בדרך ללגליזציה? הליכוד וכחול לבן הודיעו היום (שלישי) במשותף כי הסכימו על קידום חקיקה שתסדיר את סוגיית אי ההפללה והלגליזציה של עישון קנאביס. בהודעה נכתב שיקודם "מודל אחראי שיותאם למדינת ישראל ולאוכלוסייה הישראלית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנוסף, כך נמסר בהודעה המשותפת, הוחלט להסדיר את הרפורמה בקנאביס הרפואי במטרה להקל על החולים ועל מתן רשיונות למגדלים. חברי הכנסת שרן השכל מהליכוד ורם שפע מכחול לבן נבחרו לקדם את החקיקה הנדרשת ולהביא אותה לוועידת השרים לענייני חקיקה "בהקדם האפשרי ולאחר עבודת מטה מסודרת".  

"אני גאה להביא בשורה להמוני ישראלים ולהסדיר סוף סוף את צריכה הקנאביס בישראל", מסר חבר הכנסת רם שפע. "להצטרף לעוד המון מדינות שכבר הובילו ללגליזציה אחראית, שמותאמת למדינת ישראל".

על פי המתווה המתגבש, שמפורסם כעת לראשונה ב-N12, תותר צריכה עצמית של קנאביס לישראלים מעל גיל 21, כל עוד הם אינם עובדים בתפקידים ביטחוניים. נהיגה תחת השפעת קנאביס תהיה אסורה ותוקם קרן הסברה שתפעל במסגרות חינוכיות להצגת הסכנות ולמניעת התמכרויות. 

אחת הבשורות הגדולות ביותר לציבור המעשנים תהיה התרה של הקמת חנויות לממכר קנאביס על פי הגבלות שיקבע שר הבריאות. כל ההגבלות הקבועות בחוק לפרסום של טבק יהיו תקפות גם בנוגע לפרסום של מוצרי קנאביס שונים. 

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטי
צילום:
שרן השכל (צילום: Miriam AlsterFLASH90)
צילום: Miriam AlsterFLASH90

אתמול הודיעה חברת הכנסת השכל שבכוונתה להגיש, כבר ביום ראשון הצעת חוק שתוציא את צמח הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים. "אי הפללה אמתית, בה אזרחים נורמטיביים לא יירדפו על ידי המשטרה, יוצאת לדרך", אמרה חברת הכנסת.

לפני כשבוע גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, התייחס לסוגיית הקנאביס וטען שהוא בעד לאמץ מדיניות מקלה: "יש לצמצם ככל הניתן את הפגיעה באזרחים נורמטיביים שיוחסו להם עבירות הקשורות בקנאביס".

השר התייחס לנושא במסגרת עמדת המדינה בבג"ץ לייבוביץ' בנושא הקנאביס, שמאותתת על שינוי כיוון במדיניות הקיימת. בתשובת המדינה נכתב כי "עמדת השר לביטחון הפנים הנכנס היא כי יש לבחון מחדש את הוראת השעה במטרה לצמצם ככל הניתן פגיעה באזרחים נורמטיביים שיוחסו להם עבירות הקשורות בסם הקנאביס".