בימים האחרונים מתפרסמות תכניות רבות, המלצות ונתונים, אך עד כה ראש הממשלה לא עיין ברצינות באף אחת מהן - כך פורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. נתניהו יכריע בשאלה איך לצאת מסגר רק במהלך סוף השבוע - אז יתקבלו ההחלטות הסופיות לגבי ההנחיות בשבוע הבא. בכיר במשרד הבריאות: מוקדם לדבר על חזרה ללימודים. חשש: הדיבורים על אסטרטגיית היציאה מובילים להתרופפות במשמעת הציבורית. ביממה הקרובה יוחלט אם להטיל סגר במהלך החג השני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הוויכוח הגדול ביותר בין משרדי הממשלה הוא באשר למערכת החינוך סביב השאלה אם ניתן להחזיר חלק מהילדים למסגרות כבר בשבוע הבא. בכיר במשרד הבריאות: "מוקדם מאוד להחזיר את הלימודים למרות הלחץ, גם מדינות נוספות לא מדברות על זה וזה לא סתם". ההמלצה היא להמתין עם פתיחת מערכת החינוך.

נתניהו במסיבת עיתונאים
יכריע בשאלת הסגר בסופ"ש. נתניהו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

במקביל, קיים חשש במשרד הבריאות שהדיבורים המוגברים על אסטרטגיית היציאה יובילו להתרופפות במשמעת הציבורית כבר השבוע ולכן האפשרות להטיל עוצר או סגר מחמיר במהלך החג השני נמצאת על השולחן. ההחלטה בנושא תתקבל ככל הנראה ביממה הקרובה.

לפי נתוני מרכז הבקרה של נתיבי ישראל, התנועה בכבישים היום הייתה כמו בכל יום רגיל. אמנם לא היו פקקים והתנועה בכבישים נפרסה על פני זמן רב יותר, אך כמות המכוניות בצירים הייתה זהה.

סגר בירושלים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
בני ברק הסגר משטרה
סגר בבני ברק | צילום: AP ASSOCIATED PRESS

בשלב זה, הודות להגבלות ולסגר, המדינה מכילה את התפרצות הנגיף - כך העריך הערב פרופסור גבי ברבש, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר. עם זאת, המגפה לא נעלמה ועלינו ללמוד לחיות עם הנגיף. על הממשלה להיזהר בהרמת הסגר ובהחזרת הלימודים במערכת החינוך כדי לעשות טעויות ולחדש את התפרצות הנגיף.

סגר חלקי בירושלים, מאות מנסים להגיע לבירה

בהתאם להחלטת הממשלה הלילה ובניסיון למנוע את המשך התפשטות הקורונה בירושלים, החלה מוקדם יותר היום המשטרה לאכוף סגר חלקי על 17 שכונות בירושלים. לאחר ויכוחים קשים בממשלה, הוחלט על הרבעים שיהפכו להיות אזורים מוגבלים. הסגר צפוי להיות בתוקף עד לחג השני של פסח, יום רביעי בשעה 07:00.

גם מחר צפויים פקקים במקומות רבים בירושלים אבל במשטרה עושים מאמץ גדול לנסות ולהקל עד כמה שניתן על חיי התושבים. במהלך היום התברר שלמרות האיסורים, ולמרות שלא ניתן להגיע לכותל המערבי ולמקומות אחרים בירושלים, מאות בני אדם מכל רחבי הארץ מבקשים להגיע לבירה בימי חול המועד. המשטרה החליטה למנוע והקימה מחסומים בכל הכניסות לעיר.

חסימת שכונות בירושלים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
סגר בירושלים
סגר בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החל מהשעה 12:00 נפרסו בירושלים עשרות מחסומי דרכים משטרתיים בכל הכניסות והיציאות של השכונות שהוגדרו "אזורים מוגבלים". מאות שוטרים ממשיכים לפעול לאכיפת התקנות לשעת חירום וקיום ההנחיות בשטח גם באמצעות רחפנים ותצפיות לשליטה ואיתור מפרי הסגר. למרות הטלת הסגר החלקי, נרשמה היום ירידה במספר הקנסות שחולקו לתושבים בשכונות החרדיות.

1,025 שוטרים ושוטרי מג"ב, וכן 200 חיילים - כולם לוקחים חלק החל משעות הצהריים בהיערכות המיוחדת של משטרת ישראל לבידוד השכונות שעליהן הוחלט להטיל סגר. יותר ממאה מחסומים הוקמו בכניסות לשכונות. במשטרה עדיין לא החליטו כיצד לנהוג עם תנועת הרכבת והתחנה המרכזית בעיר. המשטרה תשמור על הצירים והכבישים המרכזיים בירושלים פתוחים.