להגיע ללימודים) ושמירה קפדנית על כללי ריחוק והיגיינה". ראש הממשלה ציין כי לא ישולבו ילדים הנמנים על אוכלוסיות סיכון או שבני משפחתם שמתגוררים עמם נמנים על אוכלוסיה זו.

שר החינוך רפי פרץ אמר בתום הדיון: "מערכת החינוך ערוכה לחזרה מדורגת וזהירה. עשינו עבודת מטה רצינית ומשמעותית כדי להתאים את המערכת להנחיות משרד הבריאות. העובדה שהשרים וכל גורמי המקצוע מאשרים אותה מדברת בפני עצמה. נהיה עם יד על הדופק שמוסדות החינוך יפתחו בצורה זהירה על מנת למנוע התפשטות חוזרת".

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, הוסיף: "אנו ערוכים לפתיחת מוסדות החינוך, ושמחים שהמתווה המפורט שהגשנו לממשלה אושר. צוותי החינוך, שעשו עבודה מצוינת מאז פרוץ משבר הקורונה, נרגשים לפגוש פנים מול פנים את תלמידיהם. אנו ערוכים למציאות החינוכית-בריאותית החדשה, תוך ליווי של צוותי החינוך והשדרה ניהולית".

 

 

כך התקבלה ההחלטה: הציטוטים מתוך הישיבה

בדיון השתתפו גם שר החינוך, שר הבריאות, שר האוצר, שר העבודה והרווחה, השר לביטחון פנים, שר הפנים, סגן שר האוצר, ראש המל"ל, מנכ"ל משרד החינוך, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, היועץ המשפטי לממשלה, נגיד בנק ישראל, ראש אגף תקציבים באוצר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש שירותי בריאות הציבור, המשנה לראש המל"ל, ראש הות"ת, מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' וקסמן, פרופ' בר יוסף וגורמים נוספים. 

נתניהו דיבר על פתיחת מערכת החינוך בראשון, אך גם הביע חשש: "איך נעצור הדבקה בקרב ילדים? אצל מבוגרים יש לנו מסכות. מה עושים עם ילדים?". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בתחילת הדיון לנתניהו: "ביום חמישי נקבל תוצאות מחקר של מכון גרטנר ונחליט לפיהם".
 
מנכ"ל משרד הבריאות ציין את המקרה של הילדה בת ה-11 שנדבקה בקורונה ומאושפזת במצב קשה בבית החולים רמב"ם כדוגמה לזהירות שיש לנקוט. שר הפנים דרעי השיב: "היא הייתה יומיים עם חום גבוה במלונית ולא פינו אותה".

נתניהו ומשה בר סימן טוב (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90 )
נתניהו ובר סימן טוב, לקראת פתיחת בתי הספר | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90

משרד הבריאות תומכים במתווה של שר החינוך רפי פרץ, שלפיו תהיה חזרה הדרגתית של מערכת החינוך, אך בר סימן טוב אמר שכדאי לקבל קודם את תוצאות המחקר שצפויות ביום חמישי.

שר האוצר משה כחלון אמר בדיון: "צריך להוציא את כל המשק בזהירות ובצורה מדורגת בהתאם לתו סגול. לתת לאנשים אופק כדי שבעלי עסקים ידעו להתארגן על עצמם. הממשלה קיבלה קרדיט מהציבור ואני חושש שהקרדיט ילך וייגמר. מבקש שההחלטה תתקבל היום". 

בתוך כך, שרים בכירים מתחו ביקורת על התנהלותו של מנכ"ל משרד הבריאות: "ברור שבר סימן טוב ינסה לדחות ולהרוויח זמן. זה מה שהוא ונתניהו רוצים. חייבים להחליט ולהתקדם אין סיבה לא לקבל החלטות ולהחזיר ערכת החינוך כדי לאפשר להורים לחזור לעבוד.