תושבים פונו וכבישים נחסמו: כוחות הכבאות וההצלה עמלו היום (שבת) במשך שעות כדי לכבות את מאות מוקדי השרפות שפרצו ברחבי הארץ. כבר בשעות הבוקר פונו חלק מתושבי מושב צלפון לאחר שדלקה פרצה ביער סמוך. בהמשך היום נחסם כביש 5 לתנועה ולאחר מכן שרפה שפרצה בבניין מגורים בחיפה גרמה לעשן כבד מאוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשעה 8:30 התקבל דיווח ראשוני על שרפה שפרצה ביער הנשיא-צרעה-צלפון ולמקום הוזנקו כוחות רבים, בהם גם שישיית מטוסי כיבוי מטייסת "אלעד" שנקראת על שמו של אלעד ריבן שנספה באסון הכרמל. הכוחות התקשו להשתלט על השרפה ונאלצו לפנות קו ראשון של תושבים במושב צלפון לאחר שנשקפה סכנה לחייהם. לקראת השעה 12 בצהריים הושגה שליטה על האש ונפתחה חקירה לבירור נסיבות פרוץ השרפה.

בשעה 11 התקבל דיווח על שרפה נוספת בסלאם בין זאלפה, למקום הוזנקו 5 צוותי כיבוי בסיוע של מטוסי כיבוי ולאחר כשעתיים הושגה שליטה על האירוע. לקראת השעה אחת בצהריים דווח על שרפת קוצים בירקונים סמוך לפתח תקווה, שם הושגה שליטה במהירות ופונה אדם אחד במצב קל לאחר שנפגע משאיפת עשן.

שריפה ליד מושב צלפון
השרפה על יד מושב צלפון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שריפה ליד מושב צלפון
חלק מתושבי מושב צלפון פונו מבתיהם בשל השרפה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחת השרפות הגדולות יותר שפרצו היום היא שריפת חורש במרכז השרון, על יד כביש 5, סמוך למפעלי תעשייה אווירית. למקום הוזנקו כ-17 רכבי כיבוי, 30 לוחמים ו-4  מטוסי כיבוי שהתמודדו עם רוחות עזות שגרמו להתפשטות האש. בנוסף, הופעלו שני מסוקים שעזרו לכוחות בשטח הן לכיבוי והן לחוזי. כתוצאה מהשריפה העזה, כביש 5 נחסם לתנועה לכשעה בשני הכיוונים זאת בשל העשן הכבד שהיתמר. כוחות הכיבוי עדיין פועלים להשגת שליטה על האש.

סמוך לשעה ארבע אחרי הצהריים, צוותי כיבוי רבים הוזנקו לשרפה שפרצה במסעדה שנמצאת בבניין מגורים ברחוב העצמאות בחיפה. 5 צוותים הוזנקו ופעלו בין היתר לפינוי כל הדיירים מדירות המגורים בבניין. במקום היתמר עשן רב כתוצאה ממטען אש עוצמתי בשטח. מפקד תחנת חיפה לקח פיקוד על האירוע והלוחמים פועלים גם בשעה זו כדי להשיג שליטה על האירוע המורכב. 

סביב השעה 19:30 התקבלו דיווחים על דלקה שפרצה באחת הקומות הגבוהות של מלון "כרמל" שבנתניה. לוחמי אש הוזנקו למקום והחלו בפעולות להשגת שליטה על השרפה שפרצה במרפסת של הקומה ה-16. 

שריפה במלון כרמל, נתניה
שרפה בקומה ה-16 של מלון "כרמל" בנתניה

על פי מידע שנמסר מדוברות כבאות והצלה, מהבוקר נרשמו בסה"כ 306 אירועים - 136 הן שרפות שטחים פתוחים, 48 שרפות מבנים ו-122 אירועים אחרים. טייסת הכיבוי האווירית "אלעד" ביצעה 38 גיחות כיבוי ויותר מ-25 שעות טיסה במצטבר.

מזג האוויר מחר צפוי להמשיך להיות חם ויבש וכבר בשעות הבוקר המוקדמות יורגש עומס חום כבד עד קיצוני באזורים רבים בארץ. בשל הצפי להתעצמות הרוחות -  מתגברת הסכנה להתפשטות של שרפות.

מדוברות הכבאות וההצלה נמסר: "אנו עוקבים בדריכות אחר האירועים וערוכים לתת מענה מבצעי מהיר. אנו שבים ומזכירים לציבור להימנע מהדלקת אש בשטחים פתוחים ומעבודות אחזקה הכוללות אש או להבה גלויה כגון ריתוך, חיתוך ברזל או כל עבודת תחזוקה היוצרת גיצים. הציבור מתבקש לגלות ערנות ובכל מקרה של שריפה, או חשד לשריפה, יש לתקשר מיד למוקד 102 ולהזעיק את לוחמי האש".