"הילדים מדביקים - ונדבקים": דוח מכון גרטנר שבדק עד כמה ילדים נדבקים ומפיצים את נגיף הקורונה פורסם אמש (חמישי) ומסקנותיו עשויות להוות את אחד הפרמטרים המרכזיים שיקבעו אם ניתן לקיים שגרת לימודים בגני הילדים. מהדוח עולה כי אמנם סיכויי ההדבקה וההידבקות של ילדים נמוכים מאלו של מבוגרים, אך הם אינם זניחים. מסיבה זו, ממליצים מחברי הדוח לבצע את פתיחת מערכת החינוך והחזרה ללימודים באופן מדורג ובפריסה על פני זמן תוך כדי ניטור ובקרה. היום בשעה 10:00 יוצג הדוח לשרים, שיכריעו אם לפתוח את גני הילדים ביום ראשון.

הילדים מדביקים - וגם נדבקים: הדוח המלא

במחקר, שהתבסס על 562 בתי אב בבני ברק, נעשה שימוש בשני מודלים. מודל ההדבקות במשפחה מצביע על כך שסיכוי ההידבקות של ילדים נמוך מזה של מבוגרים (20-50% ביחס למבוגרים), כאשר ילדים צעירים נדבקים פחות. אותו מודל מצביע על כך שסיכוי הילדים להדביק הוא 25% עד 75% ביחס למבוגרים, עם תלות נמוכה בגיל הילד. המודל השני מצביע גם הוא על כך שסיכוי ההידבקות של ילדים נמוכים מאלו של המבוגרים, אך אינם זניחים.

קורונה
"פתיחת מערכת החינוך - באופן מדורג". אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מתוצאות המחקר עולה כי ילדים נוטים לחלות פחות, אך הסיכוי שלהם לחלות עולה עם הגיל. יחד עם זאת, תינוקות עד גיל שנה הם בעלי סיכוי גבוה לחלות ביחס לשאר הילדים במשפחה. הסבר אפשרי הוא שתינוקות דורשים טיפול צמוד או הנקה מהוריהם, ולכן אם ההורים חולים - הסיכוי של התינוקות לחלות גדול בהשוואה לשאר הילדים. הסיכוי של ילדים עד גיל 10 להידבק הוא 20% עד 40% ביחס למבוגרים והסיכוי של ילדים עד גיל 20 להידבק הוא 30% עד 50% ביחס למבוגרים.

הדוח בחן באיזו מידה הדבקה בתוך מוסדות החינוך תשפיע על קצב התפשטות המגפה הכולל בארץ. בהתחשב במאפייני ההדבקה, במאפיינים חברתיים של מוסדות החינוך ובלמידת היישום של כללי הריחוק החברתי ודרישות שמירת ההיגיינה במוסדות אלו - נמצא כי "פוטנציאל ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות המגיפה עשוי להיות משמעותי, אך לא ניתן להעריכו בצורה וודאית בשלב זה".

נדנדה שנחסמה בסרט
הגנים ייפתחו? אילוסטרציה | אילוסטרציה: V.Baturin, shutterstock

ההמלצה: פתיחת מערכת החינוך באופן מדורג

מחברי הדוח המליצו לנהוג במשנה זהירות ולבצע את החזרה ללימודים בצורה מדורגת: "היות ופוטנציאל ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות המגפה עשוי להיות משמעותי, אנו ממליצים למקבלי ההחלטות לנהוג במשנה זהירות, ובשלב זה לבצע את פתיחת מערכת החינוך והחזרה ללימודים, באופן מדורג ובפריסה על פני זמן תוך כדי ניטור ובקרה כמומלץ בהמשך".

עוד נכתב כי "מאחר והמסקנות לגבי היכולת של ילדים להדביק אחרים הן ראשוניות בלבד, יש להמשיך לעקוב אחר הנושא באופן שיטתי. לפיכך, פתיחת מערכת החינוך צריכה להיות מלווה במערך ניטור ובקרה. בפרט, מומלץ להקים מערך שיאפשר ניטור ומעקב אחר מצב התחלואה במוסדות החינוך מרגע פתיחתם, חלקם או כולם".

לדברי מחברי הדוח, "הניטור יאפשר זיהוי מידי של מוסדות חינוך בהם ימצא חולה חיובי מקרב התלמידים או צוות העובדים. לאחר זיהוי חולה במוסד חינוך כלשהו, מומלץ לבצע מעקב אחר מצב ההדבקות במוסד ובקרב משפחות החולים ולנקוט צעדי מנע להתפשטות ההדבקה, עד כדי סגירת המוסד/ות או מערכת החינוך כולה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות