מורן יעיש בת 32 הגיעה לביקור בישראל, אחרי שנים בהם גרה בחו"ל עם בן זוגה. הכאבים שהיא סחבה איתה במשך חודשים ואותם התביישה לחשוף – התבררו אחרי בדיקות רבות סרטן המעי הגס. אמא של מורן לא ויתרה ושכנעה אותה ללכת להיבדק - אך כשהיא כבר קיבלה את התשובות, התברר כי הגידול נמצא במצב מתקדם.

המחלה הזאת שמתפרצת לרוב אצל בני 50 ומעלה, מפתיעה בשנים האחרונות אונקולוגים רבים כשהם רואים צעירים שחולים בה. למרות העלייה במספרים בקרב חולים צעירים, הרופאים לא ממהרים לשלוח אותם לבדיקות ולעיתים הם מאובחנים בשלבים מאוחרים מדי. תוך זמן קצר נכנסה מורן לטיפולים אינטנסיביים, שימור פוריות, הקרנות, כימותרפיה ומספר ניתוחים ולמרות הקושי היא משתדלת להישאר אופטימית.

"התביישתי אפילו לספר לבן זוג שלי, אני זוכרת שאמרתי לעצמי 'אולי אני אבוא לישראל אני אבדוק ואני אראה מה יהיה'. וכאב לי, מאוד מאוד כאב לי", סיפרה והוסיפה: "הלוואי ומשיהו היה מדבר על זה, שאם יש דימומים, משהו לא בסדר". כאבי בטן חזקים ודימומים בלתי פוסקים הם רק חלק מהתסמינים המאפיינים את המחלה הקשה הזאת, ולמרות התסמינים, רבים מפחדים לספר או חושבים שמדובר בכאבים שיחלפו. 

מורן יעיש - חלתה בסרטן המעי הגס (צילום: N12)
מורן יעיש - חלתה בסרטן המעי הגס | צילום: N12

"אני ובן זוגי דיברנו כל הזמן על הקיץ, קיץ 2020 יהיה הקיץ שנתחתן. היו לנו כל כך הרבה חלומות, כאילו מישהו שם לנו הולד על החיים. קשה גם להגיד לאישה בת 32 שהיא אולי לא תצליח להביא ילדים", סיפרה מורן בצער. למורן יש מסר למי שמבחין בתסמינים, אך לא הולך להיבדק: "הלוואי והייתי יודעת קודם, והלוואי ומישהו שרואה את זה ויש לו משהו אז הוא יגיד 'גע, אני צריך ללכת לבדוק את זה'".

בימם אלה עולה קמפיין חדש של קהילת חלאסרטן, בשבוע המודעות לסרטן המעי הגס. שירה סגל קופרמן, מנכ"לית המיזם "חלאסרטן" של עמותת טל, סיפרה: "אנחנו בעצם מבקשים מרופאי המשפחה וממערכת הבריאות לשים לב שיש עלייה מתועדת של צעירים וצעירות חולי סרטן המעי. אנחנו מבקשים מרופאי המשפחה להיות יותר רגישים ולשים לב שאם מגיע בחור או בחורה צעירים ויש להם תסמינים של סרטן מעי, לא להגיד 'אוקיי הוא מתחת לגיל 50 אז לא יכול להיות שהוא חולה בסרטן מעי'".

סופי מלניק אמתי, בכירה בטאבולה, אמא לשלוש, מייסדת משותפת של קהילת G-CMO, חלתה גם היא בסרטן המעי הגס והיא שיזמה את הקמפיין #בושהבתחת. "לפני שנה, הוציאו לי גידול סרטני מהמעיים, והצילו לי את החיים, כמעט מאוחר מדי. כל הסימנים היו שם, אבל חשבתי שזה העומס, הלחץ, הדחקתי, הייתי עסוקה באלף ואחד דברים אחרים - עד שקרסתי", סיפרה.

סופי
סופי מלניק אמתי

"בעודי מחוברת לשקית סטומה ניסיתי להבין איך זה קרה לי שכל הסימנים היו שם ולא ידעתי על עצמי. אני הרי סופר מודעת, מחוברת לעצמי, מתעדכנת ומעודכנת ובתם של של שני רופאים! ואז הבנתי, זה הסרטן שהכי סובל מהעדר או מחסור חמור ביחסי ציבור. לא רואים, לא שומעים, לא מדברים, לא משתפים ומתביישים! אנשים צעירים וצעירים יחסית, פשוט לא מודעים לסימנים ובכלל לא חושבים שהם עלולים להיות בקבוצת סיכון", הוסיפה.

מודאגים? ענו על כמה שאלות פשוטות - וגלו אם יש צורך להיבדק